Farsz warzywny do naleśników
- Papryka czerwona (250 g)
- Cukinia (300 g)
- Pieczarki (150 g)
- Ser parmezan (50 g)
- Oliwa z oliwek (45 ml)
- Cebula (100 g)
- Koncentrat pomidorowy (25 g)
Przepis na farsz warzywny do naleśników krok po kroku
Na patelni rozgrzej oliwę i podsmaż na niej cebulę.
Paprykę i cukinię pokrój w kostkę. Dodaj do cebuli i podsmaż.
Pieczarki zetrzyj na tarce i dodaj do pozostałych składników, smaż do zmięknięcia wszystkich warzyw.
Do farszu dodaj przecier, tarty parmezan i dopraw do smaku.
Całość dokładnie wymieszaj.
-
Farsz do krokietów
-
Farsz do naleśników
-
Crepes suzette
-
Naleśniki z mięsem
-
Naleśniki keto
-
Jabłka prażone
-
Farsz na pierogi z mięsem mielonym
-
Farsz do pasztecików
-
Farsz do naleśników na słono
-
Farsz z kapustą i grzybami
-
Farsz mięsny do krokietów
-
Naleśniki z cukinią
-
Naleśniki z nutellą i bananami
-
Farsz z pieczarek
-
Farsz do uszek z pieczarkami
-
Naleśniki z farszem ruskim
-
Ser do naleśników
-
Nadzienie serowe do naleśników
-
Farsz do naleśników
Więcej informacji na temat farszu warzywnego do naleśników
Farsz warzywny do naleśników to doskonały dodatek do naleśników. Jest bardzo smaczny, a przy tym niezwykle ciekawy. Robi się go na bazie warzyw i sera. Przepis na farsz warzywny do naleśników to doskonała opcja dla wszystkich szukających ciekawego pomysłu na obiad, czy kolację. Ze względu na spory udział warzyw stanowią doskonały wybór na co dzień.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić farsz warzywny do naleśników, by był pyszny i dobry również dla wegetarian, to ten prosty przepis sprawdzi się idealnie. To najlepszy farsz, który sprawi, że wszystkie naleśniki będą po prostu przepyszne. Jego głównym składnikiem są warzywa. W tej wersji niezwykle zwyczajne, ale jakże pyszne. Głównymi są papryka i cukinia. Cukinia to warzywo, które bardzo łatwo jest dostać w sklepie, nawet przez cały rok, dlatego spokojnie może być jej podstawą. Ma wspaniały smak, który idealnie komponuje się w wielu daniach, jest łagodna, więc smakuje również dzieciom. Wspaniale chłonie przyprawy, dlatego po tarciu ich i upieczeniu jest bardzo aromatyczna. To również niezwykle zdrowe warzywo. Zawiera niewiele kalorii, więc jest idealnym wyborem nawet dla osób na diecie redukcyjnej. W dodatku jest niezwykle sycąca, dlatego świetnie sprawdza się jako podstawa obiadu czy kolacji. To również skarbnica wielu cennych witamin. Zawiera witaminę A, C, K, E, a także te z grupy B, w tym również kwas foliowy, który jest niezwykle ważny dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Dostarcza także potasu, który dba o właściwe działanie mięśni i serca. Cukinia została sparowana w tym przepisie z parmezanem, który nie tylko wspaniale smakuje i sprawia, że warzywo staje się bardziej chrupiące, ale również dostarcza sporo wapnia. Papryka to wspaniałe warzywo, które nie jest zbyt doceniane. Warto to zmienić, gdyż jest świetnym źródłem nie tylko cennych składników mineralnych, ale również witamin i antyoksydantów. To niezwykle cenne źródło witaminy C. Jej obecność jest bardzo potrzebna do odpowiedniego funkcjonowania całego organizmu.
Alergeny w farszu warzywnym do naleśników
Lista alergenów dla farszu warzywnego do naleśników przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Ser parmezan
Wartości odżywcze farszu warzywnego do naleśników
To opcja pełna witamin i błonnika, więc może pojawiać się w menu często.
Energia i białka
(230g)
Węglowodany
(230g)
Tłuszcze
(230g)
Witaminy
(230g)
Składniki mineralne
(230g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.