Dorsz na parze
- Dorsz filet - 1 filet (100 g)
- Koperek - 1 łyżka (10 g)
- Cytryna - 1 plaster (10 g)
Przepis na dorsza na parze krok po kroku
W garnku zagotuj wodę, na sitku do gotowana na parze umieść filet z dorsza.
Rybę oprósz solą i pieprzem i gotuj na parze pod przykryciem ok. 10-20 minut, w zależności od grubości filetu.
Dorsza podawaj z koperkiem i plastrem cytryny.
-
Pulpety w sosie koperkowym
-
Turbot
-
Falafel
-
Sałatka z kurczakiem
-
Makaron ze szpinakiem
-
Spaghetti
-
Pulpety w sosie pomidorowym
-
Makaron z cukinii
-
Schabowe w sosie
-
Kurczak curry
-
Pierś z kaczki
-
Pstrąg pieczony
-
Filet z kurczaka
-
Łosoś z piekarnika
-
Dietetyczne pulpety na parze
-
Pstrąg
-
Makaron z pesto
-
Kapusta wigilijna
-
Dietetyczny obiad
Więcej informacji na temat dorsza na parze
Dorsz na parze podawany z gotowanymi lub pieczonymi warzywami to świetny pomysł na zdrowy, pożywny i sycący obiad dla całej rodziny. Jest to danie niskokaloryczne, a jednocześnie dostarczające białka, zdrowych kwasów omega-3, składników mineralnych i witamin. Dietetyczny dorsz gotowany na parze cechuje się więc wysoką wartością odżywczą i wieloma walorami zdrowotnymi. To danie dla każdego, również dla dzieci. Filet z dorsza na parze, jest świetną alternatywą dla zdecydowanie częściej wybieranym mięs, tym bardziej, że zgodnie z zaleceniami i zasadami zdrowego żywienia, ryba powinna być obecna w diecie minimum dwa razy w tygodniu. Polędwica z dorsza gotowana na parze to danie odpowiednie dla osób z cukrzycą oraz chorobami serca, na przykład miażdżycą, nadciśnieniem, czy podwyższonym stężeniem cholesterolu,. To wszystko dlatego, że ma niski indeks glikemiczny oraz charakteryzuje się bardzo niską zawartością cholesterolu i nasyconych kwasów tłuszczowych. Jednocześnie jest źródłem i dostarcza jednocześnie dostarcza niezwykle ważnych dla zdrowia tłuszczów omega-3. Przepis na pysznego dorsza z piekarnika jest bardzo prosty i szybki. Ile czasu zajmuje jego przygotowanie? Tak naprawdę trwa to dosłownie kilka minut. Reszta czasu to gotowanie na parze, podczas którego można zająć się czymś innym, lub przygotować dodatki do ryby i tylko co jakiś czas zaglądać do garnka, aby sprawdzić czy ryba jest już odpowiednio ugotowana. Odpowiedzi na pytania jak przyprawić i jak przyrządzić dorsza na parze jest bardzo wiele. Najlepiej skorzystać ze świeżych lub suszonych ziół, na przykład rozmarynu, majeranku, czosnku, słodkiej papryki, czy ziół prowansalskich. Dorsz świetnie komponuje się również z koperkiem, cytryną oraz musztardą. Wybór warzyw, jako dodatków do ryby, jest zależny od indywidualnych preferencji i nie ma w tej kwestii żadnych ograniczeń. Dorsz na parze świetnie komponuje się z marchewkami, cukinią i bakłażanem, ale również ziemniakami, batatami, czy burakami. Warzywa możesz upiec lub również ugotować na parze. Jeśli jeszcze nie wiesz jak przyrządzić dorsza na parze koniecznie poznaj nasz przepis na to przepyszne danie.
Alergeny w dorszu na parze
Lista alergenów dla dorsza na parze przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Dorsz filet
Wartości odżywcze dorsza na parze
Dorsz na parze to danie odpowiednie dla każdego. Jest lekkostrawne, niskokaloryczne, a przy tym dostarcza białka i kwasów omega-3.
Energia i białka
(120g)
Węglowodany
(120g)
Tłuszcze
(120g)
Witaminy
(120g)
Składniki mineralne
(120g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.