Deser chia
- Napój migdałowy (mleko roślinne) niesłodzone - 1 szklanka (250 ml)
- Nasiona chia - 3 łyżki (30 g)
- Ksylitol (cukier brzozowy) - 1 łyżka (10 g)
- Maliny - 1 garść (30 g)
Przepis na deser chia krok po kroku
Chia zalej mlekiem, dodaj ksylitol i wymieszaj.
Wstaw do lodówki na minimum 1,5 godziny, ale najlepiej na całą noc.
Podawaj z malinami.
Więcej informacji na temat deseru chia
Deser chia to pomysł na pyszny, ale również dietetyczny i zdrowy fit posiłek. Sprawdzi się nie tylko na deser, ale również lekkie śniadanie, czy kolację. Jest banalnie prosty w przygotowaniu i możesz dopasować go na różne sposoby do swoich preferencji, co jest zdecydowaną zaletą. Pudding chia możesz przygotować na tradycyjnym mleku krowim, a także w wersji wegańskiej z napojem roślinnymi, na przykład z mlekiem kokosowym, sojowym, czy migdałowym – będzie bardzo dobry w każdej wersji. Dodatkowo panuje pełna dowolność w kwestii dodatków. Świetnie sprawdzą się świeże owoce, na przykład mango, owoce jagodowe, a także musy lub przeciery owocowe, najlepiej bez dodatku cukru. Jeśli chcesz, aby Twój deser z nasionami chia był słodszy, zamiast cukru dodaj ksylitol lub erytrytol, które mają podobny poziom słodkości, ale są zdecydowanie mniej kaloryczne i mają niższy indeks glikemiczny, Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić deser chia koniecznie czytaj dalej i poznaj nasz prosty przepis, który z pewnością zagości w Twojej kuchni na długo. Wystarczy zalać nasiona chia mlekiem krowim lub napojem roślinnym, wymieszać i dodać ksylitol, a następnie wstawić do lodówki na minimum 1,5-godzinny. Możesz jednak przygotować deser dzień wcześniej i umieścić w lodówce na całą noc, wtedy nasiona odpowiednio napęcznieją. Teraz pozostaje już tylko dodanie odpowiednich dodatków. Jak widzisz, przepis na deser chia jest naprawdę prosty w przygotowaniu i z pewnością poradzi sobie z nim, nawet nie mając większego doświadczenia w kuchni. Jest jednocześnie bardzo zdrowy – nasiona chia to źródło między innymi błonnika pokarmowego i kwasów omega-3, a także niektórych witamin i składników mineralnych. Jeśli więc je lubisz, zdecydowanie warto znaleźć dla nich miejsce w swojej diecie i przygotowywać pyszne, fit desery z ich wykorzystaniem.
Alergeny w deserze chia
Lista alergenów dla deseru chia przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Orzechy, tj. migdały, orzechy laskowe, orzechy włoskie, orzechy nerkowca, orzeszki pekan, orzechy brazylijskie, pistacje/orzechy pistacjowe, orzechy makadamia lub orzechy Queensland, a także produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- napój migdałowy (mleko roślinne) niesłodzone
Wartości odżywcze deseru chia
Zamiast cukru najlepiej wybrać słodzik - ksylitol lub erytrytol, dzięki czemu deser będzie miał niższy indeks glikemiczny i kaloryczność.
Energia i białka
(170g)
Węglowodany
(170g)
Tłuszcze
(170g)
Witaminy
(170g)
Składniki mineralne
(170g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.