Ghapama
- Dynia (2500 g)
- Ryż biały (200 g)
- Morele suszone (100 g)
- Rodzynki (100 g)
- Migdały (50 g)
- Orzechy włoskie (50 g)
- Miód (15 g)
- Olej rzepakowy (15 ml)
Przepis na ghapamę krok po kroku
Ryż ugotuj do miękkości.
Na patelni rozgrzej oliwę i podsmaż na niej posiekane w kostkę suszone owoce. Dodaj pokrojone orzechy i odcedzony ryż.
Farsz przypraw szczyptą cynamonu, kardamonu, imbiru i anyżu oraz wlej miód. Dokładnie wymieszaj.
Dynię umyj i odkrój górną jej część, nie wyrzucaj jej jednak. Usuń pestki i włókna.
Do dyni włóż farsz i przykryj odkrojoną częścią dyni.
Dynię włóż do piekarnika nagrzanego do 200 st. C i piecz przez 1 godzinę, aż do miękkości.
Więcej informacji na temat ghapamy
Ghapama to tradycyjne armeńskie danie, na które składa się faszerowana dynia. Farsz zwykle przygotowuje się na bazie ryżu, a także pysznych bakalii i przypraw.
Przepis na ghapamę to doskonały pomysł na ciekawe danie. Choć nazwa jest nieco egzotyczna, to skrywa się pod nią zwyczajna dynia nadziewana ryżem i bakaliami. To dobre rozwiązanie na obiad lub kolację. Tradycyjnie danie to podawane jest w Armenii z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Jest więc uważany za potrawę odświętną. Jednak sprawdzi się również na co dzień. Zwłaszcza jesienią, gdy można bez problemu znaleźć przepyszne dynie, w dość dobrych cenach w każdym większym sklepie. Dlatego idealnym okresem na wypróbowanie tego dania jest właśnie jesień. Przygotowanie potrawy rozpoczyna się od odpowiedniego przygotowania dyni, z której odkrawa się część górną, tak aby powstała pokrywka, którą przykryje się nadzienie. Po wydrążeniu nadziewa się podgotowanym ryżem, do którego dodaje się suszone owoce i bakalie, takie jak jabłka, suszone morele, daktyle, rodzynki, migdały czy orzechy włoskie. Nadziewana dynia jest pieczona do miękkości i serwowana.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić ghapamę, by powstało danie smaczne, domowe i tradycyjne, to ten sprawdzony przepis będzie doskonałym rozwiązaniem. W języku ormiańskim „ghapama” oznacza dosłownie „gotowanie pod przykryciem”. Odnosi się to do sposobu, w jakim przygotowuje się i podaje to danie. Choć dyni nie gotuje się pod przykryciem, ona sama staje się naczyniem z pokrywką. Dlatego podczas jej wydrążania nie należy wyrzucać główki. To danie jest tak popularne w kuchni ormiańskiej, że nawet powstała o nim piosenka. Nic dziwnego, to potrawa jedyna w swoim rodzaju. Nieco słodkawa, korzenna, bardzo aromatyczna i sycąca. Dynia doskonale komponuje się z cynamonem, gałką muszkatołową, czy imbirem. Całość połączona z odżywczym ryżem i orzechami sprawia, że danie, choć może przypominać deser, jest niezwykle sycące i wartościowe. Forma dania zachęca do wspólnego, rodzinnego biesiadowania. To jedno z tych dań, na które nie ma jednego przepisu, za każdym razem można przygotować je inaczej.
Alergeny w ghapamie
Lista alergenów dla ghapamy przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
- Dwutlenek siarki i siarczyny - alergen może być obecny w:
- morele suszone
- Orzechy, tj. migdały, orzechy laskowe, orzechy włoskie, orzechy nerkowca, orzeszki pekan, orzechy brazylijskie, pistacje/orzechy pistacjowe, orzechy makadamia lub orzechy Queensland, a także produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Migdały
- Orzechy włoskie
W przepisie na ghapamę nie posiadamy danych o alergiach dla następujących składników:
- anyż mielony
Wartości odżywcze ghapamy
To zdrowa opcja, która dostarcza sporo cennych składników.
Energia i białka
(505g)
Węglowodany
(505g)
Tłuszcze
(505g)
Witaminy
(505g)
Składniki mineralne
(505g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.