Eskalopki
- Piersi kurczaka bez skóry (600 g)
- Masło klarowane (150 g)
- Mąka ziemniaczana - 5 płaskich łyżek stołowych (50 g)
Przepis na eskalopki krok po kroku
Pierś pokrój na porcje i rozbij delikatnie tłuczkiem do mięsa.
Dopraw mięso solą pieprzem i obtocz w mące ziemniaczanej.
Na patelni rozgrzej masło klarowane, dodaj zmiażdżony ząbek czosnku i gałązkę tymianku.
Smaż partiami kurczaka z obu stron przez 4-5 minut z każdej strony.
Eskalopki podawaj z dodatkiem gotowanych ziemniaków.
Więcej informacji na temat eskalopków
Eskalopki to wspaniały pomysł na pyszny obiad dla całej rodziny. Eskalopki to popularne danie przygotowywane najczęściej na bazie mięsa cielęcego. Smażone mięso z dodatkiem świeżych ziół jest bardzo delikatne i aromatyczne. Przepis na eskalopki jest prosty, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego, aby je przygotować. Do zrobienia potrawy potrzebne Ci będą następujące produkty spożywcze: pierś z kurczaka, masło klarowane, tymianek, czosnek, sól, pieprz, mąka ziemniaczana.
Jak zrobić eskalopki? Pierś pokrój na porcje i rozbij delikatnie tłuczkiem do mięsa. Dopraw mięso solą pieprzem i obtocz w mące ziemniaczanej. Na patelni rozgrzej masło klarowane, dodaj zmiażdżony ząbek czosnku i gałązkę tymianku. Smaż partiami kurczaka z obu stron przez 4-5 minut z każdej strony. Eskalopki podawaj z dodatkiem gotowanych ziemniaków.
Pierś z kurczaka jest mięsem prawie całkowicie pozbawionym tłuszczu. Zawiera jednak bardzo dużo łatwo przyswajalnego białka, które zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy. Mięso z piersi kurczaka zawiera fosfor i potas oraz witaminy A, C i E. Fosfor jest pierwiastkiem niezbędnym do prawidłowej mineralizacji kości. Odpowiada także za pracę układu nerwowego, a jego brak powoduje złe samopoczucie i bóle głowy. Pamiętaj aby kupować tylko drób z hodowli bez dodatku antybiotyków. Mięso bez jego dodatków jest zdrowsze, rośnie wolniej prawie o połowę. Masło klarowane jest rodzajem tłuszczu idealnie nadającym się do obróbki termicznej. Ma ono bardzo wysoką temperaturę dymienia, więc świetnie nadaje się do pieczenia i smażenia z jego dodatkiem. Dodatkowo masło podkreśla smak wielu potraw. Masło klarowane można przygotować także samodzielnie z masła. Wystarczy podgrzać je i usunąć białka mleka zbierające się na wierzchu.
Podsumowując pyszne eskalopki to szybkie danie z kurczaka. Drobiowe eskalopki duszone w maśle świetnie sprawdzą się jako dodatek do sałatki lub makaronu. Łatwe danie jest gotowe do spożycia od razu po przygotowaniu. Dobre eskalopki to prosty przepis na poczęstunek dla znajomych podczas wielu spotkań. Można je przechowywać w lodówce przez 2-3 dni.
Alergeny w eskalopkach
Lista alergenów dla eskalopków przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło klarowane
Wartości odżywcze eskalopków
Eskalopki to bardzo dobre źródło pełnowartościowego białka. Są nisko kaloryczne i zawierają dużą ilość składników mineralnych. Można je udusić, także bez dodatku tłuszczu będą zawierały jeszcze mniej kalorii.
Energia i białka
(200g)
Węglowodany
(200g)
Tłuszcze
(200g)
Witaminy
(200g)
Składniki mineralne
(200g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.