Przepis na czekoladową gryczankę z truskawkami i orzechami krok po kroku

Składniki dla 2 porcji
Liczba porcji:
Przyprawy
pieprz, kurkuma, erytrytol
To będzie niezbędne
garnek

W garnku umieść napój roślinny, kakao oraz płatki. Dodaj erytrytol do smaku jeśli potrzebujesz.

Zagotuj wszystko ciągle mieszając. Mieszaj dokładnie, by grudki kakao dobrze się rozpuściły. Dodaj szczyptę kurkumy i pieprzu.

Gdy wszystko zacznie wrzeć zestaw garnek i wylej płatki do miski. Jeżeli chcesz - możesz gotować trochę dłużej, by masa była bardziej gęsta lub dodać więcej płynu jeśli chcesz rzadszą konsystencję.

Dodaj do płatek truskawki. Mogą być świeże lub mrożone. Można zmiksować na mus, dać w całości lub pokrojone.

Posyp danie posiekanymi orzechami.

Czekoladowa gryczanka z truskawkami i orzechami
Czekoladowa gryczanka z truskawkami i orzechami
Koszt przygotowania dania
13.52 zł
Energia w porcji
(liczba kalorii)
373 kcal
Liczba alergenów w daniu
1
37

Czekoladowa gryczanka z truskawkami i orzechami - cechy przepisu

  • Od autora
  • Wartości odżywcze
  • Alergie
  • Koszt potrawy
Od autora

Więcej o czekoladowej gryczance z truskawkami i orzechami

Czekoladowa gryczanka z truskawkami i orzechami włoskimi to idealny przepis na pełną zdrowia i cennych składników odżywczych potrawę. Ekspresowa w wykonaniu i bardzo smaczna. Przygotowanie gryczanki zajmie maksymalnie 10 minut. Jest to świetny posiłek, gdy nie masz czasu na długie przygotowanie potrawy.

Gryczanka z kakao, truskawkami oraz orzechami włoskimi zrobiona na napoju roślinnym jest bogata w związki sirtuinowe. Posiłek skomponowany w ten sposób jest więc zalecany w modelu żywieniowym opartym o dietę SIRT. Ponieważ gryczanka jest przygotowana na napoju roślinnym opartym o orzechy nerkowca sprawdzi się nie tylko w diecie SIRT. Gryczanka ta nie zawiera nabiału. Jeżeli Ty lub osoba, której chcesz zrobić ten posiłek ma nadwrażliwość na laktozę lub białka mleka krowiego możesz ją bez problemu podać. Jeżeli chcesz zamiast napoju roślinnego z orzechów nerkowca możesz użyć każdego innego napoju roślinnego. Gdy nie masz problemów z tolerancją białek mleka krowiego lub laktozy możesz wykorzystać zwykłe mleko krowie. Sprawdzi się też świetnie jako zamiennik napoju roślinnego fermentowany napój lub jogurt mleczny – kefir, maślanka lub jogurt naturalny. Tak samo można produkty mleczne zastąpić wegańskimi zamiennikami. Przykład – jogurt kokosowy lub sojowy.

Czekoladowa gryczanka z truskawkami i orzechami włoskimi to także danie odpowiednie dla diety bezglutenowej.

Posiłek ma niski indeks glikemiczny i bardzo syci. Sytość zapewniona jest na długi czas po spożyciu gryczanki. Jest znakomitą opcją gdy pragniesz zadbać o swoje zdrowie. Dzięki spożywaniu tak skomponowanej potrawy dostarczasz ogromne ilości jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, które mają zbawienne działanie dla naszego organizmu. Ponadto składniki gryczanki mają działanie bardzo korzystne dla funkcji życiowych. Wpływają również na hamowanie procesów odpowiadających za starzenie się organizmu.

By wzbogacić potrawę w jeszcze więcej składników sirtuinowych dodaj do gryczanki kurkumę oraz pieprz czarny. Kurkuma jest przyprawą, która nie ma intensywnego smaku. Można ją dodawać do potraw słodkich i słonych. Działanie kurkumy jest o wiele bardziej skuteczne w połączeniu z czarnym pieprzem.

Jeżeli wolisz bardziej słodkie danie dodaj erytrytol zamiast cukru.

Wartości odżywcze czekoladowej gryczanki z truskawkami i orzechami włoskimi

na 100g gotowej potrawy

Energia i białka

Na 100g
Na porcję
(270g)
Energia (kalorie)
138.22 kcal
373.19 kcal
Białko
4.29 g
11.59 g

Węglowodany w czekoladowej gryczance z truskawkami i orzechami

Na 100g
Na porcję
(270g)
Węglowodany
17.47 g
47.18 g
Błonnik (nieprzyswajalne)
2.68 g
7.25 g

Tłuszcze

Na 100g
Na porcję
(270g)
Tłuszcz
6.49 g
17.52 g
Tłuszcze nasycone
1.15 g
3.09 g
Tłuszcze nienasycone
5.34 g
14.43 g

Składniki mineralne w przepisie na czekoladową gryczankę z truskawkami i orzechami

Na 100g
Na porcję
(270g)
Sód
18.99 mg
51.27 mg
Szacunkowy indeks glikemiczny czekoladowej gryczanki z truskawkami i orzechami włoskimi 37
Sprawdź indeks glikemiczny składników przepisu:
Niestety nie posiadamy pełnych informacji o wartościach odżywczych dla części składników. Przy każdej wartości odżywczej powyżej znajdziesz informację o ewentualnych brakach. Pomimo dokładanych starań nie byliśmy w stanie pozyskać tych danych, dlatego rzeczywiste wartości odżywcze mogą się różnić od wartości wskazanych w tabeli powyżej. W szczególności dane z tabeli nie zawierają pełnych wartości odżywczych dla składników wskazanych w poprzednim zdaniu.
Wartości odżywcze w przeliczeniu na 100 gram gotowej potrawy. Nie uwzględniają przypraw.
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.

Alergeny w czekoladowej gryczance z truskawkami i orzechami

Lista alergenów dla czekoladowej gryczanki z truskawkami i orzechami włoskimi przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.

Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.

  • Orzechy, tj. migdały, orzechy laskowe, orzechy włoskie, orzechy nerkowca, orzeszki pekan, orzechy brazylijskie, pistacje/orzechy pistacjowe, orzechy makadamia lub orzechy Queensland, a także produkty pochodne - alergen może być obecny w:
    • napój roślinny (mleko) z orzechów nerkowca
    • Orzechy włoskie

Cena przygotowania czekoladowej gryczanki z truskawkami i orzechami włoskimi

Składnik
Ilość
Cena składnika
Koszt w daniu
Płatki gryczane
100 g
7.50
Za 250.0 g
Liczba opakowań 1
3.00
Za 100 g
Napój roślinny (mleko) z orzechów nerkowca
250 ml
17.00
Za 1000.0 ml
Liczba opakowań 1
4.25
Za 250 ml
Kakao 16% (proszek)
12 g
5.00
Za 100.0 g
Liczba opakowań 1
0.60
Za 12 g
Truskawki
150 g
10.00
Za 500.0 g
Liczba opakowań 1
3.00
Za 150 g
Orzechy włoskie
40 g
10.00
Za 150.0 g
Liczba opakowań 1
2.67
Za 40 g
Koszt składników
49.50
Jak oceniasz przepis na czekoladową gryczankę z truskawkami i orzechami
Oceń
Nasz przepis pozytywnie ocenia 100.0% osób