Farsz do uszek z pieczarek
- Oliwa z oliwek (15 ml)
- Pieczarki (300 g)
- Cebula (100 g)
- Kapusta kiszona (500 g)
Przepis na farsz do uszek z pieczarek krok po kroku
Na dużej patelni rozgrzej 1 łyżkę oleju, dodaj posiekaną cebulę i szczyptę soli.
Dodaj pieczarki i smaż przez kolejne 5 minut, a następnie wrzuć posiekaną kapustę i smaż przez kolejne 10 minut, aż zmięknie. Dopraw solą i pieprzem.
Farsz przełóż do miski i ostudź. Nadziewaj nim przygotowane ciasto.
-
Pielmieni
-
Pierogi z serem
-
Farsz na pierogi ruskie
-
Pierogi gruzińskie
-
Pierożki gruzińskie
-
Gruzińskie pierogi
-
Farsz na pierogi z kapustą i grzybami
-
Farsz do krokietów
-
Farsz na pierogi z mięsem
-
Pierogi z serem na słodko
-
Pierogi chinkali
-
Pierogi z ziemniakami
-
Farsz do pierogów z kapustą i grzybami
-
Kołduny litewskie
-
Farsz na uszka
-
Farsz na pierogi z mięsem mielonym
-
Farsz do pasztecików
-
Cappelletti
-
Farsz na pierogi
Więcej informacji na temat farszu do uszek z pieczarek
Farsz do uszek z pieczarek to doskonała opcja dla miłośników tych małych domowych pierożków, które skrywają w sobie mnóstwo pysznych składników. Zrobisz je w kilka chwil.
Przepis na farsz do uszek z pieczarek to doskonały pomysł na pyszne domowe wypełnienie do pierożków. Farsz można stworzyć nawet dzień wcześniej, dzięki czemu smaki dobrze się ze sobą połączą. Na farsz składa się kapusta kiszona i pieczarki. To połączenie, które świetnie się sprawdza, nie tylko w pierogach, ale również innych polskich daniach. Do pierogów dobrze jest wybrać kapustę kiszoną, która świetnie współgra z ciastem i sprawia, że całość nie jest zbyt mdła. W tym wypadku jak najbardziej sprawdzi się opcja bardzo kwaśna, dlatego nie trzeba jej wcześniej płukać, czy namaczać, choć smażenie jest niezbędne. Duża część osób rezygnuje z dodatku kapusty do swoich dań, ze względu na to, że jest to produkt ciężkostrawny. By to zmienić wystarczy dodać do obróbki termicznej odrobinę kminku. Kiszona kapusta to świetne źródło witaminy C, K i probiotyków. Ma pozytywny wpływ na układ odpornościowy i trawienny. Dodatkowo wspaniale smakuje. Gdy sparuje się ją z grzybami, tworzą niezwykle udany duet. Pieczarki zwykle wykorzystuje się ze względu na ich walory smakowe, jednak poza tym dostarczają one również sporo cennych składników odżywczych i mineralnych, dlatego włączyć je do codziennego menu.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić farsz do uszek z pieczarek, by wyszedł tradycyjny i domowy, to ten sprawdzony przepis będzie doskonałym rozwiązaniem. Powstaje z niego najlepszy farsz do uszek, który można przygotować w kilka chwil. Całość, choć pracochłonna jest zdecydowanie warta poświęconego czasu, gdyż efekt końcowy zachwyca smakiem. Sprawdzi się nie tylko na święta. Całość rozłożona jest na łatwe kroki, dzięki którym całość nie wydaje się skomplikowana. Proces przygotowania można podzielić na dwie części. Najpierw należy stworzyć farsz. Całość jest łatwa, a przy okazji naprawdę pyszna. Przygotowane własnoręcznie smakują o niebo lepiej niż wersja kupna, dodatkowo mamy pewność, co znajduje się w środku.
Alergeny w farszu do uszek z pieczarek
Lista alergenów dla farszu do uszek z pieczarek przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na farsz do uszek z pieczarek
Wartości odżywcze farszu do uszek z pieczarek
To zdrowa opcja, która dostarcza sporo cennych witamin.
Energia i białka
(229g)
Węglowodany
(229g)
Tłuszcze
(229g)
Witaminy
(229g)
Składniki mineralne
(229g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.