Gęś duszona
- Gęś tuszka - udo (800 g)
- Smalec (10 g)
- Cebula (100 g)
- Jabłko (720 g)
- Marchewka (90 g)
- Bulion warzywny (1000 ml)
Przepis na gęś duszoną krok po kroku
Gęś umyj i dopraw ulubionymi przyprawami. Cebulę obierz i pokrój w kostkę. Marchew obierz i pokrój w talarki.
W garnku rozgrzej smalec i obsmaż gęś z cebulą. Następnie wlej bulion i dodaj marchew. Duś do miękkości mięsa.
Gdy mięso będzie miękkie, dodaj obrane, pokrojone w kostkę jabłka. Dopraw łyżeczką cynamonu, gałki muszkatołowej oraz majerankiem.
Duś jeszcze przez chwilę. Gęś podawaj z ulubionym dodatkiem skrobiowym.
Więcej informacji na temat gęsi duszonej
Gęś duszona to doskonała opcja na naprawdę fantastyczny obiad dla całej rodziny. Jest smaczna, delikatna i bardzo ciekawa. Pasuje na rodzinne przyjęcia.
Przepis na gęś duszona to pomysł na wspaniałe danie na obiad. Mięso gęsi uduszone jest smaczne i niezwykle soczyste. To doskonały wybór również na święta. Możesz wykorzystać równie pierś z gęsi lub mięso w kawałkach. Przygotowane w sosie własnym pasuje idealnie do ziemniaków, czy kluseczek. Gęsina jest źródłem witamin, przede wszystkim A, E, PP oraz tych z grupy B, zwłaszcza niacyny. Mięso z gęsi dostarcza również ważnych pierwiastków, takich jak żelazo, cynk, potas czy magnez. To także źródło pełnowartościowego białka. Gęsina nie gości na stołach często. To mięso raczej uważane za wykwintne i trudne do przygotowania. Jest również dość drogie, przez co mało osób chce próbować przygotować na jego bazie coś ciekawego w kuchni.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić gęś duszoną, by była smaczna, prosta i ciekawa, to ten sprawdzony przepis będzie doskonałym wyborem. Mięsa do duszenia nie musisz marynować, jednak jeśli chcesz, by było delikatne warto to zrobić. Możesz wykorzystać prostego sposobu na marynowanie na sucho. Przy użyciu ulubionych przypraw. Możesz też stworzyć prostą marynatę na bazie oliwy z oliwek, soku z pomarańczy i majeranku. Podstawową przyprawą do gęsi jest majeranek. To on nadaje wyjątkowego aromatu mięsu. Majeranek to bardzo aromatyczna przyprawa, która podczas codziennego gotowania jest chętnie wykorzystywana do podkręcenia smaku. Mięso z gęsi jest niezwykle delikatne w smaku i bardzo ciekawe.
Gęsina kiedyś w Polsce była mięsem dość popularnym. Podawana była zwłaszcza na św. Marcina, czyli 11 listopada. Wtedy w wielu domach na stoły wkradały się potrawy bazujące na tym ciekawym mięsie. Zwłaszcza w połączeniu z jabłkiem. Najpopularniejsza wersja to gęsina z piekarnika, jednak nie tylko w takiej wersji można ją przyrządzać. Idealnie sprawdza się właśnie duszona. Z dodatkiem jabłek, które doskonale podkreślają smak tego delikatnego mięsa.
Alergeny w gęsi duszonej
Lista alergenów dla gęsi duszonej przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- bulion warzywny
Wartości odżywcze gęsi duszonej
To zdrowa opcja, która zawiera dużo białka i witamin.
Energia i białka
(453g)
Węglowodany
(453g)
Tłuszcze
(453g)
Witaminy
(453g)
Składniki mineralne
(453g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.