Focaccia bezglutenowa
- Mąka bezglutenowa - 2 szklanki (300 g)
- Drożdże suche - 2 łyżeczki (10 g)
- Oliwa z oliwek - 2 łyżki (30 ml)
- Czosnek - 3 ząbki (15 g)
- Cukier - 2 łyżeczki (10 g)
Przepis na focaccię bezglutenową krok po kroku
Do miski wlej 400 ml ciepłej wody, dodaj drożdże, sól i cukier.
Wsyp 1 łyżkę mąki.
Całość dokładnie wymieszaj i odstaw na 15 minut.
Do zaczynu dodaj mąkę i całość dokładnie wyrób, by ciasto było gładkie i mięciutkie.
Ciasto polej 2 łyżkami oliwy, rozciągnij i zostaw do wyrośnięcia na 20 minut.
Ciasto wyłóż na blachę pokrytą papierem do pieczenia.
Poukładaj na nim pokrojone na plasterki ząbki czosnku.
Całość posyp ziołami.
Focaccię piecz w piekarniku nagrzanym do 230 stopni przez 25 minut.
Więcej informacji na temat focacci bezglutenowej
Focaccia bezglutenowa to świetna alternatywa dla tej pysznej włoskiej przekąski, wykonana bez użycia mąk zawierających gluten. To świetna opcja dla wszystkich cierpiących na celiakię ale również alergię lub nietolerancję tego białka. Choć zrobiona z innych mąk, smakuje wciąż równie dobrze, a najlepiej zaraz po wyjęciu z piekarnika. Można jeść ją na śniadanie, obiad czy kolację. Jest bardzo aromatyczna.
Przepis na bezglutenową focaccię jest niezwykle prosty i pozwala stworzyć danie nie tylko smaczne, ale takie które pięknie się prezentuje. To zasługa odpowiedniej obróbki, a także pysznych dodatków, które naprawdę wspaniale współgrają z upieczonym ciastem. Opcja glutenowa jest niezwykle prosta w przygotowaniu, gdyż zawiera białko, które wpływa na lepszą konsystencję wszystkich ciast. Może się wydawać, że po jego wyeliminowaniu ten wypiek na pewno się nie uda, jednak nic bardziej mylnego. Można wciąż stworzyć naprawdę wspaniały placek, który wyrośnie bazując tylko na mąkach nie zawierających glutenu. Jednak warto pamiętać, że najlepiej w tym wypadku użyć gotowej mieszanki, którą z łatwością można dostać w każdym sklepie. Najlepiej użyć tej do wykonania chleba lub pizzy. Dzięki temu ma się pewność, że proporcje są odpowiednio wyważone, a ciasto pięknie wyrośnie i będzie smaczne. Zwykle w takich mieszankach można spotkać mąkę ryżową, ziemniaczaną i kukurydzianą. Niestety, całość ma zwykle wysoki indeks glikemiczny. Jednak połączenie tego dania ze sporą ilością oliwy sprawia, że nie ma aż tak negatywnego wpływu na podwyższenie poziomu cukru we krwi. Dodatkowo całość została wzbogacona o czosnek, który jest naturalnym antybiotykiem, a przy okazji dostarcza sporo antyoksydantów, nie mówiąc o idealnym aromacie.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić focaccię bezglutenową, w naprawdę prosty, ale również smaczny sposób, to ta receptura powinna ci przypaść do gustu, gdyż jest prosta, a przy tym bardzo pyszna. Choć zrobiona w opcji bez glutenu, wcale nie różni się smakiem od tej tradycyjnej. Można dostać jej odpowiednik w sklepie, jednak najlepsza jest ta domowa, pieczona w piekarniku. To dobra opcja również na imprezę.
Alergeny w focacci bezglutenowej
Lista alergenów dla focacci bezglutenowej przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na focaccię bezglutenową
Wartości odżywcze focacci bezglutenowej
To dobra alternatywa dla osób z celiakią i alergią na gluten. Nie powinna gościć zbyt często w menu ze względu na wysoki indeks glikemiczny.
Energia i białka
(73g)
Węglowodany
(73g)
Tłuszcze
(73g)
Witaminy
(73g)
Składniki mineralne
(73g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.