Duszony udziec z indyka w sosie własnym
- Udziec z indyka (600 g)
- Czosnek - 2 ząbki (10 g)
- Masło (50 g)
- Cebula - 2 małe sztuki (100 g)
Przepis na duszony udziec z indyka w sosie własnym krok po kroku
Udziec z indyka umyj, osusz ręcznikiem papierowym i zdejmij z niego skórę.
Mięso posól, natrzyj czosnkiem, papryką słodką oraz przyprawą do drobiu.
Mięso włóż do miski i odstaw na 30 minut do lodówki.
Po tym czasie na patelni rozgrzej masło i obsmaż na nim kurczaka z dwóch stron na złoty kolor.
Przesmażone mięso odłóż na talerz.
Cebulę obierz, pokrój w piórka i przesmaż na tej samej patelni, na której podsmażone były udka.
Mięso dołóż do patelni i całość podlej szklanką wody.
Udka z indyka duś do miękkości — w razie potrzeby dopraw do smaku.
Gotowe udka duszone podawaj z ulubionymi dodatkami.
Więcej informacji na temat duszonego udźca z indyka w sosie własnym
Duszony udziec z indyka w sosie własnym to doskonały pomysł na obiad dla rodziny, który możesz zaserwować podczas niedzielnego spotkania. Duszony indyk świetnie smakuje z dodatkiem gotowanych lub pieczonych ziemniaków oraz surówek przygotowanych na bazie sezonowych warzyw. Przepis na duszony udziec z indyka w sosie własnym jest bardzo prosty i nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Do wykonania potrawy niezbędne będą następujące produkty spożywcze: udka z indyka, czosnek, masło, cebula, sól, pieprz, papryka słodka oraz przyprawa do kurczaka.
Jak zrobić duszony udziec z indyka w sosie własnym? Udziec z indyka umyj, osusz ręcznikiem papierowym i zdejmij z niego skórę. Mięso posól, natrzyj czosnkiem, papryką słodką oraz przyprawą do drobiu. Mięso włóż do miski i odstaw na 30 minut do lodówki. Po tym czasie na patelni rozgrzej masło i obsmaż na nim kurczaka z dwóch stron na złoty kolor. Przesmażone mięso odłóż na talerz. Cebulę obierz, pokrój w piórka i przesmaż na tej samej patelni, na której podsmażone były udka. Mięso dołóż do patelni i całość podlej szklanką wody. Udka z indyka duś do miękkości — w razie potrzeby dopraw do smaku. Gotowe udka duszone podawaj z ulubionymi dodatkami.
Cebula jest źródłem siarki, żelaza, potasu, magnezu, manganu, fluoru, wapnia, fosforu, witaminy A, C, E, niektórych witamin z grupy B, flawonoidów. Znajdziemy w niej spore ilości witaminy C, która wspomaga działanie naszego układu odpornościowego. Witamina ta jest istotna szczególnie w okresach wzmożonej zachorowalności. Cebula posiada również wiele właściwości, które doceniano w przeszłości — domowym sposobem na leczenie wielu chorób było spożywanie syropu z cebuli, ponieważ posiada on właściwości dezynfekujące i łagodzące.
Podsumowując pyszne mięso z ud indyka w sosie własnym to doskonała propozycja na obiad dla całej rodziny. Smaczne danie jest dobre do spożycia bezpośrednio po przygotowaniu i najlepiej podać je na ciepło. Mięso z indyka stanowi źródło białka pochodzenia zwierzęcego.
Alergeny w duszonym udźcu z indyka w sosie własnym
Lista alergenów dla duszonego udźca z indyka w sosie własnym przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
W przepisie na duszony udziec z indyka w sosie własnym nie posiadamy danych o alergiach dla następujących składników:
- przyprawa kurczak złocisty
Wartości odżywcze duszonego udźca z indyka w sosie własnym
Duszony udziec z indyka w sosie własnym to doskonała propozycja na smaczne danie obiadowe. Mięso z indyka jest dobrym źródłem białka pochodzenia zwierzęcego.
Energia i białka
(175g)
Węglowodany
(175g)
Tłuszcze
(175g)
Witaminy
(175g)
Składniki mineralne
(175g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.