Dorsz w galarecie
- Cebula - 1,5 sztuki (150 g)
- Marchewka - 2 sztuki (90 g)
- Pietruszka - 2 sztuki (90 g)
- Seler korzeniowy (50 g)
- Żelatyna - 1 opakowanie (20 g)
- Dorsz filet (500 g)
- Bulion warzywny (1000 ml)
Przepis na dorsza w galarecie krok po kroku
Rybę umyj, osusz papierowym ręcznikiem i posyp przyprawami i skrop sokiem z cytryny. Odstaw do lodówki na ok. 3 godziny.
Marchew i pietruszkę obierz i dodaj do gotującego się bulionu. Dopraw i gotuj, aż warzywa lekko zmiękną.
Do bulionu z warzywami włóż filety z ryby i gotuj ok. 15 minut. Po tym czasie delikatnie wyjmij rybę uważając żeby się nie rozpadła, a wywar przecedź przez sitko.
Ugotowaną marchewkę pokrój w plastry i ułóż na dnie miseczek, nałóż na nie kawałki ryby i kolejne plastry marchewki i pietruszki.
Żelatynę namocz w odrobinie bulionu i odstaw na ok. 10 min. Potem rozpuść ją w gorącym bulion i zalej rybę z warzywami. Odstaw do lodówki, aż galareta dobrze stężeje.
-
Karp w galarecie
-
Galareta wieprzowa
-
Galareta z kurczaka
-
Galaretka wieprzowa
-
Galareta drobiowa
-
Ryba w galarecie
-
Zimne nóżki w galarecie
-
Ryba faszerowana
-
Schab w galarecie
-
Szynka w galarecie
-
Łosoś w galarecie
-
Galaretki z golonki
-
Galareta z golonki
-
Pstrąg w galarecie
-
Galat
-
Galareta z nóżek
-
Ozorki w galarecie
-
Roladki z szynki w galarecie
-
Galart
Więcej informacji na temat dorsza w galarecie
Dorsz w galarecie to danie dedykowane przede wszystkim, wszystkim miłośnikom ryb. Mimo, że ryba w galarecie tradycyjnie i najczęściej przygotowywana jest na święta, jest to również bardzo dobra propozycja na posiłek bez większej okazji. Dorsz w galarecie na wigilię nie musi być tylko daniem świątecznym i śmiało możesz go przygotować z warzywami na przykład na obiad lub kolację w tygodniu. Jest to danie bardzo zdrowe i stosunkowo niskokaloryczne. Dorsz to źródło białka, kwasów omega-3 oraz jodu, dlatego zdecydowanie warto znaleźć dla niego miejsce w swojej diecie. Koniecznie poznaj nasz przepis na filet z dorsza w galarecie. Jest to przepis dość czasochłonny, ponieważ najpierw dorsza warto odstawić do lodówki na kilka godzin, aby dobrze zamarynował się w przyprawach i przeszedł ich smakiem. Kolejny czas oczekiwania wiąże się z koniecznością odstawienia ryby w galarecie do lodówki, aż galaretka nie stężeje. Dlatego, jeśli planujesz przygotować dorsza w galarecie z warzywami zaplanuj to odpowiednio wcześnie, ponieważ nie jest to posiłek, który można ugotować w ostatniej chwili. Do przygotowania ryby w galarecie
sprawdzi się zarówno dorsz świeży, jak i mrożony, a z warzyw najlepszym i najpopularniejszym wyborem są marchewka i pietruszka. Dorsz w galarecie świetnie sprawdzi się na jako przystawka na wszelkiego rodzaju imprezy okolicznościowe lub na kolację, gdyż to potrawa bardzo lekka, a jednocześnie pyszna i aromatyczna. Dorsz gotowany w warzywnym bulionie z marchewką, pietruszką i selerem, następnie zamknięty w galarecie, to pomysł idealny na lekkie, zdrowe danie dla całej rodziny, nie tylko od święta. Im bardziej esencjonalny wywar warzywny tym lepszy i intensywniejszy smak ryby w galarecie - im więcej warzyw tym lepiej. Koniecznie poznaj nasz przepis na dorsza w galarecie i sprawdź jak zrobić tą pyszną rybę idealną na przekąskę czy kolacje. To danie z którym poradzi sobie każdy, nawet dopiero początkujący kucharz.
Alergeny w dorszu w galarecie
Lista alergenów dla dorsza w galarecie przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Seler korzeniowy
- bulion warzywny
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Dorsz filet
Wartości odżywcze dorsza w galarecie
Dorsz w galarecie jest daniem lekkim i niskokalorycznym. Zgodnie z zaleceniami ryba powinna być obecna w diecie minimum 2 razy tygodniowo, jest to jeden z pomysłów na zwiększenie spożycia ryb.
Energia i białka
(270g)
Węglowodany
(270g)
Tłuszcze
(270g)
Witaminy
(270g)
Składniki mineralne
(270g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.