Dorsz pieczony
- Dorsz filet - 2 filety (500 g)
- Oliwa z oliwek - 1 łyżka (12 ml)
- Czosnek - 2 ząbki (10 g)
- Sok z cytryny - 2 łyżki (24 ml)
- Natka pietruszki - 2 łyżki (10 g)
Przepis na dorsza pieczonego krok po kroku
W miseczce wymieszaj oliwę z oliwek, sok z cytryny, posiekaną natkę pietruszki i przeciśnięty przez praskę czosnek. Dodaj sporą szczyptę soli i pieprzu.
Filety z dorsza połóż na pergaminie lub folii aluminiowej takiej wielkości aby móc szczelnie zamknąć.
Na dorsza wylej oliwę z przyprawami.
Zamknij szczelnie i piecz 15-20 minut w temperaturze 180 stopni. Czas uzależniony jest od grubości fileta.
-
Racuchy
-
Focaccia
-
Frytki z batatów
-
Paella
-
Zupa koperkowa
-
Domek z piernika
-
Roladki z tortilli
-
Zupa krem brokułowa
-
Roladki ze schabu
-
Zupa z ciecierzycy
-
Łazanki z kapustą
-
Makowiec japoński
-
Zupa krem z pomidorów
-
Tatar z łososia
-
Śledzie po japońsku
-
Makowiec na kruchym spodzie
-
Wiosenna zupa z botwiny z ziemniakami i jajkiem
-
Paszteciki wigilijne z pasztetem i pieczarkami w cieście naleśnikowym
-
Nowoczesne potrawy wigilijne
Więcej informacji na temat dorsza pieczonego
Dorsz jest rybą morską, występująca w Morzu Bałtyckim ale również w morzach arktycznych. Jest rybą o białym mięsie, średnio tłustą oraz o delikatnym smaku. Dorsza można przyrządzić na wiele sposobów a jednym z nich jest dorsz pieczony.
Świeży ale również mrożony filet z dorsza możesz przygotować na wiele sposobów, od tych tradycyjnych, przez te bardziej oryginalne aż po łatwe fit dania. Dorsz ze skórą ma najwięcej smaku i aromatu, najlepiej smakuje przygotowany na patelni kiedy skórka jest chrupiąca i przypomina chips. W piekarnik również można osiągnąć taki efekt jednak mięso może się wysuszyć. Aby dorsz pieczony był smaczny, delikatny i soczysty najlepiej przygotować go w folii lub pergaminie.
Dorsz jest bardzo zdrową rybą, która zawiera 18 gramów w 100 gramach pełnowartościowego białka. Dostarcza tym samym wszystkich niezbędnych aminokwasów, których organizm ludzki nie produkuje. Dodatkowo dorsz zawiera sporo cennego tłuszczu, który ma niską zawartość kwasów tłuszczowych nasyconych, a sporo kwasów omega-3. Zawiera również mało cholesterolu, około 45 mg na 100 g produktu. Oprócz tłuszczu i białka, filet z dorsza dostarcza także witaminy z grupy B, witaminę A oraz witaminę D3, a także składniki mineralne takie jak potas, wapń, fosfor, sód, magnez i selen.
Dorsz pieczony w piekarniku w folii lub pergaminie jest pyszną propozycją na fit danie rybne, do którego pasuje wiele dodatków warzywnych. Dzięki temu przygotujesz pyszne, sycące, bardzo zdrowe i niskokaloryczne danie. Przepis na dorsza pieczonego jest naprawdę łatwy i szybki w przygotowaniu. Ważne jest aby szczelnie zamknąć folię lub pergamin aby para wodna sprawiła, że mięso jest pieczone na parze wodnej. Sprawia to również, że mięso nie wysycha, jest delikatne i soczyste. A jak przyrządzić filet z dorsza w piekarniku dowiesz się z dokładnego przepisu.
Wypróbuj już dziś przepis na pieczonego dorsza i zakochaj się w jego smaku i delikatności. Danie to na pewno zagości częściej na Twoim stole. Danie to możesz podać również na uroczysty czy romantyczny obiad lub kolację.
Alergeny w dorszu pieczonym
Lista alergenów dla dorsza pieczonego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Dorsz filet
Wartości odżywcze dorsza pieczonego
Dorsz pieczony jest pysznym i zdrowym daniem, które powinno być regularnie spożywane w zbilansowanej diecie.
Energia i białka
(225g)
Węglowodany
(225g)
Tłuszcze
(225g)
Witaminy
(225g)
Składniki mineralne
(225g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.