Dorsz w sosie koperkowym
- Dorsz filet - 2 filety (400 g)
- Masło - 1 łyżka (15 g)
- Mąka pszenna typ 1850 - 1 łyżka (15 g)
- Śmietana 18% - 3 łyżki (60 g)
- Koperek - 2 łyżki (16 g)
- Olej rzepakowy - 1 łyżka (12 ml)
Przepis na dorsza w sosie koperkowym krok po kroku
Na mniejszej patelni rozpuść masło.
Do masła dodaj mąkę, dokładnie rozmieszaj, podsmaż na złoto i dolej 0,25 szklanki gorącej wody.
Dokładnie wymieszaj, aż nie będzie grudek. Dodaj śmietanę, sól i pieprz.
Sos dokładnie wymieszaj, doprowadź do wrzenia i dodaj koperek.
Rybę dopraw solą i pieprzem.
Usmaż na dużej patelni z łyżką oleju. Z każdej strony smaż po 2-3 minuty.
Więcej informacji na temat dorsza w sosie koperkowym
Dorsz w sosie koperkowym to jedna z wyśmienitych propozycji podania dorsza. W sosie koperkowym możesz podać każdą rybę, jednak wydaje się, że dorsz jest wręcz stworzony do tego połączenia.
Filet z dorsza w sosie koperkowym to pyszne i zdrowe danie. Świetnie sprawdzi się dla dzieci, dla których dania z sosem są dużo atrakcyjniejsze i chętniej je jedzą. Jest to fajna forma wprowadzenia do diety ryb. Do przygotowania dania sprawdzi się także polędwica z dorsza, mięso to jest dużo delikatniejsze i na pewno nie zawiera ości. Dorsz do przygotowania danie może być przygotowany na patelni lub pieczony z piekarnika. Danie w zależności od tego, z czym je podasz, będzie bardziej lub mniej zdrowe. Dorsza w sosie koperkowym możesz podać z frytkami, ziemniakami czy ryżem. Do podania możesz dodać surówkę z kapusty kiszonej, sałatę ze śmietaną, mizerię, surówkę z marchewki, surówkę z kapusty białej czy z kapusty pekińskiej. W pierwszej myśli buraczki nie pasują do ryby, ale wypróbuj to połączenie, jest bardzo smaczne. Danie może nie jest do końca fit, ale wciąż jest zdrowe. Ilość sosu do dania nie jest duża, ale wystarczająca. Sosy przygotowane na zasmażce są lekko strawne. Sos zamiast na wodzie i śmietanie możesz przygotować na mleku, dzięki czemu będzie jeszcze lżejszy. Sos dokwasić możesz odrobiną soku i skórki z cytryny. Rybę możesz przygotować na parze, przez co takie danie wkomponuje się w dietę łatwostrawną pod warunkiem przygotowania jasnej zasmażki pierwszego stopnia. Sos, zamiast przygotować na zasmażce, możesz zaciągnąć także żółtkiem, które świetnie się sprawdza do zagęszczania zup i sosów w diecie łatwostrawnej. Przepis na dorsza w sosie koperkowym jest łatwy i szybki w przygotowaniu, dzięki uniwersalności możesz podać go z dowolnymi dodatkami aby uzyskać danie, które będzie najbardziej smakować ci i twojej rodzinie.
Dorsz w sosie koperkowym to fajne i bardzo smaczne danie rybne. Ryby powinno się regularnie spożywać, minimum jeden raz w tygodniu.
Alergeny w dorszu w sosie koperkowym
Lista alergenów dla dorsza w sosie koperkowym przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Dorsz filet
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
- Śmietana 18%
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 1850
Wartości odżywcze dorsza w sosie koperkowym
Dorsz w sosie koperkowym to pyszna i zdrowa propozycja podania ryby.
Energia i białka
(140g)
Węglowodany
(140g)
Tłuszcze
(140g)
Witaminy
(140g)
Składniki mineralne
(140g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.