Farsz grzybowy
- Świeże leśne grzyby (500 g)
- Cebula - 1 sztuka (100 g)
- Masło - 3 łyżki (30 g)
Przepis na farsz grzybowy krok po kroku
Masło rozpuść na patelni.
Cebulę drobno pokrój i zeszklij na patelni, dodaj czosnek przeciśnięty przez praskę.
Grzyby porządnie umyj i oczyść, a następnie pokrój na mniejsze kawałki.
Wrzuć grzyby na masło i smaż przez 15 minut.
-
Pielmieni
-
Pierogi z serem
-
Farsz na pierogi ruskie
-
Pierogi gruzińskie
-
Pierożki gruzińskie
-
Gruzińskie pierogi
-
Farsz na pierogi z kapustą i grzybami
-
Farsz do krokietów
-
Farsz na pierogi z mięsem
-
Pierogi z serem na słodko
-
Pierogi chinkali
-
Pierogi z ziemniakami
-
Farsz do pierogów z kapustą i grzybami
-
Kołduny litewskie
-
Farsz na uszka
-
Farsz na pierogi z mięsem mielonym
-
Farsz do pasztecików
-
Cappelletti
-
Farsz na pierogi
Więcej informacji na temat farszu grzybowego
Nie masz pomysłu na farsz do pierogów czy do uszek? Koniecznie poznaj mój dzisiejszy tradycyjny przepis na farsz grzybowy. Przygotujesz go w krótkim i szybkim czasie, da sobie z nim radę nawet osoba bez doświadczenia w kuchni.
Będzie to idealna wersja także dla osób, które na co dzień nie spożywają mięsa w swojej codziennej diecie.
Domowy farsz grzybowy powstaje z kilku składników, zaopatrz się w grzyby leśne, masło i cebulę.
Jeśli jesteś tuż po grzybobraniu, wykorzystaj grzyby leśne. Idealnie będą pasować takie grzyby jak: podgrzybki, maślaki, borowiki czy ogólnodostępne w każdym sklepie pieczarki.
Jeśli masz zamrożone grzyby z ostatnich zbiorów, śmiało wykorzystaj je.
Wiele osób unika grzybów, ponieważ boją się je zbierać na własną ręką, martwiąc się, że trafią na trujące odmiany. Wtedy możesz postawić na wersję kupną.
Grzyby są niskokaloryczne, w 100 g produktu mamy tylko 50 kcal.
Dodatkowo są bogate w błonnik, który działa jak szczotka w naszych jelitach, czyszcząc je i przyśpieszając perystaltykę jelit, zapobiegając zaparciom.
Niektóre z grzybów zawierają beta glukany, które są korzystne w walce z zaburzeniami lipidowymi. Grzyby to źródło białka, o dobrej przyswajalności.
Zatem, jak zrobić farsz grzybowy?
W pierwszej kolejności rozpuść masło na patelni, dodaj drobno pokrojoną cebulę i krótko ją zeszklij.
Grzyby dokładnie umyj i oczyść, a następnie pokrój drobno grzyby. Dodaj je do pozostałych składników i krótko podsmażaj.
Po około 15 minutach nasz pyszny farsz jest dobry do spożycia. Będzie to świetny pomysł na farsz do pasztecików, naleśników czy uszek na święta.
Mój dzisiejszy przepis powstał ze świeżych grzybów, jeśli jednak nie masz takich, przygotuj farsz z grzybów suszonych, pamiętaj, tylko żeby je dokładnie wymoczyć przed użyciem. Jeśli nie lubisz smaku grzybów leśnych postaw na pieczarki, które są tanie i ogólnodostępne, dodatkowo są niskokaloryczne, bo w 100 g produktu zawierają tylko 28 kcal.
Dodatkowo zawierają charakterystyczną frakcję błonnika, która ma zdolność obniżania tak zwanego „złego” cholesterolu LDL.
Alergeny w farszy grzybowemu
Lista alergenów dla farszu grzybowego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
Wartości odżywcze farszu grzybowego
Farsz możesz też przygotować z pieczarek.
Energia i białka
(100g)
Węglowodany
(100g)
Tłuszcze
(100g)
Witaminy
(100g)
Składniki mineralne
(100g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.