Przepis na dżem truskawkowy z żelfixem krok po kroku

Składniki dla 10 porcji
Liczba porcji:
To będzie niezbędne
kuchenka, garnek, słoiki

Truskawki umyj dokładnie, oczyść z szypułek.

Umieść je w garnku, dodaj żelfix i zagotuj.

Dodaj cukier i gotuj jeszcze 4-5 minut.

Wyparz dokładnie słoiki oraz pokrywki.

Gorący dżem przełóż do słoików, zakręć i umieść słoiki w garnku.

Wlej wody do 2/3 wysokości słoików i gotuj przez 10 minut na średnim ogniu.

Słoiki wyjmij z garnka, sprawdź, czy są dobrze zakręcone i odstaw do wystygnięcia do góry dnem.

Często zadawane pytania

Dżem truskawkowy podany w słoiczku stojącym na drewnianym blacie. Dookoła leżą świeże truskawki.
Dżem truskawkowy z żelfixem
Koszt przygotowania dania
54.50 zł
Energia w porcji
(liczba kalorii)
460 kcal
Liczba alergenów w daniu
0
63

Dżem truskawkowy z żelfixem - cechy przepisu

Rodzaj dania:
Kuchnia:
Sposób przyrządzenia:
Przepis odpowiedni na:
  • Od autora
  • Wartości odżywcze
  • Alergie
  • Koszt potrawy
Od autora

Więcej o dżemie truskawkowym z żelfixem

Dżem truskawkowy z żelfixem to doskonały pomysł na pyszny dżem na zimę do słoików. Dzięki użyciu żelfixu przygotować możemy bardzo szybko dżem, zachowując konsystencję owoców. Dżemy owocowe domowej roboty są doskonałym pomysłem na zachowanie darów lata na zimę. Domowe dżemy są pracochłonne lecz ich smak wynagradza spędzony w kuchni czas. Przepis na dżem truskawkowy z żelfixem jest prosty do zrobienia, dlatego nie musisz mieć żadnego doświadczenia kulinarnego, aby go przygotować. Do zrobienia dżemu potrzebne Ci będą następujące produkty spożywcze: świeże truskawki, żelfix, cukier.

Jak zrobić dżem truskawkowy z żelfixem? Truskawki umyj dokładnie, oczyść z szypułek. Umieść je w garnku, dodaj żelfix i zagotuj. Dodaj cukier i gotuj jeszcze 4-5 minut. Wyparz dokładnie słoiki oraz pokrywki. Gorący dżem przełóż do słoików, zakręć i umieść słoiki w garnku. Wlej wody do 2/3 wysokości słoików i gotuj przez 10 minut na średnim ogniu. Słoiki wyjmij z garnka, sprawdź, czy są dobrze zakręcone i odstaw do wystygnięcia do góry dnem.

Truskawki są bardzo popularnymi w Polsce owocami, na które sezon w naszym kraju trwa od czerwca do lipca. Truskawki można wykorzystywać w kuchni na wiele sposobów. Dzięki zawartości pektyn i błonnika truskawki świetnie nadają się do przygotowania dżemów i konfitur. Truskawki są niskokalorycznymi owocami wywodzącymi się z połączenia różnych odmian poziomek. Mają niski indeks glikemiczny, przez co nie podnoszą gwałtownie poziomu cukru we krwi. Są bogatym źródłem witaminy C, która uczestniczy między innymi w syntezie kolagenu odpowiadającemu za jędrność naszej skóry.

Podsumowując pyszny dżem można przechowywać w chłodnym miejscu przez rok. Dżem jest dobry jako dodatek na kanapki, do ciast oraz deserów. Można z jego dodatkiem przygotowywać także gorącą czekoladę. Słodki dżem może być także dodatkiem do koktajli mlecznych. Domowe konfitury są pracochłonne, lecz bardzo smaczne. Do konfitury możesz dodać skórkę z cytryny lub ziarenka z laski wanilii. Dżemu nie powinny pożywać osoby chorujące na cukrzycę.

Wartości odżywcze dżemu truskawkowego z żelfixem

na 100g gotowej potrawy

Energia i białka

Na 100g
Na porcję
(300g)
Energia (kalorie)
153.57 kcal
460.71 kcal
Białko
0.46 g
1.39 g

Węglowodany w dżemie truskawkowym z żelfixem

Na 100g
Na porcję
(300g)
Węglowodany
38.52 g
115.56 g
Węglowodany przyswajalne
37.22 g
111.66 g
Błonnik (nieprzyswajalne)
1.30 g
3.90 g

Tłuszcze

Na 100g
Na porcję
(300g)
Tłuszcz
0.30 g
0.90 g
Tłuszcze nasycone
0.17 g
0.51 g
Tłuszcze nienasycone
0.13 g
0.39 g
Tłuszcze trans
0.00 g
0.00 g
Cholesterol
0.00 mg
0.00 mg

Składniki mineralne w przepisie na dżem truskawkowy z żelfixem

Na 100g
Na porcję
(300g)
Sód
24.87 mg
74.61 mg
Szacunkowy indeks glikemiczny dżemu truskawkowego z żelfixem 63
Sprawdź indeks glikemiczny składników przepisu:
Niestety nie posiadamy pełnych informacji o wartościach odżywczych dla części składników. Przy każdej wartości odżywczej powyżej znajdziesz informację o ewentualnych brakach. Pomimo dokładanych starań nie byliśmy w stanie pozyskać tych danych, dlatego rzeczywiste wartości odżywcze mogą się różnić od wartości wskazanych w tabeli powyżej. W szczególności dane z tabeli nie zawierają pełnych wartości odżywczych dla składników wskazanych w poprzednim zdaniu.
Wartości odżywcze w przeliczeniu na 100 gram gotowej potrawy. Nie uwzględniają przypraw.
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.

Alergeny w dżemie truskawkowym z żelfixem

Lista alergenów dla dżemu truskawkowego z żelfixem przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.

Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.

Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na dżem truskawkowy z żelfixem

Cena przygotowania dżemu truskawkowego z żelfixem

Składnik
Ilość
Cena składnika
Koszt w daniu
Truskawki
2000 g
10.00
Za 500.0 g
Liczba opakowań 4
40.00
Za 2000 g
Żelfix
80 g
6.00
Za 40.0 g
Liczba opakowań 2
12.00
Za 80 g
Cukier
1000 g
5 szklanek
2.50
Za 1000.0 g
Liczba opakowań 1
2.50
Za 1000 g
Koszt składników
54.50
Jak oceniasz przepis na dżem truskawkowy z żelfixem
Oceń
Nasz przepis pozytywnie ocenia 85.0% osób