Dżem z dyni i pomarańczy
- Dynia (1700 g)
- Pomarańcza - 3 małe pomrańcze, skórka i sok (450 g)
- Cytryna - 2 sztuki, skórka i sok (180 g)
- Cukier - 1 i 1/2 szklanki (300 g)
Przepis na dżem z dyni i pomarańczy krok po kroku
Dynie pokrój na paski lub 4 większe części i pozbądź się nasion. Następnie obierz dynię i pokrój ją na mniejsze kawałki. Dynię umieść w garnku.
Cytrynę i pomarańcze sparz wrzątkiem. Następnie wyciśnij z nich sok. Dodatkowo z 1 pomarańczy i z 1 cytryny otrzyj skórkę. Wszystko dodaj do dyni. Wlej 100 ml wody (2/5 szklanki) i wymieszaj.
Całość gotuj ok. 20-25 min (dynia musi być miękka). Następnie zmiksuj całość blenderem na gęstą masę i dodaj cukier oraz 1/2 łyżeczkę cynamonu. Gotuj kolejne 20 min. Prawie przez cały czas mieszaj dżem.
Słoiki i przykrywki wyparz wrzątkiem.
Gotowy dżem przełóż do gorących słoików (zostaw ok. 1,5 cm wolnej przestrzeni od wieczka).
Dobrze wytrzyj brzegi i odwróć słoiki do góry dnem. Pozostaw tak na ok. 60 min. Po tym czasie zakrętki powinny być wklęsłe.
-
Dżem z dyni
-
Dżem truskawkowy
-
Dżem z aronii
-
Dżem z czarnej porzeczki
-
Dżem z pigwy
-
Dżem z czereśni
-
Dżem z wiśni
-
Dżem z czerwonej porzeczki
-
Dżem z cukinii
-
Dżem z agrestu
-
Dżem z czerwonych porzeczek
-
Dżem z gruszek
-
Dżem z borówek amerykańskich
-
Rogaliki z dżemem
-
Dżem z brzoskwiń
-
Dżem z malin
-
Dżem z jagód
-
Dżem jabłkowy
-
Dżemy
Więcej informacji na temat dżemu z dyni i pomarańczy
Domowy dżem z dyni i pomarańczy nie jest trudny do przygotowania. Idealnie nadaje się dla dzieci, ale lubią go także dorośli. Tym dżemem można smarować kanapki lub dodać go do ciasta.
Jak zrobić dżem z dyni i pomarańczy? Dynię, sok z cytryny i pomarańczy, wodę oraz otartą skórkę z cytrusów należy umieścić w garnku i gotować do miękkości dyni, a potem należy całość zmiksować, dodać cukier i cynamon, a potem znowu postawić na palniku. Im dłużej będziesz gotować dżem, tym będzie gęściejszy. Warto mieć na uwadze to, że dżem z dyni w czasie gotowania chlapie. Jeśli na chwilę przestanie się go mieszać, wyskakuje z garnka. Dlatego najlepiej mieć pod ręką pokrywkę od garnka.
Ten przepis na dżem z dyni i pomarańczy z cytryną możesz zmodyfikować. Do tych przetworów możesz wykorzystać różne rodzaje dyni. Odpowiednia będzie zarówno Muscat, jak i piżmowa. Dobra będzie także dynia Hokkaido, której to już nie musisz obierać ze skórki.
Jeżeli do dyni, pomarańczy i cytryn dodasz jabłka, to warto pokusić się na dodanie odpowiednich przypraw. Ten dżem będzie dobry z cynamonem, ale możesz dodać m.in. imbir, mielone goździki. Ilość cukru w przepisie możesz dopasować do swoich upodobań. Jeśli lubisz słodsze dżemy, dodaj więcej cukru, ale ten dżem możesz też zrobić bez cukru białego. Jako zamiennik możesz zastosować ksylitol.
Zamiast ścierać lub obierać skórki z cytrusów, możesz pokroić je na mniejsze kawałki i ugotować w syropie, a potem zmiksować i takie dodać do dyni. Obraną dynię możesz zetrzeć na tarce na dużych oczkach.
Gdy rozlejesz dżem do słoików, należy je dobrze zakręcić i odstawić do góry dnem na ok. 30-60 min. Jeżeli zakrętki mocno chwyciły, pasteryzacja nie będzie konieczna. Możesz to zrobić, jeśli nie jesteś pewien, czy dżem się nie zepsuje.
Pasteryzowanie słoików nie jest trudne. Dobrze zakręcone słoiki wystarczy umieścić w garnku ze ściereczką. Ścierkę należy także włożyć między słoiki, aby się ze sobą nie stykały. Następnie trzeba zalać je gorącą wodą do 3/4 ich wysokości. Potem wystarczy gotować słoiczki z dżemem przez ok. 20 minut. Po wyjęciu z garnka należy sprawdzić zakrętki, a potem odwrócić słoiki do góry dnem i dostawić je na 24 h w zaciemnione miejsce.
Alergeny w dżemie z dyni i pomarańczy
Lista alergenów dla dżemu z dyni i pomarańczy przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na dżem z dyni i pomarańczy
Wartości odżywcze dżemu z dyni i pomarańczy
Energia i białka
(220g)
Węglowodany
(220g)
Tłuszcze
(220g)
Witaminy
(220g)
Składniki mineralne
(220g)
-
dynia,
pomarańcze,
cytryna,
cukier,
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.