Drożdżówki z serem
- Mąka pszenna typ 750 (500 g)
- Mleko 2% (200 ml)
- Drożdże świeże (50 g)
- Jajko (4 szt.)
- Cukier (100 g)
- Masło (100 g)
- Ser twarogowy chudy (500 g)
- Cukier puder (100 g)
Przepis na drożdżówki z serem krok po kroku
Drożdże, jajka i masło wyjmij z lodówki i składniki pozostaw do ogrzania.
Mąkę przesiej do dużej miski a mleko delikatnie podgrzej.
Pokruszone drożdże wymieszaj z łyżką cukru, aż składniki się połączą. Następnie dodaj 50 ml mleka oraz 2 łyżki mąki. Składniki dokładnie wymieszaj, przykryj ścierką kuchenną i pozostaw na 15 minut do wyrośnięcia.
2 jajka zmiksuj z pozostałym mlekiem. Następnie wymieszaj je z mąką, cukrem, rozczynem z drożdży oraz 60 gramami ciepłego masła.
Składniki dokładnie wyrabiaj rękoma przez około 15 minut, do momentu całkowitego połączenia się składników (ciasto powinno być gładkie i elastyczne).
Gotowe ciasto odłóż do miski, przykryj je ścierką kuchenną i pozostaw na godzinę do wyrośnięcia.
W tym czasie przygotuj masę serową. Twaróg włóż do miski, dodaj do niego jedno jajko, jedno opakowanie cukru wanilinowego, cukier puder oraz pozostałe ciepłe masło. Składniki dokładnie wymieszaj przy użyciu miksera.
Stolnicę oprósz mąką i wyłóż na nią wyrośnięte ciasto, które podział na 4 części. Z każdej części uformuj kulkę.
Kolejno rozwałkuj kulki na placki o mniej więcej prostokątnym kształcie. Na każdy placek rozsmaruj 1/4 farszu i złóż ciasto (wzdłuż dłuższego boku do połowy ciasta, a następnie drugą połowę ciasta nałóż na tą pierwszą).
Każdy pasek pokrój na 5-6 równych kawałków. Każdy z nich następnie zakręć.
Tak przygotowane drożdżówki ułóż na blaszkę do pieczenia wyłożone papierem do pieczenia, z zachowaniem kilkucentymetrowych odstępów. Następnie ciasto wysmaruj roztrzepanym jajkiem, drożdżówki przykryj i pozostaw w ciepłym miejscu na 20 minut do wyrośnięcia.
Po tym czasie blaszki wstaw do piekarnika nagrzanego do 180 stopni C i drożdżówki piecz przez około 20 minut.
Po upieczeniu bułeczki pozostaw do wystygnięcia.
-
Drożdżówki z jabłkami
-
Drożdżówki z rabarbarem
-
Drożdżówki z kruszonką
-
Drożdżówki z makiem
-
Ślimaczki cynamonowe
-
Cynamonki
-
Drożdżówki ze śliwkami
-
Bułeczki z makiem
-
Drożdżówka dla leniwych
-
Jagodzianki z kruszonką
-
Drożdżówki z borówkami
-
Kanelbulle
-
Pełnoziarniste drożdżówki z serem i jagodami bez cukru
-
Drożdżówki
Więcej informacji na temat drożdżówek z serem
Drożdżówki z serem sprawdzą się jako dobra przekąska, kiedy najdzie nas ochota na coś słodkiego. Bułeczki drożdżowe z serem są proste w przygotowaniu a dodatkowo pyszne w smaku. Nie musisz mieć dużego doświadczenia w kuchni, żeby poradzić sobie ze zrobieniem drożdżówek. Produkty spożywcze potrzebne do ich wykonania to mąka, mleko, drożdże świeże, jajka, cukier, masło, twaróg, cukier i cukier waniliowy.
Jak zrobić drożdżówki z serem zawijane? Drożdże, jajka i masło muszą mieć temperaturę pokojową. Mąkę przesiej do dużej miski a mleko podgrzej. Pokruszone drożdże wymieszaj z cukrem, mlekiem, mąką i pozostaw do wyrośnięcia na 15 minut. Jajka zmiksuj z mlekiem następnie wymieszaj z mąką, cukrem, masłem i rozczynem na drożdże. Składniki dokładnie wyrób rękami do uzyskania gładkiego i elastycznego ciasta. Gotowe ciasto odłóż na godzinę do wyrośnięcia. W tym czasie przygotuj nadzienie serowe do drożdżówek. Twaróg włóż do miski i dodaj jajko, cukier puder, cukier waniliowy i masło. Składniki dokładnie wymieszaj przy użyciu miksera. Wyrośnięte ciasto podziel na 4 części i z każdej części uformuj kulkę. Rozwałkuj kulki na placki i na każdy placek rozsmaruj ¼ farszu i złóż ciasto. Każdy pasek pokrój na 6 kawałków a następnie zakręć. Drożdżówki wysmaruj przed pieczeniem roztrzepanym jajkiem i zostaw do wyrośnięcia na około 20 minut. Piecz w temperaturze 180 stopni przez 20 minut.
Podsumowując przepis na drożdżówki z serem to pyszna przekąska z twarogiem. Możemy podawać je z dodatkiem ulubionych, świeżych owoców. Drożdżówki z serem bez problemu zapakujemy dla dzieci do wygodnego lunchbox’a do szkoły lub dla siebie do pracy. Drożdżówki nadają się idealnie jako przekąska do kawy lub herbaty. Świetnie sprawdzą się na różne imprezy charytatywne, jako słodka przekąska na imprezy rodzinne. Danie to jest bogatym źródłem białka, które jest pełnowartościowe oraz łatwo przyswajalne. Dodatkowo w żółtku jaja znajdziemy luteinę, która odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie narządu wzroku (zmniejsza ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej).
Alergeny w drożdżówkach z serem
Lista alergenów dla drożdżówek z serem przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 750
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Mleko 2%
- Masło
- Ser twarogowy chudy
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze drożdżówek z serem
Danie to jest bogatym źródłem białka, które jest pełnowartościowe oraz łatwo przyswajalne. Dodatkowo w żółtku jaja znajdziemy luteinę, która odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie narządu wzroku (zmniejsza ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej).
Energia i białka
(170g)
Węglowodany
(170g)
Tłuszcze
(170g)
Witaminy
(170g)
Składniki mineralne
(170g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.