Dorsz pieczony z warzywami
- Dorsz filet (200 g)
- Oliwa z oliwek - 1 łyżka (10 ml)
- Czosnek - 1 ząbek (5 g)
- Szpinak - 1 garść (30 g)
- Papryka czerwona - 1/2 sztuki (140 g)
- Pomidory koktajlowe - 1 garść (70 g)
- Marchewka - 1 sztuka (45 g)
- Pietruszka - 1 sztuka (45 g)
Przepis na dorsza pieczonego z warzywami krok po kroku
Do głębokiego talerza wlej oliwę, dodaj przeciśnięty przez praskę czosnek i przyprawy. Do zalewy włóż rybę i dokładnie obtocz w oliwie z przyprawami.
Naczynie żaroodporne delikatnie wysmaruj oliwą, ułóż liście szpinaki, pokrojoną paprykę, pomidorki i słupki z marchewki i pietruszki.
Rybę szczelnie owiń folią i ułóż obok warzyw. Piecz ok. 20-30 minut w 180 stopniach.
Więcej informacji na temat dorsza pieczonego z warzywami
Dorsz to ryba morska, raczej zaliczana do chudych. Ma białe, delikatne mięso o łagodnym smaku, dlatego osoby gustujące w potrawach dobrze i wyraziście przyprawionych powinny zadbać o odpowiedni dodatek przypraw. Dorsz to bardzo dobre źródło pełnowartościowego białka i wszystkich niezbędnych aminokwasów, dodatkowo dostarcza kwasów omega-3 bardzo cennych dla zdrowia oraz niektórych składników mineralnych. Dlatego zdecydowanie warto włączać go do diety, tym bardziej że wszystkie zalecenia mówią o obecności minimum 2 porcji ryb tygodniowo. Jednym z pysznych sposobów na jego umieszczenie w swoim jadłospisie jest pieczony filet z dorsza z warzywami. To bardzo dobry pomysł na szybki i prosty, a jednocześnie zdrowy i pyszny obiad dla całej rodziny. Jest niskokaloryczny dlatego świetnie sprawdzi się również u osób odchudzających się, a dzięki temu że do ryby pasuje wiele różnych warzyw każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Przepis na dorsza pieczonego z warzywami jest bardzo prosty i z pewnością poradzi sobie z nim każdy, nawet bez większego doświadczenia kulinarnego. Aby dorsz zapiekany w piekarniku był pyszny, a mięso nie było za bardzo wysuszone najlepiej piec go w naczyniu w folii lub pergaminie. Jeśli zadbasz o to aby były one szczelnie zamknięte uwalniająca się podczas pieczenia para wodna sprawi że mięso ryby pieczone będzie na parze wodnej, dzięki czemu zachowa swoją delikatność i soczystość. Świeżego, jak również mrożonego dorsza możesz podawać z wieloma warzywami - świetnie sprawdzają się między innymi ziemniaki, marchewka, seler, czy pietruszka. Możesz zetrzeć je na tarce lub pokroić w plastry lub talarki i piec razem z rybą. Dorsz pieczony z warzywami dobrze smakuje doprawionym świeżo mielonym pieprzem, tymiankiem, rozmarynem, koperkiem, sokiem z cytryny lub musztardą. Nie bój się eksperymentować w kuchni i znajdź takie połączenie smaków, które najbardziej przypadnie Ci do gustu. Dorsz pieczony z warzywami to danie, które koniecznie musisz wypróbować. Poznaj nasz przepis, z pewnością zagości w Twojej kuchni na długo.
Alergeny w dorszu pieczonym z warzywami
Lista alergenów dla dorsza pieczonego z warzywami przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Dorsz filet
Wartości odżywcze dorsza pieczonego z warzywami
Dorsz pieczony z warzywami to bardzo zdrowe, niskokaloryczne danie, będące źródłem pełnowartościowego białka, błonnika, witamin i składników mineralnych. Zgodnie z zaleceniami ryba powinna być spożywana minimum 2 razy w tygodniu, dlatego warto włączyć to danie do swojej diety.
Energia i białka
(530g)
Węglowodany
(530g)
Tłuszcze
(530g)
Witaminy
(530g)
Składniki mineralne
(530g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.