Falafel
- Ciecierzyca konserwowa - 1 puszka (400 g)
- Cebula - 1 szt (100 g)
- Mąka orkiszowa - 4 duże łyżki (60 g)
- Soda oczyszczona - 1 łyzeczka (5 g)
- Oliwa z oliwek - 4 łyżki (60 ml)
Przepis na falafel krok po kroku
Ciecierzycę odsącz z zalewy i włóż do dużej miski.
Dodaj pokrojoną drobno cebulę, a także wszystkie przyprawy i drobno posiekaną natkę pietruszki.
Zblenduj na gładką masę.
Do masy dodaj sodę i mąkę, wymieszaj masę dokładnie ręką.
Z danej masy uformuj małe kotleciki.
Na patelni rozgrzej oliwę i smaż kotleciki po 3 minuty z każdej strony.
-
Pulpety w sosie koperkowym
-
Turbot
-
Sałatka z kurczakiem
-
Makaron ze szpinakiem
-
Spaghetti
-
Pulpety w sosie pomidorowym
-
Makaron z cukinii
-
Schabowe w sosie
-
Kurczak curry
-
Pierś z kaczki
-
Pstrąg pieczony
-
Filet z kurczaka
-
Łosoś z piekarnika
-
Dietetyczne pulpety na parze
-
Pstrąg
-
Makaron z pesto
-
Kapusta wigilijna
-
Ryż z warzywami
-
Dietetyczny obiad
Więcej informacji na temat falafela
Falafel to świetna alternatywa dla tradycyjnych mięsnych kotletów. To w pełni wegańska opcja dla wszystkich na diecie roślinnej, którzy kochają klopsy. Idealnie nadają się do zjedzenia z sosem, w bułce czy jako dodatek do sałatek. To idealny pomysł na przeniesienie odrobiny orientu wprost do swojej kuchni.
Jeżeli zastanawiasz się jak zrobić falafel, który będzie pysznie smakował, a przy tym nie będzie zbyt skomplikowany, to ten przepis sprawdzi się idealnie. W ciągu kilku minut możesz stworzyć naprawdę pyszny dodatek, który pasuje do wielu dań, a także może stanowić świetną bazę obiadu czy kolacji.
Ten przepis na falafel jest niesamowicie łatwy i poradzi z nim sobie nawet początkujący kucharz. Nie potrzeba do niego żadnych specjalnych zdolności i wszystko można przygotować w mniej niż pół godziny. To idealny sposób na posiłek dla tych którzy lubią kotlety, jednak szukają zdrowszej, roślinnej wersji.
Te kotlety z ciecierzycy zaskakują orientalnym smakiem i miłą fakturą. To wszystko zasługa doboru odpowiednich przypraw. Świetnie z ciecierzycą komponuje się natka pietruszki i kmin, które są bardzo charakterystyczne w kuchni bliskowschodniej.
To idealny i bardzo prosty przepis, który będzie wspaniałą opcją dla tych, którzy lubią eksperymentować w kuchni i poszukiwać nowych smaków. Ten falafel, choć domowy, smakuje znacznie lepiej niż te gotowe, dostępne w sklepach, czy nawet te z restauracji. Plusem jest również to, że można sobie samemu regulować ilość przypraw, dlatego są indywidualnie dostosowane do preferencji.
Jeżeli zastanawiasz się jak smażyć falafele, by nie były suche ani za bardzo rumiane, to ta receptura odpowie na twoje pytanie i pozwoli ci przygotować kotleciki idealne. Odpowiednio kruche i soczyste.
Te kotlety robi się z cieciorki z puszki, dzięki czemu całość robi się szybciej i jest mniej skomplikowane. Kotlety można też zrobić z suchych warzyw, jednak wtedy należy je namaczać przez całą noc, by były odpowiednie miękkie.
Ten wegański falafel na pewno zadowoli wszystkich miłośników kuchni roślinnej. Będzie też idealną opcją dla osób które chcą ograniczyć mięso. Kotlety z ciecierzycy smakują niesamowicie pysznie.
Alergeny w falafelu
Lista alergenów dla falafela przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- mąka orkiszowa
Wartości odżywcze falafela
To świetna alternatywa dla tradycyjnych mięsnych kotletów. W naszej diecie wciąż za mało jest strączków, a to naprawdę świetny pomysł na ich włączenie do diety.
Energia i białka
(152g)
Węglowodany
(152g)
Tłuszcze
(152g)
Witaminy
(152g)
Składniki mineralne
(152g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.