Fasolka po bretońsku przepis babci
- Fasola biała jaś nasiona suche (200 g)
- Marchewka - 2 sztuki (120 g)
- Cebula - 2 sztuki (200 g)
- Pietruszka (50 g)
- Kiełbasa podwawelska (350 g)
- Koncentrat pomidorowy - 3 łyżki (75 g)
- Masło (10 g)
- Mąka pszenna typ 500 - 1 łyżka (12 g)
- Olej rzepakowy (10 ml)
Przepis na fasolkę po bretońsku przepis babci krok po kroku
Przed gotowaniem fasolę trzeba moczyć. Zalej fasolę wodą i mocz 10 godzin w lodówce. Na drugi dzień odlej wodę i zacznij gotować fasolkę w świeżej wodzie przez około godzinę.
Razem z fasolką gotuj pokrojoną w pół plasterki marchewkę. Dodaj też po 3 sztuki liścia i ziela. Fasolka i marchewka mają być miękkie.
Rozgrzej olej na patelni i usmaż na nim pokrojoną w kostkę cebulę, w ćwierć plastry kiełbasę i pokrojoną w drobną kostkę pietruszkę. Podsmażaj wszystko do zarumienienia składników.
Dodaj do ugotowanej fasolki z marchewką zawartość patelni oraz koncentrat pomidorowy. Dopraw wszystko. Zagotuj.
Na patelni rozgrzej masło i usmaż mąkę. Dodaj ją razem z koncentratem do całej potrawy. Wymieszaj i dopraw ostatecznie.
Gotuj aż całość się zagotuje.
-
Fasola po bretońsku
-
Fasolka po bretońsku z puszki
-
Fasolka po bretońsku wege
-
Wegańska fasolka po bretońsku
-
Fasolka szparagowa po bretońsku
-
Fasolka po bretońsku z wolnowaru
-
Kiełbasa do fasolki po bretońsku
-
Fasolka po bretońsku z kiełbasą
-
Fasolka po bretońsku z szybkowara
-
Fasolka po bretońsku z fasoli z puszki
-
Wegetariańska fasolka po bretońsku
-
Fasolka po bretońsku
Więcej informacji na temat fasolki po bretońsku przepis babci
Dobry, aromatyczny przepis na fasolę po bretońsku z przepisu babci. W ten sposób nasze babcie przygotowywały kiedyś fasolkę po bretońsku – jak wiadomo u babci najsmaczniej. Proste przyprawy i proste składniki – tym się charakteryzuje ten przepis. W przepisie przygotowuje się zasmażkę składającą się z mąki i masła. Zasmażka zagęszcza potrawę i daje maślany smak. Jest to świetny sposób naszych babci na pyszną fasolkę po bretońsku pełną pysznego smaku. Tradycyjnie, najlepiej smakuje podawana na gorąco razem ze świeżym pieczywem.
Kuchnia polska charakteryzuje się między innymi tym, że potrawy są treściwe, wysokoenergetyczne i pełne smaku. Ważnym aspektem dla smakowitości fasolki po bretońsku jest to, by potrawa mogła postać kilka godzin. Całe danie łączy swoje smaki i aromaty. Jest o wiele bardziej smaczniejsza jeśli się przegryzie. Często mówi się, że odgrzewana lub jedzona na drugi dzień fasolka jest smaczniejsza. To właśnie dzięki temu, że wszystkie składniki się łączą i przesiąkają smakami. Bez problemu taką potrawę można zamrozić albo zawekować. Pasteryzowanie to też dobry sposób, by wydłużyć termin spożycia. Jeżeli zostaje nadmiar jedzenia można wykorzystać jedną z metod wyżej wymienionych.
Przepis jest bardzo prosty do zrobienia. Podstawą jest oczywiście namoczenie fasoli. By poprawnie namoczyć fasolę trzeba dodać suche nasiona do miski i zalać je zimną wodą. Miskę wstawia się do lodówki i przez 10 godzin moczy. Gdy minie 10 godzin fasola jest gotowa do gotowania. Z fasoli odlewa się wodę. Nie gotuje się w tej samej wodzie, w której się moczyła. Jeżeli byłaby gotowana w wodzie z moczenia, fasola jest bardziej ciężkostrawna niż gdy gotuje się w wodzie świeżej. Woda z moczenia zawiera różne związki, które odpowiadają między innymi za działanie wzdymające. Pozbywając się tej wody zmniejszamy ilość tych związków. Gotowanie fasoli także może obniżyć ciężkostrawność nasion fasoli. Jeśli przez pierwsze 10-20 minut gotujesz bez przykrycia to wtedy związki mniej korzystne dla zdrowia uciekają razem z parą. Po 10-20 minutach można gotować fasolę już pod przykryciem.
Alergeny w fasolce po bretońsku przepis babci
Lista alergenów dla fasolki po bretońsku przepis babci przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
Wartości odżywcze fasolki po bretońsku przepis babci
Posiłek jest ciężkostrawny. Zawiera sporo białka i niezbyt wysoką ilość kwasów tłuszczowych nasyconych (tak jak w innych przepisach z wykorzystaniem bardziej tłustych mięs).
Energia i białka
(380g)
Węglowodany
(380g)
Tłuszcze
(380g)
Witaminy
(380g)
Składniki mineralne
(380g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.