Dorsz po grecku
- Dorsz filet (800 g)
- Cebula - 2 sztuki (210 g)
- Marchewka - 3 sztuki (240 g)
- Seler korzeniowy (110 g)
- Koncentrat pomidorowy - 2,5 łyżki (60 g)
- Oliwa z oliwek - 2 łyżki (20 ml)
- Mąka pszenna typ 550 - 2 łyżki (30 g)
Przepis na dorsza po grecku krok po kroku
Na samym początku pokrój rybę i dopraw pieprzem i solą.
Posyp każdą stronę ryby mąką i rozgrzej patelnię. Usmaż rybę z każdej strony i zdejmij z patelni.
Pokrój cebule i zeszklij na patelni.
Marchewkę i seler zatrzyj na tarce i wrzuć do cebuli. Podmaż lekko i dolej wody (około 1/4 szklanki) tak, aby wszystko dusiło się, na wolnym ogniu, pod przykryciem, przez około 1 godzinę.
W połowie duszenia dodaj koncentrat i dopraw wszystko solą i pieprzem.
W misce wyłóż połowę warzyw, następnie rybę i resztę warzyw.
Zostaw tak najlepiej na całą noc.
- Bigos staropolski
- Śledzie pod pierzynką
- Bigos
- Kutia
- Ryba po grecku tradycyjna
- Barszcz wigilijny
- Keks
- Zupa grzybowa wigilijna
- Śledzie po kaszubsku
- Śledzie w śmietanie z jabłkiem
- Makiełki
- Karp pieczony
- Szybkie pierniczki
- Turron
- Szybkie ciasto ze śliwkami na oleju
- Keks świąteczny
- Tartaletki wytrawne
- Śledzie korzenne
- Szybkie potrawy wigilijne
Więcej informacji na temat dorsza po grecku
Dorsz po grecku to bardzo popularne danie, które zazwyczaj znajdziemy na wigilijnym stole. Najbardziej idealny do tego dania jest dorsz, który jest rybą lekkostrawną. Przepis na dorsza po grecku nie jest skomplikowany a składniki łatwo dostępne, lecz na wykonanie z pewnością należy poświęcić trochę więcej czasu.
Jeśli chodzi o to, którego dorsza wybrać do dania, to istnieją różne jego rodzaje. Są to m.in. dorsz atlantycki, dorsz czarny, plamiak. W poniższym przepisie został podany przykład jak przyrządzić rybę dorsz czarny po grecku. Jednak nieważne, jaki gatunek ryby zostanie wykorzystany, ważne, aby filet z dorsza był świeży, z pewnego źródła i dobrze przyrządzony.
Dorsz czarny ma oliwkowo-zielony grzbiet i srebrno-biały brzuch. Długość jego ciała to od 40 do 70 cm. Występuje u kanadyjskich wybrzeży Atlantyku i wybrzeżach Europy oraz w wodach zachodniego Bałtyku. Dorsz czarny ma bardzo wysoką wartość odżywczą. Zawiera pełnowartościowe białko, nienasycone kwasy tłuszczowe z grupy omega-3 oraz witaminy zarówno rozpuszczalne w tłuszczach (A, D) jak i rozpuszczalne w wodzie (B12). Przykładowo witamina A pełni znaczącą rolę w produkcji czerwonych krwinek oraz wpływa pozytywnie na wygląd skóry i odporność organizmu, witamina D odgrywa szczególnie ważną rolę, gdyż odpowiedzialna jest za odpowiedni poziom mineralizacji kości, a witamina B12 poprawia funkcjonowanie układu nerwowego. Warto zaznaczyć, że polędwica z dorsza jest chuda i lekkostrawna. Poza tym potrawa jest bardzo pożywna i niskokaloryczna, dlatego warto uwzględnić ją w swojej diecie nie tylko od święta. Jest odpowiednia zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Polecana jest także osobom dbającym o sylwetkę oraz będącym na diecie. Dodatkowo dzięki zawartości kwasów z rodziny omega-3 wspomaga leczenie nadciśnienia oraz chorób układu krążenia, więc osoby z takimi problemami powinny jak najszybciej wprowadzić tę rybę do swojego codziennego jadłospisu. Przepis na dorsza po grecku to również warzywa, które obok owoców są podstawą diety według Piramidy Żywieniowej i powinny stanowić połowę tego co jemy.
Powyżej został podany opis jak zrobić dorsza po grecku.
Alergeny w dorszu po grecku
Lista alergenów dla dorsza po grecku przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
- Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Dorsz filet
- Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Seler korzeniowy
- Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 550
Wartości odżywcze dorsza po grecku
Możesz obniżyć indeks glikemiczny dorsza po grecku, pomijając mąkę lub używając pełnoziarnistej.
Energia i białka
(295g)
Węglowodany
(295g)
Tłuszcze
(295g)
Witaminy
(295g)
Składniki mineralne
(295g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.