Gicz cielęca
- Marchewka - 2 sztuki (200 g)
- Czosnek - 3 ząbki (15 g)
- Cebula - 1 sztuka (120 g)
- Seler naciowy (100 g)
- Pomidor - 2 sztuki (240 g)
- Olej rzepakowy - 2 łyżki (20 ml)
- Mąka pszenna typ 500 - 2 łyżki (40 g)
- Wino białe wytrawne (150 ml)
- Ocet balsamiczny (30 ml)
- Gicz cielęca - 2 sztuki (600 g)
Przepis na gicz cielęca krok po kroku
Mięso przypraw tymiankiem, solą i pieprzem, odstaw do lodówki na noc.
Obtocz mięso w mące i obsmaż na oleju, przełóż do naczynia żaroodpornego.
Na patelnię dodaj cebulę oraz czosnek, podsmaż.
Dodaj pokrojoną marchew oraz seler naciowy.
Wlej wino i zagotuj.
Podlej wodą, dodaj pomidory, ocet balsamiczny, dopraw solą i pieprzem.
Zawartość patelni przełóż na mięso, naczynie przykryj.
Piecz całość ok. 1,5 godziny w 180 st. C, odkryj 15 minut przed końcem pieczenia.
-
Żeberka
-
Pierogi ruskie
-
Kopytka
-
Bitki wołowe
-
Pulpety w sosie koperkowym
-
Ciasto na naleśniki
-
Tortilla
-
Zupa grzybowa
-
Łazanki
-
Kotleciki ziemniaczane
-
Kurczak z rożna
-
Kurczak curry
-
Schab ze śliwkami
-
Wątróbka drobiowa
-
Stek
-
Makaron ze szpinakiem i serem feta
-
Ryż z warzywami
-
Zapiekanka makaronowa z mięsem mielonym
-
Pyszne obiady
Więcej informacji na temat giczy cielęcej
Pieczona lub duszona gicz cielęca z warzywami to pyszna propozycja na obiad, który można podać podczas rodzinnych uroczystości lub na święta. Potrawa wygląda bardzo efektownie. Zachwyca nie tylko swoim wyglądem, ale i smakiem. Sekret tkwi w odpowiednim zamarynowania mięsa.
Gicz cielęcą najlepiej jest podawać z puree ziemniaczanym, pieczywem lub z kluskami śląskimi. Jako dodatek świetnie sprawdzi się surówka z czerwonej kapusty.
Warzywa, jakie wykorzystamy do przygotowania dania, możemy wybrać wedle upodobań. Z każdym warzywem, gicz cielęca smakuje tak samo dobrze.
Jak przyrządzić gicz cielęcą? Poniżej przedstawiam swój autorki przepis na to danie. Jest to najlepsza gicz cielęca, jaką kiedykolwiek jadłam.
Mięso nacieramy tymiankiem, pokruszonym między palcami rozmarynem, solą i pieprzem. Odstawiamy do lodówki na całą noc. Wyjmujemy je na około 30 minut przed planowanym smażeniem. Obtaczamy je w mące. Na patelni rozgrzewamy olej. Mięso obsmażamy po kilka minut z każdej strony i przekładamy do naczynia żaroodpornego.
Na patelnię wrzucamy cebulę z czosnkiem (w razie potrzeby dodajemy więcej masła), smażymy przez 3 minuty na małym ogniu. Dokładamy marchewkę i selera, krótko przesmażamy. Następnie dolewamy wino, które fajnie podkręca smak. Ewentualnie, zamiast wina możemy wykorzystać bulion. Zagotowujemy. W kolejnym kroku dodajemy pokrojone pomidory, podlewamy wodą. Przyprawiamy według uznania. Całą zawartość patelni przekładamy na mięso. Naczynie żaroodporne przykrywamy i pieczemy w piekarniku w 180 stopniach przez 1,5 godziny. Sprawdzamy, czy mięso się upiekło, obserwując, czy ładnie odchodzi od kości. 15 minut przed końcem pieczenia naczynie odkrywamy, aby mięso się zrumieniło. W trakcie pieczenia warto podlewać mięso wodą lub bulionem.
Teraz już wiesz, jak zrobić najlepszą gicz cielęcą, która zachwyci gości.
Warto wypróbować ten przepis na gicz cielęcą. Potrawę podawaj z puree ziemniaczanym, kluskami śląskimi lub kaszą gryczaną. Całości dopełni dobra surówka, na przykład z czerwonej kapusty lub buraków.
Alergeny w giczy cielęcej
Lista alergenów dla Giczy cielęcej przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Seler naciowy
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
-
Dwutlenek siarki i siarczyny - alergen może być obecny w:
- Wino białe wytrawne
Wartości odżywcze giczy cielęcej
Bardzo smaczne danie z dużą ilością warzyw.
Energia i białka
(300g)
Węglowodany
(300g)
Tłuszcze
(300g)
Witaminy
(300g)
Składniki mineralne
(300g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.