Dżem bananowy
- Banan (720 g)
- Galaretka - np. cytrynowa (40 g)
- Sok z cytryny (40 ml)
- Cukier wanilinowy (5 g)
- Cukier (20 g)
Przepis na dżem bananowy krok po kroku
Do garnka wlej 1/4 szklanki wody i sok z cytryny.
Banany obierz i pokrój na plasterki . Dodaj do garnka z wodą i sokiem z cytryny.
Następnie dodaj cukier, cukier waniliowy i cynamon. Całość zmiksuj na gładką masę.
Tak przygotowany mus bananowy zagotuj i gotuj jeszcze 10 min. Na koniec dodaj galaretkę i gotuj jeszcze przez 5 min.
Gotowy dżem przełóż do słoiczka i szczelnie zakręć.
Pozostaw przykryte ręcznikiem do ostygnięcia.
-
Kopiec kreta
-
Muffiny bananowe
-
Babeczki bananowe
-
Chlebek bananowy fit
-
Bananowe pancakes
-
Banan w cieście
-
Koktajl bananowy
-
Lody bananowe
-
Szybkie ciasto bananowe
-
Ciasto bananowe fit
-
Omlet bananowy
-
Racuchy z bananami
-
Ciasto bananowe
-
Naleśniki z bananami
-
Bananowiec ciasto
-
Placki z bananami
-
Banana split
-
Shake bananowy
-
Deser bananowy
Więcej informacji na temat dżemu bananowy
Dżem bananowy to dodatek, który nie jest zbyt popularny. Warto jednak po niego sięgnąć, zwłaszcza jeśli lubi się naprawdę słodkie powidła z delikatnym smakiem.
Przepis na dżem bananowy to doskonały pomysł na najlepszy dodatek do ciast, deserów, placuszków, czy gofrów. Taki dżem jest niezwykle prosty do stworzenia. Potrzeba jednak do niego sporej ilości głównego składnika, czyli bananów. Najlepiej postawić na te nieco przejrzałe. To nie tylko doskonały pomysł na ich ciekawe wykorzystanie, a przy tym zmniejszenie marnowania jedzenia, ale również gwarancja najlepszego smaku. Dojrzałe banany są bowiem najsłodsze. Mało się o tym mówi, jednak taka ich wersja jest również najbardziej bogata w antyoksydanty. To związki, które mają bardzo korzystny wpływ na zdrowie. Banany, choć są owocami egzotycznymi, to jednak można bez problemu znaleźć je w każdym sklepie. Nie mają również dużej ceny. Warto więc sięgać po nie często. To również niezwykle zdrowe owoce. Banany posiadają duże ilości potasu, dzięki czemu pomagają w normalizacji poziomu ciśnienia krwi, łagodzą napięcie w żyłach i tętnicach, dzięki czemu nasze wszystkie narządy są o wiele lepiej dotlenione. Regularne jedzenie bananów chroni więc układ krążenia. Oprócz pozytywnego wpływu na serce i układ krążenia, banan jest sprzymierzeńcem układu pokarmowego. Zdaniem specjalistów banany to odpowiedni produkt do walki z niestrawnością, wzdęciami czy biegunką. Banan jest również ważnym źródłem magnezu, który w istotny sposób przyczynia się do utrzymania w dobrej kondycji naszego serca.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić dżem bananowy, by był smaczny, a przy tym doby dla początkujących, to ten sprawdzony przepis będzie doskonałym wyborem. Domowy dżem zawiera naprawdę niewielką ilość cukru, przez to jest znacznie lepszy niż sklepowe wersje. Ile cukru musisz dodać do słoików? Jeśli go ograniczasz, możesz nawet zupełnie go pominąć. To dlatego, że banany są niezwykle słodkie, więc nie potrzebują znacznych ilości słodzika. Taki dżem jest doskonałą opcją dla wszystkich miłośników słodkości.
Alergeny w dżemie bananowy
Lista alergenów dla dżemu bananowy przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na dżem bananowy
Wartości odżywcze dżemu bananowy
To dobry wybór, ponieważ zawiera mało cukru.
Energia i białka
(165g)
Węglowodany
(165g)
Tłuszcze
(165g)
Składniki mineralne
(165g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.