Galert śląski

Opublikowano: 06.02.2023 r., 10:35 | Autor: Paulina Lipińska
Ulubiony
ikona podziel się Podziel się
Tradycyjne danie śląskie na talerzu
Galert śląski
Domowy galert śląski z golonki i nóżek wieprzowych zrobisz bardzo prosto. Lubisz galaretę z nóżek, ale nigdy jej nie gotowałeś? Jeśli tak to sprawdź, jak zrobić galert śląski.
Przygotowanie 24 min
Gotowanie 270 min
173 kcal
Kcal w porcji
218 g
Wielkość porcji
31
Indeks glikemiczny
Składniki dla 8 porcji
  • Nóżki wieprzowe - 2 sztuki (540 g)
  • Golonka wieprzowa - 1 sztuka (400 g)
  • Marchewka - 1 sztuka (100 g)
  • Pietruszka - 1 sztuka (50 g)
  • Seler korzeniowy (50 g)
  • Cebula - 1 sztuka (100 g)
Liczba porcji:
Przyprawy
sól, pieprz, ziele angielskie, liść laurowy, czosnek
Sprzęt kuchenny
garnek, sitko, miseczki

Przepis na galert śląski krok po kroku

Mięso opal nad palnikiem kuchenki. Ma to na celu usunięcie włosków.

Umyj mięso i włóż do garnka.

Wlej zimną wodę maksymalnie 5-7 cm ponad powierzchnię mięsa (około 3 l).

Gotuj wszystko przez około 4,5 godziny.

1,5 godziny po rozpoczęciu gotowania dodaj do mięsa obraną i opaloną dobrze cebulę oraz obrane warzywa (marchew, seler, 2 ząbki czosnku i pietruszkę).

Wrzuć także 3 liście laurowe i 7 ziaren ziela angielskiego. Gotuj do miękkości mięsa.

Warzywa odcedź z wody i pokrój w drobną kostkę.

Mięso wyjmij z wywaru, oddziel od skóry i kości. Mięso rozdrobnij.

Na dno miseczek (lub miski) wykładaj warzywa, na to wyłóż mięso.

Przecedź wywar przez sitko. Bardzo dobrze dopraw wywar solą oraz pieprzem.

Wywarem zalej składniki i odstaw do stężenia, najlepiej na całą noc.

Jak oceniasz przepis na galert śląski
Oceń
Nasz przepis pozytywnie ocenia 92,9% osób

Więcej informacji na temat galertu śląskiego

Domowy galert śląski z golonki i nóżek wieprzowych zrobisz bardzo prosto. Lubisz galaretę z nóżek, ale nigdy jej nie gotowałeś? Jeśli tak to sprawdź, jak zrobić galert śląski. Jest to bardzo proste i nie wymagające. To doskonały pomysł na najlepszą przekąskę na imprezę lub na święta. Tradycyjny galert śląski jest pyszny, ale wymaga sporej ilości czasu. Smaczna, domowa galareta z nóżek jest pełna mięsa i warzyw, więc smakuje naprawdę wyśmienicie. Przepis na galert śląski przygotuj minimum dobę przed planowanym podaniem.

Galert śląski to potrawa wywodząca się z kuchni śląskiej. Jest to galareta z nóżek wieprzowych i golonki wieprzowej. Dodatkowo używa się warzyw z gotowania wywaru. Jest to więc przystawka aromatyczna i bogata w składniki. Tradycyjnie, do galarety wieprzowej nie dodaje się żelatyny. Przepis na galert śląski można przygotować w malutkich miseczkach lub w dużym półmisku. Smaczny galert śląski jest super pomysłem na to, by powstawała pyszna przekąska na imprezę. Niektórzy dodają do galarety groszek, kukurydzę, ogórki konserwowe lub nawet gotowane jajko. To świetnie urozmaica przystawkę.

Do przepisu na galert śląski najlepszy jest dodatek świeżego pieczywa. Tradycyjny, domowy, smaczny galert śląski nie może obejść się bez polania octem tuż przed zjedzeniem. Dobry pomysł na zamiennik octu to sok z cytryny. Pyszny galert można ozdobić natką pietruszki po podaniu na stół. Galareta wieprzowa jest serwowana na święta albo w zwykły dzień. Nie tylko na imprezie będzie to dobra przekąska, więc nie trzeba szukać pretekstu, by ją przygotować.

Jak zrobić galert śląski, by był najlepszy? Należy opalić mięso nad palnikiem. Dzięki temu usuniesz włoski, które są na skórze. Mięso zalej zimną wodą i gotuj. Po 1,5 godzinie dodaj do mięsa wszystkie obrane warzywa (czosnek, marchewkę, seler i pietruszkę). Cebulę obierz, opal nad palnikiem i dodaj także do wywaru wraz z zielem angielskim i liściem laurowym. Wszystko gotuj jeszcze około 3 godziny, aż mięso będzie miękkie. Powinno odchodzić z łatwością od kości. Warzywa pokrój w drobną kostkę, a mięso oddziel od skóry i kości. Rozdrobnij je widelcem lub pokrój nożem. Do miseczek (lub na półmiski) wyłóż warzywa, mięso i zalej przecedzonym przez sitko, doprawionym solą i pieprzem wywarem. Dobrze dopraw wywar – po zastygnięciu przyprawy będą nieco mniej wyczuwalne. Galareta z nóżek i golonki powinna się chłodzić kilka godzin, aż stężeje. Jak zrobisz galert śląski, najlepiej jest odczekać minimum dobę przed podaniem. Dobry będzie, gdy galareta się zetnie – wtedy można jeść.

Alergeny w galercie śląskim

Lista alergenów dla galertu śląskiego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.

Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.

  • Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
    • Seler korzeniowy

Wartości odżywcze galertu śląskiego

na 100g gotowej potrawy

Galareta jest bardzo dobrym źródłem kolagenu, który korzystnie wpływa na zdrowie, zwłaszcza na stawy. Niestety ma także dużą ilość nasyconych kwasów tłuszczowych.

Węglowodany

Na 100g
Na porcję
(218g)
Węglowodany przyswajalne (g)
1.99
4.34

Tłuszcze

Na 100g
Na porcję
(218g)
Tłuszcze nasycone (g)
3.74
8.14
Szacunkowy indeks glikemiczny galertu śląskiego 31
Sprawdź indeks glikemiczny składników przepisu:
Niestety nie posiadamy pełnych informacji o wartościach odżywczych dla części składników. Przy każdej wartości odżywczej powyżej znajdziesz informację o ewentualnych brakach. Pomimo dokładanych starań nie byliśmy w stanie pozyskać tych danych, dlatego rzeczywiste wartości odżywcze mogą się różnić od wartości wskazanych w tabeli powyżej. W szczególności dane z tabeli nie zawierają pełnych wartości odżywczych dla składników wskazanych w poprzednim zdaniu.
Wartości odżywcze w przeliczeniu na 100 gram gotowej potrawy. Nie uwzględniają przypraw.
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.

Szacunkowy koszt przygotowania galertu śląskiego

Koszt składników
44.00
Składnik
Ilość
Cena składnika
Koszt w daniu
Nóżki wieprzowe
540 g
2 sztuki
6.00
Za 200,0 g
Liczba opakowań 3
16.20
Za 540 g
Golonka wieprzowa
400 g
1 sztuka
11.00
Za 500,0 g
Liczba opakowań 1
8.80
Za 400 g
Marchewka
100 g
1 sztuka
2.50
Za 1000,0 g
Liczba opakowań 1
0.25
Za 100 g
Pietruszka
50 g
1 sztuka
1.50
Za 200,0 g
Liczba opakowań 1
0.38
Za 50 g
Seler korzeniowy
50 g
8.00
Za 400,0 g
Liczba opakowań 1
1.00
Za 50 g
Cebula
100 g
1 sztuka
3.00
Za 1000,0 g
Liczba opakowań 1
0.30
Za 100 g
Koszt składników
44.00