Dżem truskawkowy
- Truskawki (2000 g)
- Cukier (600 g)
Przepis na dżem truskawkowy krok po kroku
Z truskawek usuń szypułki i dobrze je umyj.
Zblenduj truskawki i przelej do garnka.
Do truskawek dosyp cukier i gotuj na wolnym ogniu około 1-1,5 godziny, od czasu do czasu mieszając, aż truskawki trochę zgęstną.
Ugotowane truskawki przelej do słoików i szczelnie zakręć.
Ustaw słoiki dnem do góry i zostaw do wystygnięcia.
-
Dżem z dyni
-
Dżem z aronii
-
Dżem z czarnej porzeczki
-
Dżem z pigwy
-
Dżem z czereśni
-
Dżem z wiśni
-
Dżem z czerwonej porzeczki
-
Dżem z cukinii
-
Dżem z agrestu
-
Dżem z czerwonych porzeczek
-
Dżem z gruszek
-
Dżem z borówek amerykańskich
-
Rogaliki z dżemem
-
Dżem z brzoskwiń
-
Dżem z malin
-
Dżem z jagód
-
Dżem jabłkowy
-
Dżem z winogron
-
Dżemy
Więcej informacji na temat dżemu truskawkowego
Domowy dżem truskawkowy będzie pysznym dodatkiem do dań dla dzieci. Świetnie sprawdzi się do naleśników, pieczywa, czy przeróżnych deserów. To jak zrobić dżem z truskawek zależy od tego, jaki dżem chcesz uzyskać i ile masz czasu. Możesz zrobić dżem z cukrem, cukrem żelującym lub bez dodatku cukru. Także truskawki możesz gotować całe lub zblendować przed gotowaniem. Opisany przepis na dżem truskawkowy składa się z cukru i zblendowanych truskawek, ponieważ chciałam, żeby to był szybki i prosty przepis, a dodatkowo taki jak tradycyjny domowy dżem. Tutaj opiszę Ci też inne sposoby, które też możesz wykorzystać.
Dżem zaczynamy oczywiście od usunięcia szypułki (listków znajdujących się na górze truskawki) i umycia truskawek. Teraz możesz je trochę pokroić i gotować w całości lub zblendować i dopiero przejść do gotowania. Od tego będzie w pewnym stopniu zależało to ile gotować truskawki na dżem. Całe truskawki będą się gotowały dłużej, ponieważ będą musiały się rozgotować i rozpaść. Czas gotowania zależy też od tego, jaki dżem chcesz zrobić. Najkrócej można gotować dżem z cukrem żelującym, ponieważ jak sama nazwa mówi, sprawi on, że po wystygnięciu dżem będzie gęstszy i bardziej galaretowaty, mimo że odparujemy z niego mniej wody, podczas gotowania. Często właśnie galaretowate dżemy można dostać w sklepach. Bardziej przypominają one galaretkę z owocami niż domowy dżem. Najdłużej natomiast będzie się gotował dżem bez cukru, ponieważ robi się go jak powidła, czyli długo gotując, aż odparuje nadmiar wody. Im dłużej będzie się gotował taki dżem, tym będzie gęstszy i słodszy, ale wymaga też dużo pracy i czasu. Dżem z cukrem gotuje się około 1-2 godzin. Zblendowane truskawki zwykle po około godzinie gotowania są już gotowe. Potem już tylko gorący dżem wlewamy do słoików, wycieramy rant słoika ręcznikiem papierowym i szczelnie zakręcamy. Słoiki stawiamy do góry dnem i zostawiamy do wystygnięcia. Moja mama gorące słoiki przykrywa jeszcze kocem i czeka, aż powoli wystygną. Tak uzyskujemy pyszny i naturalny dżem truskawkowy, który można przechowywać przez cały rok.
Alergeny w dżemie truskawkowym
Lista alergenów dla dżemu truskawkowego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na dżem truskawkowy
Wartości odżywcze dżemu truskawkowego
Możesz obniżyć indeks glikemiczny dżemu truskawkowego zamieniając cukier na słodzik.
Energia i białka
(85g)
Węglowodany
(85g)
Tłuszcze
(85g)
Witaminy
(85g)
Składniki mineralne
(85g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.