Focaccia z oliwkami
- Drożdże świeże (25 g)
- Cukier - 1 łyżeczka (5 g)
- Mąka pszenna typ 550 (500 g)
- Oliwa z oliwek - 3 łyżki (45 ml)
- Oliwki czarne - 1 garść (45 g)
Przepis na foccacię z oliwkami krok po kroku
Drożdże pokrusz i wymieszaj z 150 ml ciepłej, ale nie gorącej wody. Dodaj cukier i dokładnie wymieszaj. Całość pozostaw na 15 minut.
Do dużej miski przesiej mąkę, dodaj 150 ml wody i odrobinę soli. Całość wymieszaj. Do Masy wlej oliwę i powoli wlej rozczyn. Masę dokładnie wymieszaj, a następnie wyrób ciasto, by miało jednolitą konsystencję. Ciasto odstaw na 40 minut do wyrośnięcia.
Na blachę do pieczenia wyłóż papier i naciągnij za pomocą rąk ciasto, by było rozłożone równomiernie. Całość posyp obficie rozmarynem i powciskaj w ciasto pokrojone na mniejsze części oliwki.
Całość piecz w piekarniku nagrzanym do 200 stopni przez 25 minut.
Gotowe ciasto posyp solą.
Więcej informacji na temat focacci z oliwkami
Focaccia z oliwkami to pomysł na posiłek we włoskim stylu. Choć prosta smakuje wyśmienicie. Może być osobnym daniem lub dodatkiem. Świetnie komponuje się z wszelkiego rodzaju pastami i sałatkami. Pasuje również do zup krem. Ma pyszny, delikatny, lekko ziołowy smak. Choć może wydawać się skomplikowana, wcale taka nie jest, a jej wykonanie nie zabiera zbyt dużo czasu.
Przepis na focaccię z oliwkami, jest niezwykle prosty. Wystarczy kilka chwil, by przygotować całe danie i cieszyć się śródziemnomorskim klimatem w swojej własnej kuchni. Focaccia jest najprostszym drożdżowym plackiem, jednak jej prostota nie jest nudna. To danie, które na pewno przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom łatwych przepisów, które tworzą wspaniałe dania. Choć focaccia zrobiona jest na cieście drożdżowym wcale nie jest ciężka czy wzdymająca, to wbrew pozorom naprawdę lekki wypiek.
Świetnie smakuje bez żadnych dodatków ze względu na miękkie, puchowe ciasto i dużą ilość rozmarynu. Jednak w wydaniu z oliwkami jest po prostu fantastyczna. Oliwki nadają jej więcej słonego smaku. Całość można również przygotować z pomidorami, a także z suszonymi pomidorami, by była jeszcze bardziej urozmaicona. Fani kulinarnego minimalizmu na pewno będą zadowoleni z dodatku tylko oliwek, które nie przytłaczają całej kompozycji smakowej.
Domowa focaccia smakuje niezwykle pysznie. Jeszcze ciepła, wyciągnięta prosto z pieca, stanowi niezwykłą ucztę. Choć może się wydawać, że jest zbyt prosta i nudna, to jednak tak podany placek z oliwkami jest po prostu fantastyczny. Świetnie sprawdzi się również na diecie wegańskiej, gdyż jest w pełni roślinną opcją.
Z tego przepisu dowiesz się jak zrobić focaccię w sposób niezwykle prosty, a przy tym bardzo smaczną. Wychodzi z niego niezwykle efektowna potrawa, która pięknie się prezentuje ze względu na dodatek oliwek z rozmarynem. Przepis na ciasto jest tak łatwy, że poradzi sobie z nim nawet początkujący kucharz. Dobrze jest odczekać dość sporo, by ciasto odpowiednio wyrosło i było bardziej puszyste.
Alergeny w focacci z oliwkami
Lista alergenów dla focacci z oliwkami przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 550
Wartości odżywcze focacci z oliwkami
To zdrowy przepis, jednak warto użyć do niego mąki pełnoziarnistej.
Energia i białka
(103g)
Węglowodany
(103g)
Tłuszcze
(103g)
Witaminy
(103g)
Składniki mineralne
(103g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.