Frużelina malinowa
- Maliny (300 g)
- Cukier (220 g)
- Skrobia ziemniaczana (mąka ziemniaczana) (60 g)
- Żelatyna (16 g)
Przepis na frużelinę malinową krok po kroku
Maliny dodaj do garnka. Wlej 3 łyżki wody i dodaj cukier. Gotuj na małej mocy palnika do rozpuszczenia cukru.
Wlej 50 ml zimnej wody do szklanki i wymieszają ją ze skrobią.
Do gotujących się owoców wlej skrobię i szybko mieszaj, cały czas gotując.
Wlej do szklanki 50 ml gorącej wody i wsyp żelatynę. Rozpuść ją dokładnie i dodaj 2 łyżki owoców z garnka, wymieszaj.
Wyłącz gotowanie owoców i wlej do garnka żelatynę. Wszystko dobrze wymieszaj.
Frużelinę wlej do słoiczka i ostudź.
Umieść frużelinę w lodówce na kilka godzin.
Frużelina jest gotowa do użycia.
Więcej informacji na temat frużeliny malinowej
Zobacz, jak zrobić frużelinę malinową ze świeżych malin. Przepis na frużelinę malinową z mrożonych malin trzeba zrobić inaczej – sprawdź, co musisz wiedzieć. Ta frużelina malinowa to najlepszy pomysł na dodatek do ciasta lub do tortu. Bardzo prosto się ją przygotowuje. Jest to sprawdzony przepis, dobry też dla dzieci do deserów. Jest słodka i jednocześnie lekko kwaskowa. Dobra do przełamania słodyczy w torcie albo w cieście. Frużelina malinowa jest pysznym pomysłem na coś słodkiego i sprawdzi się w wielu propozycjach.
Frużelina malinowa to super pomysł na smaczny dodatek do ciasta lub do tortu. Jest bardzo podobna do kisielu, ale dodatek żelatyny sprawia, że frużelina malinowa ma piękny, błyszczący kolor. Jak zrobisz frużelinę malinową, będzie dobra do każdego deseru: naleśniki, placuszki, desery jednoporcjowe… Z tego sprawdzonego przepisu zrobisz genialny dodatek do kaszki i budyniu dla dzieci.
Jaki deser dla dziecka można zrobić z frużeliny malinowej? Jest wiele opcji. Ten sprawdzony przepis jest banalny i szybki. Przepis na frużelinę malinową uwzględnia maliny świeże. Jeśli masz do wykorzystania maliny mrożone, sprawa jest nieco inna. Świeże maliny mają dużo mniej wody niż owoce mrożone. Z tego względu, do przepisu na frużelinę malinową z owoców mrożonych należy dodać większą ilość skrobi ziemniaczanej. Ponadto nie dodaje się do gotowania wody. Tej będzie sporo (z mrożenia).
Jak zrobić frużelinę malinową z zamrożonych owoców? Robi się ją tak samo, z tym że zmienia się ilość użytej skrobi, oraz dłużej się ją gotuje (owoce muszą rozmarznąć). Do zrobienia frużeliny malinowej z owoców mrożonych nie trzeba ich wcześniej rozmrażać. Zamrożone maliny umieść w garnku wraz z cukrem. Całość musi się zagotować, a cukier rozpuścić. Następnie w 50 ml zimnej wody rozprowadź 75 g skrobi. Dodaj ją do gotujących się owoców, mieszaj energicznie i w tym czasie rozpuść w gorącej wodzie żelatynę. Wymieszaj z owocami, wyłącz ogień i wlej żelatynę do garnka. Wszystko dobrze wymieszaj. Nie należy wlewać rozrobionej żelatyny do gotujących się owoców. Jeśli żelatyna będzie poddana zbyt wysokiej temperaturę, straci ona właściwości żelujące. Z tego powodu konieczne jest zakończenie gotowania.
*Ilość cukru jest indywidualna. To, ile go dodać zależy od tego, jak słodkie są owoce. Jeśli owoce nie są bardzo kwaśne, można zmniejszyć ilość cukru.
*Ilość skrobi jest uzależniona od tego, jak dużo wody znajduje się w owocach. Gdyby owoce za bardzo zgęstniały możesz spróbować rozcieńczyć frużelinę wodą.
Alergeny w frużelinie malinowej
Lista alergenów dla frużeliny malinowej przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na frużelinę malinową
Wartości odżywcze frużeliny malinowej
Frużelina ma dużą zawartość cukru, ponieważ maliny są dosyć kwaśne. Maliny to cenne źródło witamin (w tym witamin z grupy B, E oraz C). Zawiera także składniki mineralne (m.in. żelazo, fosfor). Jest też bogata w wartości antyoksydacyjne.
Energia i białka
(596g)
Węglowodany
(596g)
Tłuszcze
(596g)
Witaminy
(596g)
Składniki mineralne
(596g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.