Farsz z pieczarek
- Pieczarki (700 g)
- Cebula (200 g)
- Oliwa z oliwek (45 ml)
- Ser parmezan (80 g)
Przepis na farsz z pieczarek krok po kroku
Na patelni rozgrzej oliwę i podsmaż na niej posiekaną drobno cebulę.
Pieczarki zetrzyj na tarce i dodaj do cebuli.
Farsz dopraw do smaku i połącz z tartym parmezanem.
-
Pielmieni
-
Pierogi z serem
-
Farsz na pierogi ruskie
-
Pierogi gruzińskie
-
Pierożki gruzińskie
-
Gruzińskie pierogi
-
Farsz na pierogi z kapustą i grzybami
-
Farsz do krokietów
-
Farsz na pierogi z mięsem
-
Pierogi z serem na słodko
-
Pierogi chinkali
-
Pierogi z ziemniakami
-
Farsz do pierogów z kapustą i grzybami
-
Kołduny litewskie
-
Farsz na uszka
-
Farsz na pierogi z mięsem mielonym
-
Farsz do pasztecików
-
Cappelletti
-
Farsz na pierogi
Więcej informacji na temat farszu z pieczarek
Farsz z pieczarek to doskonała opcja do wszystkich pierogów, naleśników, czy krokietów. Całość jest bardzo smaczna, a przy okazji niezwykle aromatyczna.
Przepis na farsz z pieczarek to doskonała opcja, która sprawi, że każda potrawa z nim będzie smakować po prostu wyjątkowo. Przez to, że pieczarki nie są krojone drobno, ma bardzo mocny smak. Na pewno przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom grzybów. Do przyrządzenia tego dania wystarczy tylko kilka produktów, a całość smakuje fantastycznie. Cebula łączy się z pieczarkami, które, choć zwykle cenione tylko ze względu na pyszny smak, są również prawdziwą skarbnicą wartościowych składników. Dostarczają sporo witamin z grupy B, które oprócz tego, że dbają o układ nerwowy, są również niezwykle ważne do zachowania zdrowego układu hormonalnego. Grzyby dostarczają również selenu i cynku, pierwiastków, bez których ciężko jest mówić o zdrowym układzie immunologicznym. W tym wydaniu farsz smakuje naprawdę wybornie. To zasługa sporego udziału pieczarek, które pod wpływem obróbki termicznej stają się delikatne i chrupiące.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić farsz z pieczarek, który będzie pyszny i łatwy, to ten prosty przepis sprawdzi się doskonale. Składają się na niego tylko smażone pieczarki z cebulą. A także mnóstwo ziół, dzięki temu jest tak smaczny. To dobry wybór dla osób na diecie roślinnej. Choć jest domowy, smakuje po prostu wyśmienicie. A całość jest tak łatwa, że z wykonaniem poradzi sobie nawet początkujący kucharz. Ten farsz zawsze się udaje, dlatego będzie idealny dla osób, które chcą spróbować go po raz pierwszy. Świetnie pasuje też do wszelkiego rodzaju mącznych wyrobów. Dlatego to wspaniały dodatek do drugich dań, który nadaje całości zupełnie nowego, lepszego smaku. Pieczarki, choć bardzo łagodne, w dobrym towarzystwie są bardzo pyszne. Pieczarki zwykle wykorzystuje się ze względu na ich walory smakowe, jednak poza tym dostarczają one również sporo cennych składników odżywczych i mineralnych, dlatego włączyć je do codziennego menu.
Alergeny w farszu z pieczarek
Lista alergenów dla farszu z pieczarek przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Ser parmezan
Wartości odżywcze farszu z pieczarek
To zdrowa opcja, która zawiera sporo białka i witamin.
Energia i białka
(256g)
Węglowodany
(256g)
Tłuszcze
(256g)
Witaminy
(256g)
Składniki mineralne
(256g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.