Czeskie knedle
- Mąka pszenna typ 500 (400 g)
- Cukier - 3 płaskie łyżki stołowe (30 g)
- Drożdże świeże (30 g)
- Mleko 3,2% - niepełna szklanka (200 ml)
- Jajko (2 szt.)
Przepis na czeskie knedle krok po kroku
W misce wymieszaj ciepłe mleko, drożdże i cukier.
Odstaw na 15 minut do wyrośnięcia.
Do miski przesiej mąkę pszenną, dodaj sól i wlej zaczyn drożdżowy.
Wbij jajko i zagnieć gładkie ciasto.
Odstaw w ciepłe miejsce na około 2 godziny.
Z ciasta uformuj knedle o podłużnym kształcie.
Do garnka wlej wodę i umieść w nim nakładkę do gotowania na parze.
Umieść knedle na nakładce.
Gotuj przez około 10-12 minut.
Wyjmij z garnka i wystudź.
Podawaj na dużym talerzu.
Więcej informacji na temat czeskich knedli
Czeskie knedle to bardzo dobry pomysł na pyszny dodatek do głównego posiłku. Knedliki podaje się z dodatkiem sosów mięsnych lub warzywnych. Można je podać także na słodko z konfiturą i sosem śmietanowym. Tradycyjne knedliki to delikatne drożdżowe ciasto, które gotuje się na parze. Przepis na czeskie knedle jest prosty, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego, aby je przygotować. Do zrobienia drożdżowej bułki potrzebne Ci będą następujące produkty spożywcze: mąka pszenna, cukier, drożdże, sól, mleko, jajko.
Jak zrobić czeskie knedle? W misce wymieszaj ciepłe mleko, drożdże i cukier. Odstaw na 15 minut do wyrośnięcia. Do miski przesiej mąkę pszenną, dodaj sól i wlej zaczyn drożdżowy. Wbij jajko i zagnieć gładkie ciasto. Odstaw w ciepłe miejsce na około 2 godziny. Z ciasta uformuj knedle o podłużnym kształcie. Do garnka wlej wodę i umieść w nim nakładkę do gotowania na parze. Umieść knedle na nakładce. Gotuj przez około 10-12 minut. Wyjmij z garnka i wystudź. Podawaj na dużym talerzu.
Ciasto drożdżowe jest źródłem witamin z grupy B, szczególnie witaminy B12. Drożdże są także skarbnicą biotyny, dlatego stosuje się je jako suplementację u osób, którym wypadają włosy czy łamią się paznokcie. Ciasto drożdżowe należy do najzdrowszych rodzajów ciasta. Jajka zawarte w przepisie są bogatym źródłem wielu cennych dla naszego organizmu witamin takich jak witamina A, witaminy z grupy B. Zawierają mikroelementy takie jak żelazo i fosfor, są też dobrym źródłem luteiny i zeaksantyny tak potrzebnej naszym oczom. Jajka są niskokaloryczne i świetnie sprawdzą się w diecie redukcyjnej.
Podsumowując tradycyjne knedliki czeskie sprawdzą się świetnie podane jako dodatek do pieczonych mięs oraz warzyw. Knedliki sprawdzą się także do gulaszu lub gęstej zupy krem. Sprawdzony przepis gwarantuje przygotowanie udanego pieczywa. Najlepsze knedliki przygotujesz z mąki pszennej typu 500 lub 650. Domowe knedliki są dobre do spożycia od razu po przygotowaniu. Można je przechowywać w temperaturze pokojowej przez kilka dni.
Alergeny w czeskich knedlach
Lista alergenów dla czeskich knedli przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Mleko 3,2%
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze czeskich knedli
Czeskie knedle to bardzo dobre źródło węglowodanów prostych. Podnoszą one szybko poziom glukozy we krwi, dlatego nie powinny być spożywane przez osoby chorujące na cukrzycę. Knedle zawierają małą ilość kalorii.
Energia i białka
(100g)
Węglowodany
(100g)
Tłuszcze
(100g)
Witaminy
(100g)
Składniki mineralne
(100g)
-
mąka pszenna,
cukier,
mleko,
jajka,
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.