Składniki dla 3 porcji
Liczba porcji:
Przyprawy
sól, rozmaryn
To będzie niezbędne
piekarnik, papier do pieczenia, blaszka do pieczenia, miska

Przepis na frytki z topinamburu krok po kroku

Topinambur dokładnie myjemy, a następnie kroimy go w słupki.

Warzywo doprawiamy solą i rozmarynem. Całość dokładnie mieszamy z olejem.

Na blaszkę do pieczenia wyłożoną papierem układamy frytki. Ważne, aby warzywo było rozmieszczone na całej powierzchni blaszki, nie nachodząc na siebie.

Pieczemy je w piekarniku około 20 minut w temperaturze 180 st. C.

Frytki z topinamburu na talerzu
Frytki z topinamburu - cechy przepisu
Sposób przyrządzenia:
Przepis odpowiedni na:

Informacje dietetyczne - frytki z topinamburu

W skrócie
Kalorii w porcji
157 kcal
Wielkość
jednej porcji
150 g
Indeks glikemiczny
14

Wartości odżywcze frytek z topinamburu

na 100g gotowej potrawy

Frytki mają niski IG, dzięki czemu na stałe możemy wprowadzić je do naszego menu.

Energia i białka

Na 100g
Na porcję
(150g)
Energia (kcal)
104.81
157.21
Białko (g)
1.92
2.88

Węglowodany

Na 100g
Na porcję
(150g)
Węglowodany (g)
16.73
25.10
Węglowodany przyswajalne (g)
15.19
22.79
Błonnik (nieprzyswajalne) (g)
1.54
2.31

Tłuszcze

Na 100g
Na porcję
(150g)
Tłuszcz (g)
3.86
5.78
Tłuszcze nasycone (g)
0.28
0.42
Tłuszcze nienasycone (g)
3.58
5.37
Tłuszcze jednonasycone (g)
2.54
3.81
Tłuszcze wielonasycone (g)
1.04
1.56
Tłuszcze trans (g)
0.00
0.00
Cholesterol (mg)
0.00
0.00

Witaminy

Na 100g
Na porcję
(150g)
Witamina D (µg (mcg))
0.00
0.00

Składniki mineralne

Na 100g
Na porcję
(150g)
Sód (mg)
3.85
5.77
Potas (mg)
412.50
618.75
Wapń (mg)
13.46
20.19
Żelazo (mg)
3.27
4.90
Szacunkowy indeks glikemiczny frytek z topinamburu 14
Sprawdź indeks glikemiczny składników przepisu:
Niestety nie posiadamy pełnych informacji o wartościach odżywczych dla części składników. Przy każdej wartości odżywczej powyżej znajdziesz informację o ewentualnych brakach. Pomimo dokładanych starań nie byliśmy w stanie pozyskać tych danych, dlatego rzeczywiste wartości odżywcze mogą się różnić od wartości wskazanych w tabeli powyżej. W szczególności dane z tabeli nie zawierają pełnych wartości odżywczych dla składników wskazanych w poprzednim zdaniu.
Wartości odżywcze w przeliczeniu na 100 gram gotowej potrawy. Nie uwzględniają przypraw.
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.

Alergeny w frytkach z topinamburu

Lista alergenów dla frytek z topinamburu przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.

Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.

Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na frytki z topinamburu

Więcej informacji na temat frytek z topinamburu

Pyszne frytki z topinamburu to dobry pomysł na domowy, a co ważne łatwy w wykonaniu dodatek, który idealnie sprawdzi się na obiad. Topinambur z przyprawami w postaci frytek jest bardzo dobry, dzięki składnikom, które dodawane są do niego. Przepis jest prosty w przygotowaniu, dlatego każdy powinien sobie z nim poradzić, a składniki są łatwo dostępne. Smaczny dodatek zachwyci każdego i gwarantuje, że zniknie w mgnieniu oka. Możesz uzupełnić go o ulubione dodatki, oczywiście wedle uznania.

Jak zrobić frytki z topinamburu? Przygotowanie go jest bardzo łatwe. Na początku topinambur dokładnie myjemy, a następnie kroimy go w słupki. Warzywo doprawiamy solą i rozmarynem. Całość dokładnie mieszamy z olejem. Na blaszkę do pieczenia wyłożoną papierem układamy frytki. Ważne, aby warzywo było rozmieszczone na całej powierzchni blaszki, nie nachodząc na siebie. Ile piec? Pieczemy je w piekarniku około 20 minut w temperaturze 180 stopni.

Sprawdzony przepis na frytki z topinamburu nie jest skomplikowany, tak jak się wydaje na pierwszy rzut oka. Składa się ona między innymi z rozmarynu, który posiada wiele wartości odżywczych. Znamy go głównie jako przyprawę, natomiast pozyskiwany z niego olejek ma szerokie zastosowanie w medycynie. Przede wszystkim olejek z rozmarynu wpływa bakterio-, wiruso- i grzybobójczo. Dodatkowo ma działanie przeciwzapalne i antynowotworowe oraz wzmacnia naszą odporność. Rozmaryn polecany jest także dla osób chorujących na cukrzycę, co potwierdza wiele badań naukowych. Dowiedziono, że olejek z rozmarynu wpływa na zwiększenie produkcji insuliny, dzięki czemu obniża się poziom cukru we krwi. Rozmaryn poprawia również pracę układu trawiennego, uśmierza ból żołądka oraz przyśpiesza redukcję masy ciała. Ponadto chroni nasze serce oraz dba o prawidłowy wzrok.

Frytki z topinamburu z rozmarynem pieczone w piekarniku odpowiednio przygotowane posiadają wiele właściwości zdrowotnych. Są szybkie i łatwe w przygotowaniu oraz dobre w smaku. Opcji jest bardzo wiele, a to wszystko zależy od naszego smaku, który preferujemy. Ten sprawdzony prosty przepis na smaczne frytki na pewno ułatwi Ci ich przygotowanie.

Szacunkowy koszt przygotowania frytek z topinamburu

Koszt składników
13.00
Składnik
Ilość
Cena składnika
Koszt w daniu
Topinambur
500 g
6.00
Za 500.0 g
Liczba opakowań 1
6.00
Za 500 g
Olej rzepakowy
20 ml
2 łyżki
7.00
Za 1000.0 ml
Liczba opakowań 1
0.14
Za 20 ml
Koszt składników
13.00
Jak oceniasz przepis na frytki z topinamburu
Oceń
Nasz przepis pozytywnie ocenia 95.7% osób