Fit ciasto marchewkowe
- Marchewka (350 g)
- Płatki owsiane (150 g)
- Jajko (4 szt.)
- Miód (30 g)
- Oliwa z oliwek (20 ml)
- Orzechy włoskie (80 g)
- Suszona żurawina (70 g)
Przepis na fit ciasto marchewkowe krok po kroku
Marchew umyj, obierz i zetrzyj na tarce o drobnych oczkach.
Płatki owsiane zmiksuj przy użyciu blendera na mąkę.
Orzechy i żurawinę zblenduj na mniejsze kawałki.
Piekarnik nagrzej do 180 stopni C. Blaszkę wyłóż papierem do pieczenia.
Białka oddziel od żółtek. Białka ubij ze szczyptą soli za pomocą miksera. Dodaj żółtka i dalej miksuj.
Do gotowej masy białkowej dodaj startą marchewkę i wymieszaj. Dolej odrobinę oliwy i miodu, dokładnie i powoli wymieszaj masę.
Do masy przesiej na sitku mąkę owsianą, dodaj łyżeczkę proszku do pieczenia, łyżeczkę cynamonu i dokładnie wymieszaj.
Do gotowej masy cofaj orzechy i żurawinę, dokładnie wymieszaj.
Ciasto przelej do blaszki wyłożonej papierem. Wstaw ją do nagrzanego piekarnika i piecz około 60 minut.
Upieczone ciasto odstaw na 30 minut do wystudzenia, wyjmij je z blaszki i podziel na 6 równych części.
-
Ciasto marchewkowe
-
Ciasto marchewkowe fit
-
Placek z marchewką
-
Ciasto marchewkowe Thermomix
-
Ciasto marchewkowe z mascarpone
-
Tort marchewkowy
-
Ciasto wegańskie
-
Klasyczne ciasto marchewkowe
-
Wegańskie ciasto marchewkowe
-
Ciasto marchewkowe bezglutenowe
-
Ciasto marchewkowe z orzechami
-
Wege ciasto marchewkowe
-
Placek marchewkowy
-
Marchewkowiec
-
Marchwiak
-
Ciasto marchewkowe bez cukru
-
Ciasto marchewkowe z kremem mascarpone
-
Dietetyczne ciasto marchewkowe
-
Ciasta marchewkowe
Więcej informacji na temat fit ciasta marchewkowego
Fit ciasto marchewkowe z orzechami to super pomysł na dietetyczne i zdrowe przekąski. Przepis na to proste i szybkie ciasto jest łatwy w przygotowaniu, dlatego nie potrzebujesz dużego doświadczenia kulinarnego, aby cieszyć się jego smakiem. Ten placek marchewkowy z płatkami owsianymi możesz przygotować jako tort z nadzieniem z mascarpone, wtedy idealnie sprawdzi się jako niespodzianka dla solenizanta a przy tym zachwycać będzie swoim smakiem i wartościami odżywczymi. Aby ciasto było wilgotne spróbuj delikatnie nasączyć je wodą lub napojem gazowanym. Jest to idealny pomysł na fit przekąskę do pracy, na spotkania ze znajomymi czy święta spędzone w gronie rodzinnym. Będzie idealną propozycją dla osób na diecie laktoowowegetariańskiej oraz redukcyjnej, ponieważ ciasto jest niskokaloryczne. Do jego przygotowania potrzebujesz marchwi, płatków owsianych, jajek kurzych, miodu, oliwy z oliwek, orzechów włoskich oraz żurawiny suszonej.
Głównym składnikiem ciasta marchewkowego, jak sama nazwa wskazuje, jest marchewka. Zawiera ona spore ilości beta-karotenu, który wspomaga naszą opaleniznę, zapewnia prawidłowe funkcjonowanie narządu wzroku, wzmacnia odporność oraz zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwory. Marchew zawiera również pektyny, które obniżają poziom cholesterolu LDL i wykazują przez to działanie przeciwmiażdżycowe. Osoby chorujące na cukrzycę powinny uważać na spożywanie marchewki, ponieważ im bardziej przetworzona i rozdrobniona tym większy indeks glikemiczny posiada (dla przykładu surowa marchew ma IG równe 30, natomiast IG gotowanej marchewki może wynosić nawet 90).
Podsumowując ciasto marchewkowe sprawdzi się idealnie jako fit przekąska. Jest to bardzo zdrowa alternatywa dla większości ciast pieczonych na margarynie. Idealnie sprawdzi się również jako tort, jeśli użyjesz odpowiednich dodatków. Osoby na diecie redukcyjnej nie muszą obawiać się o spożywanie tego ciasta, ponieważ jest ono niskokaloryczne i pełne wielu składników odżywczych korzystnie wpływających na nasze zdrowie.
Alergeny w fit cieście marchewkowym
Lista alergenów dla fit ciasta marchewkowego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Płatki owsiane
- proszek do pieczenia
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Orzechy, tj. migdały, orzechy laskowe, orzechy włoskie, orzechy nerkowca, orzeszki pekan, orzechy brazylijskie, pistacje/orzechy pistacjowe, orzechy makadamia lub orzechy Queensland, a także produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Orzechy włoskie
Wartości odżywcze fit ciasta marchewkowego
Energia i białka
(150g)
Węglowodany
(150g)
Tłuszcze
(150g)
Witaminy
(150g)
Składniki mineralne
(150g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.