Deser z mascarpone i malinami

Opublikowano: 31.03.2023 r., 17:42 | Autor: Ewa Cierpiał
Ulubiony
ikona podziel się Podziel się
Deser z mascarpone i malinami w szklanym naczyniu
Deser z mascarpone i malinami
Deser z mascarpone i malinami to najsmaczniejszy sposób na deser. Jeśli chcesz wiedzieć, jak zrobić by był najlepszy, to koniecznie poznaj nasze wskazówki.
Przygotowanie 10 min
644 kcal
Kcal w porcji
250 g
Wielkość porcji
90
Indeks glikemiczny
Przepis wegetariański
Składniki dla 4 porcji
  • Śmietanka kremowa 30% schłodzona (330 g)
  • Mascarpone (200 g)
  • Cukier puder 2 łyżki (30 g)
  • Maliny (300 g)
  • Ciastka korzenne (100 g)
Liczba porcji:
Przyprawy
cukier puder
Sprzęt kuchenny
mikser, duża miska, pucharki

Przepis na deser z mascarpone i malinami krok po kroku

Ciastka pokrusz i wsyp na dno pucharków.

Maliny umyj i rozgnieć z dodatkiem łyżki cukru pudru.

Śmietanę wlej do szklanej miski i zacznij ubijać na sztywną pianę. Dodaj pozostały cukier puder i dalej ubijaj.

Na koniec dodaj mascarpone i szybko zmiksuj. W razie potrzeby dodaj jeszcze cukier puder.

Na ciasteczka wyłóż masę mascarpone.

Wierzch polej sosem malinowym.

Wstaw do lodówki na 30 minut przed podaniem.

Jak oceniasz przepis na deser z mascarpone i malinami
Oceń
Nasz przepis pozytywnie ocenia 84,3% osób

Więcej informacji na temat deseru z mascarpone i malinami

Deser z mascarpone i malinami to najsmaczniejszy sposób na deser. Jeśli chcesz wiedzieć, jak zrobić by był najlepszy, to koniecznie poznaj nasze wskazówki.

Najpierw ciastka pokrusz i wsyp na dno pucharków. Maliny umyj i rozgnieć z dodatkiem łyżki cukru pudru. Śmietanę wlej do szklanej miski i zacznij ubijać na sztywną pianę. Dodaj pozostały cukier puder i dalej ubijaj. Na koniec dodaj mascarpone i szybko zmiksuj. W razie potrzeby dodaj jeszcze cukier puder. Na ciasteczka wyłóż masę mascarpone. Wierzch polej sosem malinowym. Wstaw do lodówki na 30 minut przed podaniem. Sam widzisz, że przepis na deser z mascarpone i malinami jest niezwykle szybki, a z niego powstaje dobre co nieco. Możesz przygotować go z mrożonymi lub świeżymi malinami. Jeśli nie masz pod ręką malin, to użyj innych owoców jagodowych, one równie świetnie będą się komponować z serkiem mascarpone. Jeśli wiesz już, jak się robi taki deser, to nie czekaj i wykonaj go już dziś. To najlepsze rozwiązanie na deser w letni dzień.

Pyszne maliny są jednym z najstarszych owoców na świecie. Od tysiącleci wykorzystywane są jako źródło wartości odżywczych, a także w celach leczniczych. W malinach znaleźć można witaminy C, E, z grupy B, kwas foliowy, potas, wapń, magnez, żelazo, fosfor. Na uwagę zasługują również fitaminy, czyli związki roślinne o właściwości podobnych do witamin. Człowiek nie syntetyzuje ich samodzielnie, dlatego koniecznie powinny być dostarczane z roślinami, np. owocami malin.

Maliny zawierają w sobie dużo błonnika, około 7 g w 100 g owoców, przy tym są niskokaloryczne. Szklanka malin ważąca około 120 g dostarczy 52 kilokalorię.

Mascarpone to ser śmietankowy wywodzący się z Lombardii, we Włoszech. Jak sama nazwa wskazuje, produkuje się go nie z mleka, lecz śmietany. Dawniej produkowano go tylko w okresie jesienno-zimowym. Z czasem, dzięki rozwojowi technologii, pora roku przestała mieć znaczenie. Mascarpone jest produktem nabiałowym, dlatego też jest dobrym źródłem wapnia, magnezu oraz witaminy D. Zawiera w sobie dużo witaminy A, która wspiera odporność i prawidłowe widzenie. Ze względu na wysoką zawartość tłuszczu nie jest polecany dla osób z problemami kardiologicznymi. Jednak jeśli bardzo zależy Ci na jego wykorzystaniu, to do zimnych deserów możesz zastąpić połowę produktu np. jogurtem greckim lub twarogiem. Wówczas deser będzie równie smaczny i mniej kaloryczny.

Alergeny w deserze z mascarpone i malinami

Lista alergenów dla deseru z mascarpone i malinami przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.

Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.

  • Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
    • Śmietanka kremowa 30%
    • mascarpone
    • ciastka korzenne
  • Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
    • ciastka korzenne
  • Jaja i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
    • ciastka korzenne
  • Soja i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
    • ciastka korzenne
  • Orzechy, tj. migdały, orzechy laskowe, orzechy włoskie, orzechy nerkowca, orzeszki pekan, orzechy brazylijskie, pistacje/orzechy pistacjowe, orzechy makadamia lub orzechy Queensland, a także produkty pochodne - alergen może być obecny w:
    • ciastka korzenne
  • Nasiona sezamu i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
    • ciastka korzenne

Wartości odżywcze deseru z mascarpone i malinami

na 100g gotowej potrawy

W malinach znaleźć można witaminy C, E, z grupy B, kwas foliowy, potas, wapń, magnez, żelazo, fosfor.

Energia i białka

Na 100g
Na porcję
(250g)
Energia (kcal)
257.84
644.61
Białko (g)
1.83
4.56
Brak danych dla: ciastka korzenne.
czytaj dalej

Węglowodany

Na 100g
Na porcję
(250g)
Węglowodany (g)
12.10
30.26
Węglowodany przyswajalne (g)
6.63
16.58
Brak danych dla: ciastka korzenne.
czytaj dalej
Błonnik (nieprzyswajalne) (g)
2.03
5.08
Brak danych dla: ciastka korzenne.
czytaj dalej

Tłuszcze

Na 100g
Na porcję
(250g)
Tłuszcz (g)
20.10
50.25
Tłuszcze nasycone (g)
19.29
48.24
Tłuszcze nienasycone (g)
0.80
2.01

Składniki mineralne

Na 100g
Na porcję
(250g)
Sód (mg)
55.18
137.94
Szacunkowy indeks glikemiczny deseru z mascarpone i malinami 90
Sprawdź indeks glikemiczny składników przepisu:
Niestety nie posiadamy pełnych informacji o wartościach odżywczych dla części składników. Przy każdej wartości odżywczej powyżej znajdziesz informację o ewentualnych brakach. Pomimo dokładanych starań nie byliśmy w stanie pozyskać tych danych, dlatego rzeczywiste wartości odżywcze mogą się różnić od wartości wskazanych w tabeli powyżej. W szczególności dane z tabeli nie zawierają pełnych wartości odżywczych dla składników wskazanych w poprzednim zdaniu.
Wartości odżywcze w przeliczeniu na 100 gram gotowej potrawy. Nie uwzględniają przypraw.
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.

Szacunkowy koszt przygotowania deseru z mascarpone i malinami

Koszt składników
47.50
Składnik
Ilość
Cena składnika
Koszt w daniu
Śmietanka kremowa 30%
330 g
schłodzona
3.00
Za 200,0 g
Liczba opakowań 2
4.95
Za 330 g
Mascarpone
200 g
6.50
Za 250,0 g
Liczba opakowań 1
5.20
Za 200 g
Cukier puder
30 g
2 łyżki
2.00
Za 400,0 g
Liczba opakowań 1
0.15
Za 30 g
Maliny
300 g
8.00
Za 125,0 g
Liczba opakowań 3
19.20
Za 300 g
Ciastka korzenne
100 g
9.00
Za 300,0 g
Liczba opakowań 1
3.00
Za 100 g
Koszt składników
47.50