Faszerowane pomidory
- Pomidor - 4 duże sztuki (800 g)
- Ryż biały (200 g)
- Cebula - 1 duża sztuka (200 g)
- Masło klarowane (30 g)
- Natka pietruszki - 1 pęczek (20 g)
- Ser żółty (100 g)
Przepis na faszerowane pomidory krok po kroku
Do garnka wlej wodę, dodaj łyżkę soli i zagotuj.
Umieść w garnku ryż i gotuj przez 15 minut.
Wyjmij ryż i wystudź.
Od pomidorów odetnij wierzch i wydrąż pestki łyżeczką.
Obierz cebulę z łupiny i posiekaj w drobną kostkę.
Na patelni rozgrzej masło klarowane i zeszklij cebulę, dodaj miąższ z pomidorów i podsmaż przez 4-5 minut.
Dodaj ryż, dopraw całość solą, pieprzem.
Dodaj posiekaną natkę pietruszki i wymieszaj.
Pomidory umieść w naczyniu żaroodpornym i nafaszeruj je ryżem.
Ser zetrzyj na tarce.
Wierzch pomidorów posyp startym serem.
Piecz w nagrzanym do 180 st. C piekarniku przez 20 minut.
Pomidory podawaj na dużym talerzu.
Więcej informacji na temat faszerowanych pomidorów
Faszerowane pomidory to bardzo dobry pomysł na pyszny obiad dla całej rodziny. Nadziewane ryżem pomidory to najlepsze danie dla wegetarian. Pieczone pomidory w piekarniku zawierają niedużą ilość kalorii. Przepis na faszerowane pomidory jest prosty, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego, aby je przygotować. Do zrobienia potrawy potrzebne Ci będą następujące produkty spożywcze: pomidory, ryż biały, cebula, masło klarowane, natka pietruszki, sól, pieprz, ser żółty.
Jak zrobić faszerowane pomidory? Do garnka wlej wodę, dodaj łyżkę soli i zagotuj. Umieść w garnku ryż i gotuj przez 15 minut. Wyjmij ryż i wystudź. Od pomidorów odetnij wierzch i wydrąż pestki łyżeczką. Obierz cebulę z łupiny i posiekaj w drobną kostkę. Na patelni rozgrzej masło klarowane i zeszklij cebulę, dodaj miąższ z pomidorów i podsmaż przez 4-5 minut. Dodaj ryż, dopraw całość solą, pieprzem. Dodaj posiekaną natkę pietruszki i wymieszaj. Pomidory umieść w naczyniu żaroodpornym i nafaszeruj je ryżem. Ser zetrzyj na tarce. Wierzch pomidorów posyp startym serem. Piecz w nagrzanym do 180 stopni piekarniku przez 20 minut. Pomidory podawaj na dużym talerzu.
Ser żółty wytwarzany jest z mleka krowiego, zawiera sporą ilość tłuszczu, przez co jest dość mocno kaloryczny. Jest też bardzo dobrym źródłem wapnia, bardzo ważnego do prawidłowego rozwoju układu kostnego. Zapobiega on osteoporozie oraz krzywicy kości u dzieci. Pomidory to owoce będące źródłem likopenu, który jest silnym związkiem przeciwutleniającym. Pomidory mają dobroczynny wpływ na układ krwionośny. Dzięki zawartości witaminy C wzmacniają nasze naczynia krwionośne.
Podsumowując nadziewane wegetariańskie pomidory są łatwe do zrobienia i świetnie sprawdzą się na obiad dla całej rodziny. Smaczne pomidory podawać można także z dodatkiem kaszy lub puree ziemniaczanego. Farsz do pomidorów powinien być łagodny w smaku, aby tylko podkreślać aromat pomidorów. Pomidory są dobre do spożycia od razu po przygotowaniu. Można je przechowywać w lodówce przez 2 dni.
Alergeny w faszerowanych pomidorach
Lista alergenów dla faszerowanych pomidorów przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło klarowane
- Ser żółty
Wartości odżywcze faszerowanych pomidorów
Faszerowane pomidory to bardzo dobre źródło błonnika pokarmowego. Zawierają one dużą ilość składników mineralnych i witamin. Pomidory podawać można także z ryżem pełnoziarnistym.
Energia i białka
(325g)
Węglowodany
(325g)
Tłuszcze
(325g)
Witaminy
(325g)
Składniki mineralne
(325g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.