Fale dunaju z jabłkami
- Jajko (5 szt.)
- Cukier (100 g)
- Ekstrakt waniliowy (5 ml)
- Masło (180 g)
- Mąka pszenna - typ 450 (tortowa) (250 g)
- Proszek do pieczenia - 1 płaska łyżka stołowa (10 g)
- Kakao 16% (proszek) - 2 płaskie łyżki (20 g)
- Śmietanka kremowa 30% (470 g)
- Mascarpone (300 g)
- Cukier puder (30 g)
- Czekolada gorzka (70 g)
- Jabłko - 3 średnie sztuki (600 g)
Przepis na fale dunaju z jabłkami krok po kroku
Mąkę przesiej z proszkiem do pieczenia do miski.
Białka oddziel od żółtek.
Masło ubij z dodatkiem cukru oraz z ekstraktem wanilinowym na puszystą masę. Następnie do masy dodawaj po jednym żółtku, cięgle miksując masę.
Do masy z masła dodaj również partiami mąkę i dokładnie wymieszaj masę.
Białka ubij z dodatkiem szczypty soli na sztywną pianę.
Następnie pianę z białek dodaj do ciasta i delikatnie wymieszaj składniki.
Gotowe ciasto podziel na dwie części, jedną z nich przelej do blaszki wyłożonej papierem do pieczenia.
Do drugiej części ciasta dodaj kakao oraz odrobinę cynamonu i wymieszaj masę. Delikatnie przelej ją na jasną masę w blaszce.
Jabłka umyj, obierz, usuń z nich gniazda nasienne i pokrój w kostkę. Jabłka ułóż na cieście jedno obok drugiego - delikatnie wciskając w ciasto.
Ciasto piecz w piekarniku nagrzanym do 180 st. C przez około 50 minut (do suchego patyczka).
Upieczone ciasto wyciągnij z piekarnika i pozostaw do przestudzenia.
400 ml śmietanki ubij z dodatkiem mascarpone na gęsty krem. Pod koniec ubijania dodaj do kremu cukier puder.
Masę śmietanową wyłóż na wierzch przestudzonego ciasta.
Pozostałą śmietankę podgrzej w rondelku, dodaj do niej kawałki czekolady i mieszaj do całkowitego rozpuszczenia czekolady.
Polewę czekoladową przestudź i wlej na krem na cieście.
Ciasto wstaw do lodówki na minimum 2 godziny, najlepiej na całą noc.
Gotowe ciasto podawaj z dodatkiem kawy lub herbaty.
-
Sernik
-
Szarlotka
-
Ciasto ze śliwkami
-
Sernik królewski
-
Biszkopt
-
Ciasto z malinami
-
Ciasto z borówką
-
Ciasto krówkowe
-
Sernik gotowany
-
Szarlotka z kruszonką
-
Placek z bananami
-
Ciasto z gruszkami
-
Ciasto snikers
-
Szarlotka z bezą
-
Ciasto z wiśniami
-
Ciasto leśny mech
-
Ciasto z owocami
-
Sernik izaura
-
Szybkie ciasto na niedzielę do kawy
Więcej informacji na temat fali dunaju z jabłkami
Fale dunaju z jabłkami to doskonały pomysł na smaczny deser. Pyszne ciasto stanowi doskonały dodatek do kawy i herbaty. Sprawdzony przepis na fale dunaju z jabłkami jest bardzo prosty i nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Do przygotowania ciasta potrzebne będą następujące produkty spożywcze: jajka, cukier, ekstrakt waniliowy, masło, mąka pszenna, proszek do pieczenia, kakao, śmietanka 30%, mascarpone, cukier puder, czekolada gorzka, jabłka, sól oraz cynamon.
A jak zrobić fale dunaju z jabłkami? Mąkę przesiej z proszkiem do pieczenia do miski. Masło ubij z dodatkiem cukru oraz z ekstraktem wanilinowym na puszystą masę. Następnie do masy dodawaj po jednym żółtku, cięgle miksując masę. Do masy dodaj mąkę i dokładnie wymieszaj. Białka ubij, dodaj do ciasta i delikatnie wymieszaj składniki. Gotowe ciasto podziel na dwie części, jedną z nich przelej do blaszki wyłożonej papierem do pieczenia. Do drugiej części ciasta dodaj kakao oraz odrobinę cynamonu i wymieszaj masę. Delikatnie przelej ją na jasną masę w blaszce. Obrane i pokrojone jabłka ułóż na cieście jedno obok drugiego - delikatnie wciskając w ciasto. Ciasto piecz w piekarniku nagrzanym do 180°C przez około 50 minut. Część śmietanki ubij z dodatkiem mascarpone. Pod koniec ubijania dodaj do kremu cukier puder. Masę wyłóż na wierzch przestudzonego ciasta. Pozostałą śmietankę podgrzej w rondelku, dodaj do niej kawałki czekolady i mieszaj do powstania polewy. Polewę przestudź i wlej na krem na cieście. Ciasto wstaw do lodówki na minimum 2 godziny, najlepiej na całą noc.
Jabłka stanowią doskonałe źródło wielu cennych składników mineralnych oraz witamin. Są przede wszystkim źródłem witaminy C, witaminy A, witaminy K, potasu, wapnia, fosforu, żelaza oraz magnezu. Jabłka są również doskonałym źródłem błonnika pokarmowego, który chroni przed zaparciami oraz chorobami jelit.
Podsumowując placek z jabłkami stanowi doskonały dodatek do kawy i herbaty. Ciasto jest dobre do spożycia po przestudzeniu. Produkty spożywcze niezbędne do przygotowania ciasta dostępne są w większości sklepów spożywczych w przystępnych cenach.
Alergeny w falach dunaju z jabłkami
Lista alergenów dla fali dunaju z jabłkami przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
- Śmietanka kremowa 30%
- mascarpone
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna - typ 450 (tortowa)
- Proszek do pieczenia
Wartości odżywcze fali dunaju z jabłkami
Fale dunaju z jabłkami to doskonała propozycja na smaczny dodatek do kawy lub herbaty. Ciasto jest dość kaloryczne oraz zawiera spore ilości cukrów prostych, dlatego warto spożywać je w umiarkowanych ilościach.
Energia i białka
(220g)
Węglowodany
(220g)
Tłuszcze
(220g)
Składniki mineralne
(220g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.