Frikandel
- Mięso mielone wołowe (700 g)
- Piersi kurczaka bez skóry (400 g)
- Jajko (4 szt.)
- Olej rzepakowy - 10 łyżek stołowych (100 ml)
Przepis na frikandel krok po kroku
Zmiel mięso z piersi kurczaka i wymieszaj z mieloną wołowiną.
Dopraw masę solą, pieprzem, pieprzem ziołowym, gałką muszkatołową, dodaj jajka i olej rzepakowy.
Wyrób gładką masę i podziel na porcje wielkości 100-130 gram.
Kiełbaski uformuj w foli celulozowej, nadaje się ona także do poddania wyrobu obróbce termicznej.
Kiełbaski upiecz w piekarniku nagrzanym do 150 stopni przez 15 minut.
Przed podaniem usmaż kiełbaski na głębokim tłuszczu.
Więcej informacji na temat frikandel
Frikandel to tradycyjny Holenderski wyrób. Kiełbasa przypomina wyglądem nieco parówki, lecz ma bardziej porowatą teksturę. W Holandii jest to coś na kształt dania narodowego. Wymyślona została najprawdopodobniej przez jednego z lokalnych rzeźników, którego kotlety mielone nie spełniały normy. Zamiast nich zaczęto produkować kiełbaski z mięsa mielonego. Do dziś są one bardzo popularne i można je kupić za niewielkie pieniądze w każdym sklepie. Skład gotowych kiełbasek pozostawia jednak wiele do życzenia, możemy w nim znaleźć między innymi mięso mechanicznie oddzielone i sztucznych wypełniaczy. Dlatego warto przygotować frikandel w domu. Przepis na frikandel jest prosty, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego, aby go przygotować. Do zrobienia holenderskich kiełbasek potrzebne Ci będą następujące produkty spożywcze: mielona wołowina lub cielęcina, pierś z kurczaka, jajko, sól, pieprz, pieprz ziołowy, gałka muszkatołowa, olej rzepakowy.
Jak zrobić frikandel? Zmiel mięso z piersi kurczaka i wymieszaj z mieloną wołowiną, dopraw masę solą, pieprzem, pieprzem ziołowym, gałką muszkatołową, dodaj jajka i olej rzepakowy. Wyrób gładką masę i podziel na porcje wielkości 100-130 gram. Kiełbaski najłatwiej formować w foli celulozowej, nadaje się ona także do poddania wyrobu obróbce termicznej, bez konieczności usuwania folii. Kiełbaski upiecz w piekarniku nagrzanym do 120 stopni przez 15 minut. Tak przygotowane holenderskie kiełbaski przed podaniem należy usmażyć w głębokim tłuszczu.
Pierś z kurczaka jest mięsem prawie całkowicie pozbawianym tłuszczu. Jest ona za to doskonałym źródłem łatwo przyswajalnego białka zwierzęcego. Białko jest podstawowym budulcem naszego ciała, buduje tkanki oraz jest substratem do produkcji hormonów i enzymów. Mięso wołowe jest doskonałym źródłem żelaza, które odpowiada za prawidłowy transport tlenu przez erytrocyty do komórek naszego ciała. Niedobory żelaza powodują anemię.
Podsumowując, holenderskie kiełbaski frikandel przygotowane w domu, to zdrowa alternatywa gotowego wyrobu sklepowego. Powinieneś jednak spróbować oryginału w celu zapoznania się z regionalną kuchnią Holenderską. W Polsce kiełbaski są niedostępne w sprzedaży, dlatego skosztuj je, będąc na miejscu w Holandii.
Alergeny w frikandel
Lista alergenów dla frikandel przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Gorczyca i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- pieprz ziołowy
Wartości odżywcze frikandel
Frikandel to doskonała przekąska zawierająca dużą ilość białka. Kiełbaski są stosunkowo niskokaloryczna, dlatego świetnie sprawdzą się u osób na diecie redukcyjnej. Jesli chcesz zmniejszyć ilość kalorii usmaż je na patelni bez dodatku tłuszczu przez podaniem.
Energia i białka
(240g)
Węglowodany
(240g)
Tłuszcze
(240g)
Witaminy
(240g)
Składniki mineralne
(240g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.