Deser sułtański
- Śmietanka kremowa 30% (500 g)
- Ksylitol (cukier brzozowy) - 4 łyżki (40 g)
- Rodzynki (100 g)
- Kakao niesłodzone - 2 łyżki (20 g)
- Rum biały - 3 łyżki (30 ml)
Przepis na deser sułtański krok po kroku
Rodzynki zalej gorącą wodą, odstaw na 20 minut, a następnie odsącz i zalej rumem. Odstaw na 1-2 godziny.
Śmietankę ubij mikserem z dodatkiem ksylitolu, aż będzie delikatna i puszysta.
Połowę ubitej śmietanki wymieszaj kakao.
W pucharku deserowym umieść warstwę rodzynek, następnie ubitej śmietanki, a na wierzch śmietanki z kakao.
Udekoruj rodzynkami i ulubionymi bakaliami lub miętą.
Więcej informacji na temat deseru sułtańskiego
Deser sułtański to pomysł na prosty, domowy deser, który smakuje pyszne i wykwintnie niczym z najlepszej cukierni. Mimo że może wydawać się czasochłonny i trudny w przygotowaniu, w rzeczywistości to najłatwiejszy deser, który możesz samemu zrobić w domu. Zawsze będzie pyszny i z pewnością przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom bakalii i kakao. Jak się robi pyszny deser sułtański? Koniecznie poznaj nasz przepis, który będzie dla Ciebie świetną inspiracją i wskazówką. Składniki niezbędne do jego przygotowania to rodzynki, śmietanka, kakao, coś do posłodzenia, a opcjonalnie także rum, herbatniki i bakalie do dekoracji. Jak zrobić deser sułtański? Zacznij od namoczenia rodzynek w rumie. Najlepiej odstawić je zalane alkoholem na co najmniej dwie godziny, a jeśli masz taką możliwość to na całą noc. Jeśli nie chcesz używać alkoholu, zalej je po prostu gorącą wodą. Następnie należy ubić śmietankę, aż będzie delikatna i puszysta. Połowę ubitej śmietanki wymieszaj z kakao. Tak naprawdę to wszystko! Ostatni krok to układanie warstw deseru w pucharku lub miseczce deserowej. Na sam dół dodaj rodzynki, a następnie kolejno śmietankę i śmietankę kakao. Na wierzch możesz dodać rodzynki, inne bakalie, listki mięty lub świeże owoce. Jak widzisz, przepis na deser sułtański jest bardzo prosty i na pewno poradzisz sobie z jego przygotowaniem, nawet nie mając dużego doświadczenia w kuchni. To deser, który świetnie sprawdzi się na imprezę lub coś słodkiego do popołudniowej kawy czy herbaty. Możesz przechowywać go w lodówce przez 1-2 dni, dlatego możesz śmiało przygotować jego więcej porcji za jednym razem. Do posłodzenia śmietanki warto wykorzystać ksylitol lub erytrytol, ponieważ mają mniejszą kaloryczność niż cukier i niemal zerowy indeks glikemiczny. Pamiętaj też, aby zrezygnować z dodatku rumu, jeśli przygotowujesz deser dla kobiet w ciąży lub dzieci. Deser na bazie rodzynek namoczonych w wodzie będzie równie smaczny i zdecydowanie bezpieczniejszy dla zdrowia.
Alergeny w deserze sułtańskim
Lista alergenów dla deseru sułtańskiego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Śmietanka kremowa 30%
Wartości odżywcze deseru sułtańskiego
Dzięki wykorzystaniu cukru zamiast ksylitolu deser ma niższą kaloryczność. Przygotowując deser dla dzieci lub kobiet w ciąży, pomiń etap nasączania rodzynek w rumie.
Energia i białka
(345g)
Węglowodany
(345g)
Tłuszcze
(345g)
Składniki mineralne
(345g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.