Domowe żelki
- Cukier (5 g)
- Sok pomarańczowy (150 ml)
- Sok cytrynowy (10 ml)
- Sok wiśniowy (50 ml)
- Żelatyna (60 g)
Przepis na domowe żelki krok po kroku
Przegotowaną i wystudzoną wodę (100 ml) połącz w miseczce z sokiem wiśniowym. Wymieszaj. Do soku dodaj sok wyciśnięty z cytryny. Wymieszaj.
Do osobnej miski przelej sok pomarańczowy.
Do obu miseczek dodaj po 6 łyżeczek żelatyny. Dokładnie wymieszaj z sokiem. Odstaw na ok. 15 minut, aż żelatyna napęcznieje.
Napęczniałą żelatynę wiśniową przełóż do rondelka. Podgrzej na małym ogniu, bardzo delikatnie mieszając, aż żelatyna się rozpuści. Nie zagotowuj. Tak samo postępuj z żelatyną pomarańczową.
Przestudzoną żelatynę z sokiem przelej do silikonowej formy za pomocą łyżeczki lub z pomocą pipety.
Formy przełóż do lodówki na minimum 2 godziny i schłodź do całkowitego zastygnięcia się żelków.
Wyjmij ostrożnie z foremki.
Więcej informacji na temat domowych żelek
Domowe żelki to doskonała opcja na zdrowe przekąski, które przygotujesz samodzielnie. Są smaczne, proste w przygotowaniu i naprawdę ciekawe. Idealne dla dzieci.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić domowe żelki, by były pyszne i łatwe, to ten sprawdzony przepis będzie doskonałym rozwiązaniem. Kto nie lubi żelków? To pytanie retoryczne. Jest to słodka przekąska, która ma wielu fanów. Żelki są słodkie i mają ciekawą strukturę. Dzięki temu wspaniale sprawdzają się na co dzień. Można je przegryzać w czasie filmu, czy dokładać do ulubionych deserów. To doskonały pomysł na zwiększenie w swojej diecie ilości kolagenu. W dodatku żelki są bardzo smaczne, więc nie trzeba za bardzo się starać, by po nie sięgać. Jednak te dostępne w sklepie bardzo często zawierają sporo cukru, ale nie tylko. To również źródło wielu barwników spożywczych. Niektóre z nich nie są niestety odpowiednie dla dzieci. Mogą powodować problemy z koncentracją. Dlatego najlepsze są te z sokiem - żelki owocowe. W sklepie ciężko jednak znaleźć takie, które nie mają ogromnej ilości cukru. Dlatego najlepiej przygotować je w domu, samodzielnie. Żelki to wspaniały i prosty przepis na domowe słodycze, które nie tylko są smaczniejsze niż te sklepowe, ale co ważniejsze, zdrowsze. Nie zawierają sztucznych barwników, które mogą być niezwykle szkodliwe dla małych dzieci. To wspaniała opcja dla osób, które nie potrafią zrezygnować na co dzień ze słodyczy, więc poszukują dobrej, domowej alternatywy. Ten przepis pozwala stworzyć naprawdę smaczne żelki nie tylko dla najmłodszych.
Przepis na domowe żelki jest niezwykle prosty. Nie potrzebujesz do niego wielu sprzętów kuchennych ani bogatego doświadczenia kulinarnego. Przyda się za to odrobina cierpliwości. Żelki są proste, ale robi się je dość długo. Jednak efekt jest na pewno tego wart. Żelki są smaczne, delikatne i mają wspaniałą konsystencję. Do stworzenia tych słodkości nie potrzeba zbyt wielu składników. Wystarczy tylko żelatyna i sok owocowy. Kolagen zawarty w żelatynie jest niezbędny do prawidłowego działania chrząstek i stawów, a także jelit. Ma również dobroczynny wpływ na skórę, włosy i paznokcie, chroniąc przed przedwczesnym starzeniem się.
Alergeny w domowych żelkach
Lista alergenów dla domowych żelek przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na domowe żelki
Wartości odżywcze domowych żelek
Ta opcja zawiera sporo cukru, dlatego nie powinna gościć zbyt często w naszej diecie.
Energia i białka
(69g)
Węglowodany
(69g)
Tłuszcze
(69g)
Witaminy
(69g)
Składniki mineralne
(69g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.