Dorsz z patelni
- Dorsz filet (500 g)
- Jajko (2 szt.)
- Ser cheddar (50 g)
- Mąka pszenna typ 500 - Pół szklanki (70 g)
- Olej rzepakowy (100 ml)
Przepis na dorsz z patelni krok po kroku
Ubij jajko w misce. Dodaj do niego mąkę pszenną, sól, pieprz, paprykę wędzoną oraz starty ser i wymieszaj dokładnie.
Rybę pokrój na mniejsze kawałki dopraw solą i pieprzem. Panieruj w cieście.
Rozgrzej olej na patelni i smaż rybę na złoty kolor z obydwu stron.
Więcej informacji na temat dorsza z patelni
Ryba w panierce jest wilgotna i zachowuje dobrze swoją teksturę. Nasz dobry przepis na dorsza z patelni jest banalnie prosty nie musisz mieć więc dużego doświadczenia kulinarnego aby go przygotować. Do zrobienia dorsza z patelni będą Ci potrzebne następujące produkty spożywcze: filet z dorsza, mąka pszenna, papryka wędzona, bazylia, ser żółty, jajko, sól i pieprz.
Jak przyrządzić dorsza na patelni? Naszą propozycją jest paprykowo - serowa panierka, która spowoduje że filet będzie wyraźniejszy w smaku. Przyrządzisz ją w następujący sposób. W misce ubij jajko, dodaj do niego mąkę pszenną, paprykę wędzoną, sól, pieprz i starty ser żółty. Wymieszaj dokładnie do powstania jednolitej masy. Jak usmażyć dorsza? Filet z dorsza pokrój na mniejsze kawałki, dopraw solą i pieprzem. Maczaj kawałki ryby w cieście aby były dokładnie nim pokryte. Tak przygotowane filety usmaż na rozgrzanym oleju rzepakowym aż będą złote z obydwu stron. Filet z dorsza w panierce możesz także usmażyć na maśle klarowanym, które pozbawione jest białka i dzięki temu ma wysoką temperaturę dymienia. A ile czasu smażyć rybę? Wszystko zależy od tego, jak gruby płat smażysz.
Dorsz jest rybą morską. Mięso dorsza zawiera kwasy omega 3 ważnych dla naszego zdrowia i wspomagających pracę układu sercowo-naczyniowego. Jest również źródłem wysokiej jakości pełnowartościowego i łatwo przyswajalnego białka. Białko bierze udział w wielu ważnych reakcjach w naszym organizmie. Jest budulcem naszych komórek, jest substratem do produkcji hormonów białkowych między innymi insulina, prolaktyna czy hormon wzrostu. Ryby morskie zawierają także duże ilości jodu, witaminy A i D. Jajka użyte do ryby są dobrym źródłem wielu cennych dla naszego organizmu witamin takich jak witamina A, witaminy z grupy B. Zawierają składniki mineralne takie jak żelazo i fosfor, są też dobrym źródłem luteiny i zeaksantyny tak potrzebnej naszym oczom.
Podsumowując filet z dorsza to idealne danie imprezy ze znajomymi i rodzinne obiady. Pomysł na dorsza możesz wykorzystać przygotowując rybę na święta. Dobry smażony dorsz zaspokoi nawet najbardziej wymagających smakoszy.
Alergeny w dorszu z patelni
Lista alergenów dla dorsza z patelni przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Dorsz filet
- Jajko
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Ser cheddar
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
Wartości odżywcze dorsza z patelni
Dorsz z patelni to źródło pełnowartościowego białka zwierzęcego. Jeśli jesteś na diecie redukcyjnej powinieneś szczególnie dbać o podaż białka w diecie. Dorsz jest rybą nisko kaloryczną.
Energia i białka
(200g)
Węglowodany
(200g)
Tłuszcze
(200g)
Witaminy
(200g)
Składniki mineralne
(200g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.