Gata ormiańska
- Masło (225 g)
- Mąka pszenna typ 500 (355 g)
- Cukier (130 g)
- Jogurt naturalny (160 ml)
- Soda oczyszczona (2 g)
- Orzechy włoskie - zmielone (150 g)
- Żółtko jajka (1 szt.)
- Miód (75 g)
Przepis na gatę ormiańską krok po kroku
Do ciepłego, miękkiego masła (150 g) dodaj cukier (30 g) i szczyptę soli. Rozmieszaj rózgą kuchenną
Jogurt wymieszaj w osobnej misce z sodą. Następnie przelej go do miseczki z masłem.
Do miski przesiej mąkę (280 g) i całość wyrób rękami na gładką masę. Wstaw do lodówki na 1 godzinę.
Do miski wrzuć orzechy, dodaj do nich cukier i mąkę, wszystko dokładnie wymieszaj.
Następnie dodaj zimne masło i rozetrzyj palcami orzechy z masłem, by powstała mieszanina o konsystencji kruszonki.
Ciasto wyjmij z lodówki i rozwałkuj na kwadrat o grubości około 1 cm.
Na środek placka wyłóż nadzienie, zostawiając brzegi wolne.
Podnieś brzegi ciasta, zawiń ku środkowi, tworząc coś w rodzaju kieszonki. Dokładnie zlep podniesione brzegi, następnie spłaszcz ręką by uzyskać okrągły placek dokładnie wypełniony nadzieniem.
Delikatnie ułóż placek szwem do dołu i umieść ciasto na blasze piekarnika pokrytej papierem do pieczenia.
Ciasto posmaruj żółtkiem.
Piecz piekarniku nagrzanym do 200 st. C przez 35 minut.
Po upieczeniu posmaruj wierzch ciasta miodem.
Ciasto pokój na małe kawałki.
-
Blok czekoladowy
-
Baklawa
-
Ciasto z bananami
-
Marcepan
-
Orzechowiec
-
Ciasto kinder bueno
-
Strucla makowa
-
Migdałowiec
-
Ciasto lion
-
Ciasto z płatków owsianych z jabłkiem i gruszką
-
Ciasto królewiec
-
Ciasto maxi king
-
Ciasto królewicz
-
Ciasto marchewkowe Thermomix
-
Ciasto z orzechami włoskimi
-
Babka wielkanocna wilgotna
-
Ciasto kawowe
-
Biszkopt orzechowy
-
Ciasta z orzechami
Więcej informacji na temat gaty ormiańskiej
Gata ormiańska to pyszny placek z orzechami, który wspaniale sprawdza się na wszelkiego rodzaju okazje. Idealnie sprawdzi się na święta. Ma pyszny, bardzo mocny aromat.
Przepis na gatę ormiańską to doskonały pomysł na wspaniały domowy deser. Można przygotować ją równie jako ciasto, ale popularne są również ciasteczka w formie małych bułeczek. Ciasto to najczęściej podawane jest z okazji świąt, jednak sprawdzi się również na co dzień.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić gatę ormiańską, by była tradycyjna, pyszna, a przy tym niezbyt skomplikowana to ten przepis stanowi dobry wybór. To dobra opcja nawet dla początkujących cukierników. To najlepsza, domowa gata, która pozwoli ci zasmakować w kuchni ormiańskiej. Jednym z takich narodowych wypieków jest okrągły placek – Gata- z różnymi nadzieniami. Ten pyszny placek z nadzieniem orzechowym, który bardzo często gości na ormiańskich stołach. Gata to słodkie pieczywo ormiańskie pieczone na Nowy Rok, wesela i inne specjalne okazje. W zależności od regionu spotkamy różne przepisy i wygląd ciasta lub ciastek Gata. Bywa, że jest to słodkie, płaskie, ciasto z waniliowym nadzieniem – okrągłe, kwadratowe lub prostokątne. Mogą to też być ciastka, krojone w plastry lub trójkąty. Z ciasta tego można też piec malutkie rogaliki.
Kuchnia ormiańska to jedna z najstarszych, dlatego jej przepisy przez wiele wieków ulegały różnym modyfikacjom. Nieraz ciężko odnaleźć pierwotną wersję jakiegoś przysmaku. Ta kuchni charakteryzuje się nie tylko dość sporym udziałem mięs, ale również sięganiem po dużą ilość przypraw. Dzięki temu wszystko jest tak apetyczne i bardzo aromatyczne. Ciężko znaleźć w Polsce w sklepach produkty, czy dania kuchni ormiańskiej, jednak dokonując małe modyfikacje, można się nimi cieszyć również w swojej kuchni. Gata to tradycyjne armeńskie ciasto nadziewane mąką, masłem, cukrem i orzechami włoskimi. Kuchnia ormiańska jest bardzo aromatyczna i różnorodna. Gata sporządzana jest na drożdżach, sodzie lub proszku do pieczenia. Można przyrządzać ten wypiek również z ciasta francuskiego. Nadzienie może być słodkie lub słone.
Alergeny w gacie ormiańskiej
Lista alergenów dla Gaty ormiańskiej przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
- Jogurt naturalny
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
-
Orzechy, tj. migdały, orzechy laskowe, orzechy włoskie, orzechy nerkowca, orzeszki pekan, orzechy brazylijskie, pistacje/orzechy pistacjowe, orzechy makadamia lub orzechy Queensland, a także produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Orzechy włoskie
-
Orzeszki ziemne (arachidowe) i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Żółtko jajka
Wartości odżywcze gaty ormiańskiej
To ciasto o sporej zawartości cukru, więc nie powinno gościć w menu zbyt często.
Energia i białka
(110g)
Węglowodany
(110g)
Tłuszcze
(110g)
Witaminy
(110g)
Składniki mineralne
(110g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.