Fasolka po bretońsku z fasoli z puszki
- Fasola konserwowa (400 g)
- Karkówka wieprzowa (300 g)
- Boczek wędzony bez kości (200 g)
- Koncentrat pomidorowy - 3 łyżki (75 g)
- Cebula (150 g)
- Czosnek (10 g)
- Śmietanka kremowa 30% (50 g)
- Mąka pszenna typ 500 - 1 łyżka (12 g)
Przepis na fasolkę po bretońsku z fasoli z puszki krok po kroku
Na sitku umieść fasolkę - opłucz ją pod bieżącą wodą.
Boczek pokrój w niewielką kostkę i podsmaż na patelni. Gdy wytopi się trochę tłuszczu, a boczek się zarumieni zdejmij go z patelni (do miseczki) i wrzuć na patelnię pokrojoną w większą kostkę karkówkę. Smaż karkówkę na niewielkim ogniu pod przykryciem około 30-40 minut (aż będzie miękka). Podczas duszenia karkówki uważaj, by się nie spaliła. Możesz dolewać wodę lub domowy bulion - karkówka będzie bardziej soczysta.
Gdy karkówka będzie już miękka dodaj ją (bez tłuszczu i soku) do garnka. Na patelni usmaż pokrojoną w kostkę cebulę i posiekany czosnek. Gdy warzywa się lekko zarumienią dodaj je do karkówki.
Do warzyw i karkówki dodaj przepłukaną fasolkę oraz podsmażony boczek. Zalej wszystko wodą lub bulionem - tak, by całość była zakryta około 5 cm. Dodaj też: sól, pieprz, 4 ziarna oraz 3 liście, chilli oraz łyżkę majeranku. Gotuj wszystkie składniki około 20 minut.
Pod koniec dodaj resztę składników: śmietankę bardzo dokładnie wymieszaj z mąką, by nie było grudek i pomieszaj z koncentratem.
Wszystkie składniki zamieszaj, gotuj jeszcze 5 minut, dopraw ostatecznie do smaku i w razie potrzeby dodaj więcej wody lub bulionu (w zależności jaką konsystencję lubisz).
-
Fasola po bretońsku
-
Fasolka po bretońsku z puszki
-
Fasolka po bretońsku wege
-
Wegańska fasolka po bretońsku
-
Fasolka szparagowa po bretońsku
-
Fasolka po bretońsku z wolnowaru
-
Kiełbasa do fasolki po bretońsku
-
Fasolka po bretońsku z kiełbasą
-
Fasolka po bretońsku z szybkowara
-
Wegetariańska fasolka po bretońsku
-
Fasolka po bretońsku przepis babci
-
Fasolka po bretońsku
Więcej informacji na temat fasolki po bretońsku z fasoli z puszki
Smaczna propozycja na fasolkę po bretońsku z puszki. Kuchnia polska nie może obejść się bez tradycyjnej, najlepszej fasolki po bretońsku. Ten przepis nie zawiera kiełbasy. Jeżeli nie masz czasu na moczenie fasolki to ten przepis sprawdzi się świetnie. Pyszna karkówka i boczek, cebulka i sos pomidorowy to świetne połączenie. Bardzo sycący przepis, po którym będziesz najedzony na długo po posiłku. Do fasolki po bretońsku podaj świeże pieczywo. Jest to danie, które smakuje najlepiej na gorąco. Idealna potrawa na zimny, zimowy lub jesienny dzień. Ma ona działanie rozgrzewające dzięki dodanej papryczce chilli w proszku.
Z racji tego, że karkówka potrzebuje dłuższego czasu smażenia to przepis nie należy do najszybszych. By zrobić pyszną karkówkę polecam smażyć ją na wytopionym z boczku tłuszczu. W ten sposób dodatkowo można ograniczyć kilokalorie – nie byłoby potrzeby dodawać dodatkowego tłuszczu do smażenia mięsa. Karkówka powinna być miękka. Należy smażyć ją na niewielkiej mocy palnika przez około 40 minut, najlepiej pod przykryciem. Duszenie karkówki bez przykrycia mogłoby spowodować, że karkówka się spali. Podczas duszenia polecam dolewać domowy bulion lub wodę, by karkówka była soczysta. Nie trzeba dolewać dużej ilości. Można dolać troszeczkę i stopniowo powtarzać czynność. Mięso można wykorzystać każde. Szybszą alternatywą do zrobienia fasolki będzie pierś z kurczaka lub z indyka. Piersi drobiowe potrzebują maksymalnie 20 minut obróbki termicznej by były gotowe. Jeżeli wolisz bardziej gęstą konsystencję dodaj więcej mąki. Mąkę można pominąć całkowicie lub użyć innej mąki. Jeżeli przepadasz za rzadszą fasolką użyj więcej bulionu lub wody.
Przepis ten zrobisz także z użyciem suchych nasion fasoli. Suche nasiona należy wcześniej moczyć przez około 10 godzin i dopiero po upłynięciu tego czasu można zacząć gotować potrawę. Fasolka konserwowa jest bardziej wygodna, bo można ją użyć od razu. Ponadto czas gotowania fasolki konserwowej jest dwa lub nawet trzy razy krótszy niż nasion moczonych.
Alergeny w fasolce po bretońsku z fasoli z puszki
Lista alergenów dla fasolki po bretońsku z fasoli z puszki przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Śmietanka kremowa 30%
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
Wartości odżywcze fasolki po bretońsku z fasoli z puszki
Przepis zawiera dużą ilość tłuszczu i jest wysokokaloryczny. Ma także sporo białka i węglowodanów złożonych. Cały przepis ma niski indeks glikemiczny.
Energia i białka
(330g)
Węglowodany
(330g)
Tłuszcze
(330g)
Witaminy
(330g)
Składniki mineralne
(330g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.