Dorada smażona
- Dorada tusza (400 g)
- Masło klarowane (40 g)
- Cytryna - 1 średnia sztuka (80 g)
- Koperek ogrodowy świeży - 1 pęczek (20 g)
Przepis na dorada smażona krok po kroku
Czosnek razem z łupiną rozciśnij nożem.
Na patelni rozgrzej masło klarowane i podsmaż czosnek.
Doradę natnij nożem z obu stron.
Dopraw solą i pieprzem.
Do środka ryby włóż gałązki kopru i pokrojoną w plastry cytrynę.
Smaż rybę na rozgrzanym maśle przez 4-5 minut z jednej strony.
Podawaj na dużym talerzu.
Więcej informacji na temat dorady smażonej
Dorada smażona to bardzo dobry pomysł na pyszny obiad dla całej rodziny. Rybę smażoną na patelni podać można z wieloma różnymi dodatkami takimi jak świeże warzywa czy pieczywo własnego wypieku. Dorada idealnie sprawdzi się podana na kanapki. Przepis na doradę smażoną jest prosty, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego, aby ją przygotować. Do zrobienia potrawy potrzebne Ci będą następujące produkty spożywcze: dorada, czosnek, masło klarowane, cytryna, koper, sól, pieprz.
Jak zrobić doradę smażoną? Czosnek razem z łupiną rozciśnij nożem. Na patelni rozgrzej masło klarowane i podsmaż czosnek. Doradę natnij nożem z obu stron. Dopraw solą i pieprzem. Do środka ryby włóż gałązki kopru i pokrojoną w plastry cytrynę. Smaż rybę na rozgrzanym maśle przez 4-5 minut z jednej strony. Podawaj na dużym talerzu.
Koper ogrodowy jest rośliną jednoroczną bardzo prostą w uprawie. W zależności od stadium wzrostu ma różne właściwości. Koper młody idealnie nadaje się jako aromatyczna przyprawa do wielu dań. Nasiona kopru natomiast spożywa się w celu poprawy trawienia, ma także działanie poprawiające laktację i lekko uspokajające. Czosnek jest od lat ceniony za właściwości zapobiegające przeziębieniom. Czosnek jest źródłem witaminy C, witamin z grupy B, żelaza, kwercetyny oraz związków siarki, którym zawdzięcza swój specyficzny zapach. Czosnek reguluje poziom cukru we krwi, obniża poziom cholesterolu oraz zapobiega nowotworom. Dorada to ryba zawierająca małą ilość tłuszczu oraz kalorii ogółem. Jest wspaniałym źródłem białka pochodzenia zwierzęcego, które jest podstawowym budulcem naszego ciała. Dorada zawiera dużą ilość witamin i składników mineralnych. Ryby są świetnym źródłem kwasów omega 3.
Podsumowując pyszna dorada smażona na patelni sprawdzi się idealnie na obiad. Prosty przepis można wykorzystać także jako danie przygotowywane na ognisku lub kuchni polowej. Najlepsza dorada to ryba, która jest możliwie jak najbardziej świeża. Ryby i owoce morza kupować powinniśmy u sprawdzonych sprzedawców. Smaczna ryba jest dobra do spożycia od razu po usmażeniu.
Alergeny w doradzie smażonej
Lista alergenów dla dorady smażonej przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- dorada tusza
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło klarowane
Wartości odżywcze dorady smażonej
Dorada smażona to bardzo dobre źródło białka pochodzenia zwierzęcego. Dorada jest niskokaloryczna i świetnie sprawdzi się w diecie osób odchudzających się. Dorada zawiera sporą ilość kwasów omega 3, które pomagają obniżyć poziom cholesterolu.
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.