Gofry marchewkowe
- Jajko - 1 sztuka (55 szt.)
- Marchewka - 1 sztuka (80 g)
- Mąka orkiszowa - 1 łyżka (25 g)
- Mąka pszenna 2000 pełnoziarnista - 1 łyżka (25 g)
- Jogurt naturalny 2% - 2 łyżki (50 g)
- Cynamon (5 g)
- Kakao 16% (proszek) (5 g)
- Erytrol (15 g)
- Proszek do pieczenia (2 g)
Przepis na gofry marchewkowych krok po kroku
Marchew obierz i zetrzyj na tarce na drobnych oczkach.
Wymieszaj marchew, mąki, jajko i jogurt na jednolitą masę.
Dopraw cynamonem i erytrolem.
Dodaj do masy proszek do pieczenia i kakao.
Masę przelej do nagrzanej gofrownicy.
Upiecz 2 duże gofry.
Czas pieczenia jest uzależniony od mocy urządzenia, ale wynosi ok. 10 minut. Warto sprawdzać podczas pieczenia, czy nie są surowe.
Więcej informacji na temat gofrów marchewkowych
Jeśli szukacie przepisu na zdrowe gofry, to dobrze trafiliście. Dziś mam dla Was przepis na gofry marchewkowe. Jest to sprawdzony przepis na zdrowe gofry, które można serwować zarówno na deser, jak i śniadanie. Dzieci uwielbiają. Są to najlepsze gofry marchewkowe, jakie kiedykolwiek udało mi się zrobić, z kakao i z dodatkiem cynamonu smakują wyśmienicie. Podobno były pyszne. Poza tym zniknęły w kilka minut, się musiały być bardzo dobre.
Zasmakują nawet największemu niejadkowi. Gofry marchewkowe są świetnym sposobem na przemycenie warzyw. Ponadto dostarczają dużo błonnika. Dzięki obecności mąki pełnoziarnistej pomagają zwalczyć zaparcia. Gdyby zastąpić jasną mąkę tylko pełnoziarnista, to spokojnie mogłyby je zjeść osoby z insulinoopornością. Mąkę również można wymieszać z orzechami i wszystko razem zblendować. Wtedy gofry będą świetnym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3. Robiłam jeszcze gofry z cukinii, szpinaku i buraka. W ten sposób dzieciom można dostarczyć niezbędnych witamin.
Zaletą tych gofrów jest to, że można je podawać z dowolnymi dodatkami, zarówno na słodko, jak i wytrawnie. W wersji wytrawnej lubimy z pesto, camembertem, awokado i dowolnymi warzywami (np. pomidorkami i papryką). Z kolei, w wersji na słodko najlepiej smakują z masłem orzechowym, twarożkiem oraz dowolnymi owocami (np. gruszką). Cynamon dodaje gofrom charakterystyczny smak oraz zapach, kojarzący się ze Świętami Bożego Narodzenia.
Jak zrobić gofry marchewkowe? Poniżej podaję sprawdzony przepis na domowe i smaczne gofry marchewkowe.
Jedną marchew ścieramy na tarce na drobnych oczkach (można także rozdrobnić w malakserze). Mieszamy z kakao, cynamonem mąką orkiszową (mąka jasna zmieszana z pełnoziarnistą), jogurtem naturalnym i jajkiem. Następnie pieczemy w nagrzanej gofrownicy (jeśli gofrownica jest o wysokiej mocy, to nie musimy jej smarować olejem). Czas pieczenia uzależniony jest od mocy urządzenia, ale przeciętnie wynosi ok. 10 minut. Zjadamy z dowolnymi dodatkami. W moim przypadku jest to jogurt grecki i owoce. Smacznego!
Alergeny w gofrach marchewkowych
Lista alergenów dla Gofrów marchewkowych przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- mąka orkiszowa
- Mąka pszenna 2000 pełnoziarnista
- Proszek do pieczenia
- proszek do pieczenia
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Jogurt naturalny 2%
Wartości odżywcze gofrów marchewkowych
Fit gofry marchewkowe to zdrowy deser.
Energia i białka
(150g)
Węglowodany
(150g)
Tłuszcze
(150g)
Witaminy
(150g)
Składniki mineralne
(150g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.