Dietetyczne placki ziemniaczane z sosem pieczarkowym
- Ziemniaki późne (750 g)
- Jajko (1 szt.)
- Olej rzepakowy (10 ml)
- Pieczarki (150 g)
- Masło klarowane (10 g)
- Cebula (200 g)
- Jogurt naturalny (200 ml)
Przepis na dietetyczne placki ziemniaczane z sosem pieczarkowym krok po kroku
Placki ziemniaczane: ziemniaki obierz i umyj. Na dużej misce ułóż sitko. Zetrzyj na tarce ziemniaki i dodaj na sitko, by odciekły. Odciśnij.
W tym czasie na oleju podsmaż drobno pokrojone 100 g cebuli na złoto.
Na dnie miski osadzi się skrobia. Odlej wodę z ziemniaków i do skrobi dodaj ziemniaki, jajko oraz podsmażoną cebulę. Posól, dodaj pieprz i dokładnie zamieszaj.
Na rozgrzanej patelni po smażeniu cebuli wykładaj masę tworząc placki ziemniaczane. Smaż placki na złoto.
Sos: w garnku rozgrzej masło. Dodaj 100 g cebuli drobno posiekanej oraz pieczarki pokrojone w ćwierć plasterki. Podsmaż warzywa na zloty kolor.
Gdy warzywa będą zarumienione wyłącz palnik i dodaj jogurt, sól, pieprz, gałkę muszkatołową oraz chilli. Wymieszaj (nie gotuj).
Placki polej sosem i podawaj na gorąco.
Więcej informacji na temat dietetycznych placków ziemniaczanych z sosem pieczarkowym
Jesteś na diecie, a masz ochotę na placki ziemniaczane z sosem pieczarkowym? Nic nie stoi na przeszkodzie – ten przepis na placki ziemniaczane to odchudzona wersja. Placki ziemniaczane są bez mąki i smażone na patelni bez dodatku tłuszczu. Sos pieczarkowy zabielony jest jogurtem naturalnym. Z przypraw warto dodać chilli oraz gałkę muszkatołową, które super pasują do wszystkiego. Placki ziemniaczane z pieczarkami to dobre połączenie także na diecie redukcyjnej – szczególnie pyszne podawane na gorąco.
Pomimo tego, że przepis ma wysoki indeks glikemiczny to jest on mniej kaloryczny niż placki ziemniaczane z sosem pieczarkowym robione w tradycyjny sposób. Używając jogurtu naturalnego do zabielenia sosu oszczędzasz sporo kilokalorii, a także ograniczasz podać nasyconych kwasów tłuszczowych. Do placków ziemniaczanych nie trzeba dodawać mąki. Wystarczy jedynie jajko, cebula i przyprawy. Polecam najpierw podsmażyć cebulkę na złoto i następnie na patelni, na której smażyła się cebula przygotowywać już placki ziemniaczane bez dodawania tłuszczu. To jest duża oszczędność kilokalorii, ale pamiętać trzeba, by patelnia była przeznaczona do smażenia bez tłuszczu. Niestety na patelni, która ma zdartą powłokę, masa ziemniaczana mogłaby przywierać i placki rozpadałyby się. Ten przepis jest więc odpowiedni jeśli chcesz zaoszczędzić trochę kaloryczności, a wciąż cieszyć się potrawą, którą lubisz lub na którą masz ochotę.
Ważne w tym przepisie jest to, by dobrze zrobić sos. W przypadku dodawania jogurtu naturalnego do sosu pieczarkowego należy odpowiednio to zrobić. O ile używając śmietanki nie trzeba bać się o zważenie podczas gotowania, o tyle jogurt naturalny już ma o wiele większa tendencję do tego, by się zważył. Zapamiętaj, że przed dodaniem jogurtu należy warzywa podsmażyć i zarumienić. Gdy warzywa będą już takie jakie chcesz (miękkie, złote, chrupiące) trzeba wyłączyć palnik i przestać gotować. Dopiero wtedy można dodać jogurt. Gotowanie jogurtu będzie prowadziło do powstania grudek.
Alergeny w dietetycznych plackach ziemniaczanych z sosem pieczarkowym
Lista alergenów dla dietetycznych placków ziemniaczanych z sosem pieczarkowym przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło klarowane
- Jogurt naturalny
Wartości odżywcze dietetycznych placków ziemniaczanych z sosem pieczarkowym
Ten przepis jest odchudzony. Ma mniej kilokalorii i tłuszczu nasyconego od tradycyjnych placków ziemniaczanych z sosem pieczarkowym.
Energia i białka
(455g)
Węglowodany
(455g)
Tłuszcze
(455g)
Witaminy
(455g)
Składniki mineralne
(455g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.