Focaccia z suszonymi pomidorami
- Mąka pszenna typ 500 - 2 szklanki (250 g)
- Drożdże świeże (10 g)
- Oliwa z oliwek - 5 łyżek (50 ml)
- Suszone pomidory w oleju - 20 sztuk (150 g)
- Cukier - 1/2 łyżeczki (3 g)
- Sól - 2 łyżeczki (10 g)
Przepis na foccacię z suszonymi pomidorami krok po kroku
Do miski wlej ok. 60 ml ciepłej wody, wsyp cukier i dodaj drożdże. Dokładnie wymieszaj i odstaw w ciepłe miejsce do wyrośnięcia.
Do drugiej miski wsyp mąkę, sól i łyżkę oliwy. Wymieszaj, dodaj drożdże i ok. 100 ml wody. Ręcznie zagnieć ciasto.
Blachę posmaruj tłuszczem lub wyłóż papierem do pieczenia. Przełóż do niej ciasto i rozwałkuj na placek. Przykryj folią i odstaw do wyrośnięcia na ok. 1-1,5 h.
Na cieście ułóż suszone pomidory i posyp przyprawami.
Piecz w piekarniku nagrzanym do 220 st. C ok. 20 minut.
Podawaj skropioną oliwą.
Więcej informacji na temat focacci z suszonymi pomidorami
Focaccia z suszonymi pomidorami to jedna z najpyszniejszych i najpopularniejszych przystawek charakterystycznych dla kuchni włoskiej. Idealnie sprawdzi się na wszelki imprezy, spotkania w gronie rodziny lub przyjaciół oraz jako dodatek do dań głównych. Włoska focaccia jest nie tylko pyszna i dobra na wiele okazji, ale również łatwa do przygotowania, dlatego bez problemów sobie z nią poradzisz nawet bez większych umiejętności kulinarnych. Co więcej, składniki do focacci możesz dowolnie modyfikować, dodając do niej inne, ulubione produkty, takie jak oliwki, rukola, czy długodojrzewająca szynka, a także przyprawy, na przykład rozmaryn, oregano, bazylia. Dzięki temu domowa włoska focaccia będzie idealna i dokładnie taka jak lubisz. Jak zrobić focaccię z suszonymi pomidorami? To łatwiejsze niż Ci się wydaje. Najlepiej zacząć od przygotowania rozczynu na ciasto drożdżowe, w tym celu będziesz potrzebować świeżych lub suszonych drożdży, ciepłej wody i cukru. Ciasto możesz zagniatać ręcznie lub za pomocą robota kuchennego. Najdłuższym etapem przygotowania focacci jest wyrastanie ciasta, co powinno trwać około godziny. Pamiętaj, o tym aby nie zaczynać przygotowań zbyt późno. Wyrośnięte ciasto wystarczy ugnieść na placek, skropić oliwą, na wierzchu ułożyć pokrojone suszone pomidory, posypać przyprawami i piec w piekarniku nagrzanym do 180 stopniu około 20 minut. Focaccia z suszonymi pomidorami świetnie smakuje w towarzystwie sosu jogurtowo-ziołowego, czosnkowego lub pomidorowego. Koniecznie czytaj dalej aby poznać szczegółowy przepis na foccacię z suszonymi pomidorami, z pewnością ten przepis pozostanie z Tobą na długo.
Alergeny w focacci z suszonymi pomidorami
Lista alergenów dla focacci z suszonymi pomidorami przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
W przepisie na foccacię z suszonymi pomidorami nie posiadamy danych o alergiach dla następujących składników:
- bazylia świeża
Wartości odżywcze focacci z suszonymi pomidorami
Focaccia jest daniem dość kalorycznym, dlatego warto traktować ją jako dodatek, a nie podstawę diety.
Energia i białka
(0g)
Węglowodany
(0g)
Tłuszcze
(0g)
Witaminy
(0g)
Składniki mineralne
(0g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.