Duszonki
- Ziemniaki średnie (2000 g)
- Marchewka - 1 sztuka (100 g)
- Burak - 1 sztuka (100 g)
- Cebula - 2 sztuki (200 g)
- Boczek wieprzowy bez kości (300 g)
- Boczek wędzony bez kości (250 g)
- Kiełbasa śląska (300 g)
Przepis na duszonki krok po kroku
Ziemniaki, marchew, buraki i cebulę obierz i umyj.
Ziemniaki i cebulę pokrój w grubsze plasterki. Marchew i buraka pokrój w cienkie plasterki. Z boczku odkrój skórę.
Kiełbasę i boczki pokrój w kostkę.
Dno garnka wyłóż skórkami pozostałymi z boczku. Ułóż warstwę ziemniaków. Posól, popierz i wsyp 6 sztuk ziela angielskiego oraz dodaj 3 liście laurowe.
Ułóż na ziemniakach część pozostałych składników.
Ułóż na wierzchu ziemniaki i resztę składników.
Zamknij garnek i piecz na ogniu przez około godzinę.
Więcej informacji na temat duszonki
Duszonki to pyszne danie, które wykonasz na ognisku. Jeśli lubisz zaskakiwać swoich gości i przygotowywać dania w niebanalny sposób, to danie jest dla Ciebie.
Przepis na duszonki jest bardzo łatwy w wykonaniu. Wystarczy kilka chwil, kilka ziemniaków, kawałek kiełbasy, boczku, marchewka, burak, dwie cebule i kilka przypraw. To danie możesz również przygotować z kapustą. Najważniejsze by przygotować je w garnku na ognisku. Dzięki temu to pyszne danie z kociołka żeliwnego na pewno na długo zapadnie Ci w pamięć.
Już pokazuje jak zrobić duszonki. Najpierw ziemniaki, marchew, buraki i cebulę obierz i umyj. Ziemniaki i cebulę pokrój w grubsze plasterki. Marchew i buraka pokrój w cienkie plasterki. Z boczku odkrój skórę. Kiełbasę i boczki pokrój w kostkę. Dno garnka wyłóż skórkami pozostałymi z boczku. Ułóż warstwę ziemniaków. Posól, popierz i wsyp 6 sztuk ziela angielskiego oraz dodaj 3 liście laurowe. Ułóż na ziemniakach część pozostałych składników. Ułóż na wierzchu ziemniaki i resztę składników. Zamknij garnek i piecz na ogniu przez około godzinę.
To dobre danie gotując się powoli na ognisku, nabiera niesamowitego smaku. To także świetny pomysł na danie na ciepło podczas imprez na świeżym powietrzu. Ta dobra potrawa na stałe zawita w Twoim domu.
Mięso wieprzowe jest to określenie na produkt otrzymany ze świń. Informacje o jego spożywaniu możemy znaleźć już w mitologiach rzymskiej i greckiej. Ze względu na to, że świnie są najprostsze w rozrodzie, to szturmem podbiły one świat i tym samym stały się najpopularniejszym mięsem. Na stołach średniowiecznej Polski królowała głównie baranina, wołowina, drób i dziczyzna. Jednak z czasem wieprzowina była spożywana już przez wszystkie klasy społeczne. Wówczas spożywano około dwóch świń rocznie na rodzinę, gdy ubijano je na Święta Bożego Narodzenia czy Wielkanoc. Wtedy też wykorzystywano każdy element mięsa wieprzowego, a nadmiar suszono, solono lub wędzono. Pomimo swojej popularności mięso wieprzowe zakazane jest w kuchni żydowskiej i muzułmańskiej. Za to cieszy się ogromną popularnością w kuchni polskiej czy chińskiej.
Obecnie najczęściej na polskich stołach wieprzowina pojawia się w formie boczku, kotletów czy kiełbas.
Alergeny w duszonkach
Lista alergenów dla duszonki przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na duszonki
Wartości odżywcze duszonki
Mięso wieprzowe to dobre źródło pełnowartościowego białka.
Energia i białka
(400g)
Węglowodany
(400g)
Tłuszcze
(400g)
Witaminy
(400g)
Składniki mineralne
(400g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.