Donaty z piekarnika
- Mąka pszenna typ 500 (450 g)
- Masło (100 g)
- Cukier (50 g)
- Cukier waniliowy - 1 opakowanie (16 g)
- Drożdże suche - lub 20 g świeżych (5 g)
- Mleko 2% (220 ml)
- Jajko (1 szt.)
Przepis na donaty z piekarnika krok po kroku
Wszystkie składniki muszą być w temperaturze pokojowej.
Rozpuść masło. Ostudź je lekko.
Do miski przesiej mąkę. Dodaj szczyptę soli oraz drożdże suche.
Dodaj jajko, mleko, cukier i cukier waniliowy.
Wyrabiaj ciasto, aż będzie gładkie i jednolite. Potrwa to długo, nawet do kwadransa. Można użyć miksera.
Ciasto odstaw na 2 godziny w ciepłe miejsce (przykryj miskę ścierką).
Po tym czasie wyrób przez 2 minuty ciasto, rozwałkuj je do grubości około 1 cm.
Zacznij wykrawać kółka (najlepiej o średnicy 8 cm). Na środku każdego kółka zrób korkiem dziurkę o średnicy około 3 cm.
Na blaszce ułożonej papierem do pieczenia układaj donaty w odstępach (ciasto urośnie).
Przykryj ścierką donaty i odstaw na godzinę w ciepłe miejsce.
Rozgrzej piekarnik na 200 st C (góra-dół).
Piecz donaty w nagrzanym piekarniku przez około 10 minut.
Po upieczeniu wyjmij donaty do ostudzenia i ułóż na kratce.
Donaty można dowolnie ozdobić, na przykład posypać cukrem pudrem.
-
Naleśniki
-
Kopytka
-
Parówka w cieście francuskim
-
Ryż z jabłkami
-
Bułki cynamonowe
-
Kluseczki ziemniaczane
-
Kleik ryżowy
-
Pączki z serka homogenizowanego
-
Legumina
-
Budyń jaglany
-
Placki z serka wiejskiego
-
Omlet cesarski
-
Bananowe pancakes
-
Jak zrobić pancake
-
Bułeczki z jagodami
-
Babeczki wielkanocne
-
Grysik
-
Zacierki
-
Kolacja dla dzieci
Więcej informacji na temat donatów z piekarnika
Najlepsze, puszyste donaty z piekarnika to dobry pomysł na słodki deser. Lubisz piec swoje wyroby? Koniecznie poznaj ten sprawdzony przepis. Dużym plusem jest to, że są mniej kaloryczne, niż te smażone na głębokim oleju. Drożdżowe donaty z piekarnika są bardzo miękkie i mają waniliowy smak. Są smacznym pomysłem na pyszną słodycz dla każdego. Takie pieczone donaty z piekarnika są dobre nie tylko na tłusty czwartek. To smaczne rozwiązanie na każdy dzień. Przepis na donaty z piekarnika jest prosty, ale trzeba trochę czasu poświęcić na wyrastanie ciasta. Z tym sprawdzonym przepisem zrobisz najlepsze donaty, które możesz zabrać na wynos. Sprawdź jak zrobić donaty z piekarnika.
Donaty to rodzaj amerykańskiego, drożdżowego wypieku. Są to pyszne, okrągłe oponki z dziurką w środku. Przepis na donaty z piekarnika to typowe ciasto drożdżowe. Dzięki pieczeniu w piekarniku donaty mają mniej kilokalorii, ale wciąż nie należą do najmniej kalorycznych deserów. Powstają wysokie, puchate i miękkie donaty, które mają słodki smak. Donaty z piekarnika można zrobić na zwykły dzień, zabrać ze sobą do pracy lub dać dziecku do szkoły.
Jak zrobić donaty z piekarnika? Wszystkie produkty muszą być w temperaturze pokojowej. Należy więc wyjąć z lodówki jajka i mleko minimum godzinę wcześniej. Wystarczy zagnieść wszystkie składniki. Zagniatanie ciasta w przepisie na donaty z piekarnika jest bardzo istotne. Należy tu poświęcić sporo czasu, bo nawet do 15 minut. Ciasto zagniatać można dłoniami, można też użyć miksera ze specjalnymi hakami do ciasta drożdżowego. Gdy ciasto będzie już odpowiednio wyrobione – gładkie, jednolite – odstaw je do wyrośnięcia. Po tym czasie krótko wyrabiaj ciasto, rozwałkuj je i zacznij tworzyć donaty. Najpierw wytnij duże okręgi, następnie w każdym zrób mniejszą dziurkę. Do wycinania dużych okręgów najlepiej jest użyć dużej szklanki, a do dziurki wystarczy korek od butelki. Teraz należy odstawić donaty do ponownego wyrośnięcia. Po tym czasie piecz donaty w nagrzanym piekarniku. Upieczone donaty wyłóż na kratce, by ostygły.
*Ten sprawdzony przepis możesz wykonać również ze świeżymi drożdżami. Dodaj 20 g świeżych drożdży – postępuj tak jak z drożdżami suchymi.
Jak zrobisz donaty z piekarnika, dodaj do nich co lubisz. Pyszne są solo, dobre są też posypane cukrem pudrem. Smaczne będą z lukrem albo z polewą i/lub posypką. Możliwości jest wiele. Dobry pomysł na coś smacznego to nadzianie donatów dowolnym nadzieniem. Fajnie sprawdzi się czekolada, krem czekoladowy, dżem lub konfitura.
Alergeny w donatach z piekarnika
Lista alergenów dla donatów z piekarnika przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
- Mleko 2%
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze donatów z piekarnika
Pączki nie są zalecane osobom, które mają problemy z prawidłowym poziomem glukozy i insuliny we krwi. W przepisie jest masło, które jest źródłem nasyconych kwasów tłuszczowych - nadmiar szkodzi zwłaszcza na układ krwionośny.
Energia i białka
(64g)
Węglowodany
(64g)
Tłuszcze
(64g)
Witaminy
(64g)
Składniki mineralne
(64g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.