Frytki z serem
- Ziemniaki późne - 6 szt (450 g)
- Ser parmezan - 4 łyżki (32 g)
- Oliwa z oliwek - 3 łyżki (45 ml)
Przepis na frytki z serem krok po kroku
Ziemniaki obierz i pokrój w chude i długie paski.
W dużej misce zmieszaj oliwę, paprykę, sól i bazylię. Do miski włóż pokrojone ziemniaki i dokładnie wymieszaj.
Blachę do pieczenia wyłóż papierem i równomiernie rozłóż na niej ziemniaki. Piecz w piekarniku nagranym do 200 stopni przez 15 minut.
Otwórz ostrożnie piekarnik i wysuń blachę. Frytki posyp równomiernie startym na tarce parmezanem.
Całość piecz przez kolejne 10 minut.
-
Ziemniaczki z piekarnika
-
Frytki z batatów
-
Frytki z piekarnika
-
Frytki belgijskie
-
Frytki
-
Bataty z piekarnika
-
Frytki z marchewki
-
Poutine
-
Frytki z cukinii
-
Frytki z dyni
-
Frytki stekowe
-
Domowe frytki z piekarnika
-
Frytki w piekarniku
-
Zakręcone frytki
-
Frytki z selera
-
Sos do frytek
-
Frytki z buraków
-
Ziemniaki z piekarnika
-
Frytki domowe
Więcej informacji na temat frytek z serem
Frytki z serem to pomysł idealny na pyszną i niebanalną kolację. Tak przygotowane ziemniaki są naprawdę smaczne i stanowią ciekawszą alternatywę dla tradycyjnych frytek. Połączenie ziemniaków z tartym serem sprawia, że ciężko jest przejść obok nich obojętnie. Całość jest pełna smaku i aromatu. Idealnie posmakują wszystkim miłośnikom produktów typu fast food.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić frytki z serem, które nie tylko dobrze smakują ale również pięknie się prezentują, to ten przepis na pewno przypadnie ci do gustu. Ziemniaki, które z niego powstają pięknie wyglądają, gdyż zmieszane są ze świeżymi ziołami, a parmezan delikatnie się roztapia i tworzy na nich chrupiącą powłoczkę.
Choć w tej wersji został użyty parmezan, to równie dobrze można je zrobić z serem żółtym, który akurat ma się w lodówce. Sprawdzi się w tej wersji równie dobrze gouda i cheddar. Każdy żółty ser miło się roztopi i świetnie połączy się z ziemniakami. Najważniejsze jest, by nie wkładać frytek od razu z serem, gdyż w tym przypadku frytki mogą za bardzo rozmięknąć, a ser przypiecze się za mocno i będzie gorzki i niesmaczny.
Dzięki temu, że frytki są zapiekane w piekarniku, stanowią zdrowszą alternatywę dla tych smażonych na głębokim oleju. W tej opcji nie nasiąkają zbyt dużą ilością tłuszczu, przez co mają mniej kalorii i są bardziej zdrowe i lekkie. To również lepszy zamiennik dla gotowych frytek ze sklepu, które bardzo często zawierają duży dodatek soli, a także konserwantów czy tłuszczu uwodornionego, który ma bardzo negatywny wpływ na zdrowie układu krwionośnego, nawet w małych ilościach.
Przepis na frytki zapiekane z serem jest niezwykle prostu, dlatego to świetny pomysł na naprawdę szybką przekąskę. Można je zrobić w pół godziny i cieszyć się ich pysznym smakiem. Do ich wykonania wystarczą 3 składniki, dlatego będą świetną opcją na danie awaryjne.
Pieczone frytki z serem są tak pyszne, że wcale nie potrzebują żadnego dodatku sosów czy przypraw. Same podpieczone ziemniaki z serem mają naprawdę pyszny smak i idealnie sprawdzą się jako wspaniała kolacja czy dodatek do drugiego dania.
Alergeny w frytkach z serem
Lista alergenów dla frytek z serem przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Ser parmezan
Wartości odżywcze frytek z serem
To danie ma dużo kalorii, wysoki indeks glikemiczny i obfituje w nasycone kwasy tłuszczowe, dlatego nie będzie dobrym wyborem na co dzień.
Energia i białka
(264g)
Węglowodany
(264g)
Tłuszcze
(264g)
Witaminy
(264g)
Składniki mineralne
(264g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.