Dango
- Mąka ryżowa - bardzo klejącej (150 g)
Przepis na dango krok po kroku
Mąkę przesiej do miski. Dodawaj do niej stopniowo, ciepłą, ale nie gorącą wodę (ok. 85 ml na 1/3 szklanki). Całość mieszaj ręką, do powstania gęstej, klejącej masy.
Z masy ulep małe kuleczki, wielkości moreli.
W garnku zagotuj wodę i włóż do nich kulki. Gotuj 4 minuty od wypłynięcia.
Kluski przełóż do bardzo zimnej wody na kilka minut.
Kluseczki nabij na patyczek do szaszłyków.
Możesz podawać je z owocowymi sosami.
-
Kluski śląskie
-
Kluski leniwe
-
Kluski lane
-
Kluski na parze
-
Kluski kładzione
-
Szare kluski
-
Kluseczki ziemniaczane
-
Kluski z makiem
-
Kluski lane na mleku
-
Kluski leniwe z serem
-
Kluski z serem
-
Kartacze z mięsem
-
Kluski leniwe z ziemniaków
-
Kluseczki francuskie
-
Szpecle
-
Kluski łyżką kładzione
-
Kopytka leniwe
-
Parowańce
-
Kluski i kluseczki
Więcej informacji na temat dango
Dango to japońskie kluseczki z mąki ryżowej, które serwuje się jako rodzaj słodkiej przekąski. Zwykle podaje się je do zielonej herbaty, bo świetnie się z nią komponują. Zwykle podawane są z przeróżnymi sosami, które nieco podkręcają ich smak.
Przepis na dango to dobra opcja dla wszystkich miłośników azjatyckiej kuchni. Podaje się je nabite na długą wykałaczkę lub patyczek. Można znaleźć mnóstwo przepisów na te kluseczki. Czasami do ciasta dodaje się nieco barwnika, by całość miała ładniejszy kolor i lepiej się prezentowała. Zwłaszcza jeśli słodkości mają być podawane dzieciom. Choć przepis na kluski jest niezwykle prosty, jest jeden ważny szczegół, do jego przygotowania należy użyć specjalnej mąki. Nie sprawdzi się zwykła mąka ryżowa, która dostępna jest w większości sklepów. Potrzebna jest mąka ryżowa bardzo kleista. Jeśli posiada się w domu ryż, który charakteryzuje się dużą kleistością, można go zmielić w młynku do kawy na proszek i użyć go zamiast mąki. Bez użycia takiego rodzaju mąki kluski po prostu nie wyjdą. Zamiast tego będą się rozklejać i rozgotowywać. Czego oczywiście każdy miłośnik gotowania chciałby uniknąć. Taką mąkę można oczywiście bez problemu zakupić w internecie — zwłaszcza w sklepach z żywnością azjatycką. Gdy użyje się odpowiedniej mąki, kluseczki są gotowe w kilka minut i odznaczają się dużą sprężystością. Najlepiej użyć mąk: shiratamako, mochiko, jōshinko, dangoko.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić dango, by były tradycyjne, a przy tym najlepsze, to ten sprawdzony przepis będzie doskonałym wyborem. Dango to kluski, jednak bliżej im do słodkiego deseru. Można dostać je w azjatyckich restauracjach, jednak najlepsze są te zrobione w domu. Dango są jadane przez cały rok, na różne sposoby, zależnie od pory roku. Zazwyczaj podaje się po trzy-cztery sztuki nabite na szpadkę. te kluski są tak popularne w Japonii, że powstają nawet o nich piosenki. Dlatego warto spróbować przygotować je własnoręcznie, by przekonać się na własnej skórze, skąd ich wyjątkowa popularność.
Alergeny w dango
Lista alergenów dla dango przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na dango
Wartości odżywcze dango
To zdrowa opcja, jednak ma dość wysoki indeks glikemiczny, dlatego warto ją ograniczyć.
Energia i białka
(75g)
Węglowodany
(75g)
Tłuszcze
(75g)
Witaminy
(75g)
Składniki mineralne
(75g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.