Dorsz smażony w mące

Opublikowano: 20.04.2022 r., 18:32 | Autor: Kamila Lewandowska
Ulubiony
ikona podziel się Podziel się
Dorsz smażony w mące na patelni
Dorsz smażony w mące
Dorsz smażony w mące to doskonały pomysł na posiłek w ciągu dnia. Jest pyszny w smaku oraz łatwy w przygotowaniu. Warto urozmaicić swoje menu o ten przepis!
Przygotowanie 15 min
Smażenie 20 min
118 kcal
Kcal w porcji
80 g
Wielkość porcji
90
Indeks glikemiczny
Składniki dla 7 porcji
  • Dorsz filet (500 g)
  • Mąka pszenna typ 500 (50 g)
  • Olej rzepakowy 3 łyżki (30 ml)
Liczba porcji:
Przyprawy
sól, pieprz
Sprzęt kuchenny
patelnia

Przepis na dorsza smażonego w mące krok po kroku

Dorsza kroimy na mniejsze części. Doprawiamy go solą i pieprzem.

Na patelni rozgrzewamy olej. Smażymy na nim rybę obtoczoną w mące na złoty kolor (ok. 7-10 min) z obu stron.

Podajemy ją z ulubionymi dodatkami.

Jak oceniasz przepis na dorsza smażonego w mące
Oceń
Nasz przepis pozytywnie ocenia 79,3% osób

Więcej informacji na temat dorsza smażonego w mące

Pyszny dorsz smażony w mące na patelni to dobry pomysł na domowy, a co ważne łatwy w wykonaniu posiłek, który idealnie sprawdzi się na obiad. Filet z dorsza smażony na oleju jest prosty w przygotowaniu, dlatego każdy powinien sobie z nim poradzić, a składniki są łatwo dostępne. Jego smak zachwyci każdego i gwarantuje, że zniknie w mgnieniu oka. Możesz uzupełnić go o ulubione dodatki, oczywiście wedle uznania.

Jak usmażyć rybę w mące? Przygotowanie jej jest bardzo łatwe. Na początku dorsza kroimy na mniejsze części. Doprawiamy go solą i pieprzem. Na patelni rozgrzewamy olej. Smażymy na nim rybę obtoczoną w mące na złoty kolor z obu stron. Podajemy ją z ulubionymi dodatkami. Doskonale sprawdzi się tu puree z ziemniaków oraz marchewka z groszkiem.

Sprawdzony przepis na dorsza smażonego w mące nie jest skomplikowany, tak jak się wydaje na pierwszy rzut oka. Składa się on między innymi z mąki pszennej, która jest bardzo zróżnicowana. Mąk pszennych na rynku można znaleźć wiele, między innymi tortową, krupczatkę lub razową. Ważne jest również, aby do odpowiedniego wypieku wybrać prawidłowy typ mąki. Mąki również w zależności od rodzaju różnią się składem i wartościami odżywczymi. Warto wybierać ciemniejsze, ponieważ mają w swoim składzie więcej dobrego dla naszego zdrowia. Mąka jasna podczas procesu produkcji traci część wartości odżywczych, natomiast im typ wyższy tym straty mniejsze. Dodatkowo mąki o wyższych typach zawierają więcej błonnika pokarmowego, a także dostarczają witamin z grupy B oraz A, C i A. Ponadto zawierają żelazo, magnez czy wapń.

Smaczny dorsz smażony w mące na oleju odpowiednio przygotowany posiada wiele właściwości zdrowotnych. Jest szybki i łatwy w przygotowaniu oraz dobry w smaku. Każda mąka do smażenia ryb sprawdzi się w tym przypadku, jednak klasyka jest najlepsza, czyli mąka pszenna. Opcji jest bardzo wiele, a to wszystko zależy od naszego smaku, który preferujemy. Ten sprawdzony przepis na pewno ułatwi Ci przygotowanie pysznego dania głównego.

Alergeny w dorszu smażonym w mące

Lista alergenów dla dorsza smażonego w mące przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.

Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.

  • Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
    • Dorsz filet
  • Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
    • Mąka pszenna typ 500

Wartości odżywcze dorsza smażonego w mące

na 100g gotowej potrawy

Danie ma wysoki IG, przez co powinniśmy spożywać je okazjonalnie.

Energia i białka

Na 100g
Na porcję
(80g)
Energia (kcal)
148.53
118.83
Białko (g)
16.58
13.26

Węglowodany

Na 100g
Na porcję
(80g)
Węglowodany (g)
6.28
5.02
Węglowodany przyswajalne (g)
6.28
5.02

Tłuszcze

Na 100g
Na porcję
(80g)
Tłuszcz (g)
5.89
4.71
Tłuszcze nasycone (g)
0.81
0.64
Tłuszcze nienasycone (g)
5.09
4.07

Składniki mineralne

Na 100g
Na porcję
(80g)
Sód (mg)
46.81
37.45
Potas (mg)
366.98
293.59
Wapń (mg)
15.43
12.34
Żelazo (mg)
0.81
0.64
Szacunkowy indeks glikemiczny dorsza smażonego w mące 90
Sprawdź indeks glikemiczny składników przepisu:
Niestety nie posiadamy pełnych informacji o wartościach odżywczych dla części składników. Przy każdej wartości odżywczej powyżej znajdziesz informację o ewentualnych brakach. Pomimo dokładanych starań nie byliśmy w stanie pozyskać tych danych, dlatego rzeczywiste wartości odżywcze mogą się różnić od wartości wskazanych w tabeli powyżej. W szczególności dane z tabeli nie zawierają pełnych wartości odżywczych dla składników wskazanych w poprzednim zdaniu.
Wartości odżywcze w przeliczeniu na 100 gram gotowej potrawy. Nie uwzględniają przypraw.
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.

Szacunkowy koszt przygotowania dorsza smażonego w mące

Koszt składników
30.00
Składnik
Ilość
Cena składnika
Koszt w daniu
Dorsz filet
500 g
10.00
Za 250,0 g
Liczba opakowań 2
20.00
Za 500 g
Mąka pszenna typ 500
50 g
3.00
Za 1000,0 g
Liczba opakowań 1
0.15
Za 50 g
Olej rzepakowy
30 ml
3 łyżki
7.00
Za 1000,0 ml
Liczba opakowań 1
0.21
Za 30 ml
Koszt składników
30.00