Cytrynówka z miodem
- Cytryna - 5-6 sztuk (500 g)
- Spirytus (500 ml)
- Miód (500 g)
Przepis na cytrynówkę z miodem krok po kroku
Cytryny dokładnie umyj i wyszoruj, tak by pozbyć się wosku.
Zetrzyj skórkę z cytryny na tarce o małych oczkach. Staraj się zetrzeć tylko żółtą część skórki.
Startą żółtą skórkę umieść w słoiku o pojemności 0,5 l i wlej do niego 250 ml spirytusu. Odstaw na 24 godziny.
Następnego dnia pozostałe cytryny wyciśnij, tak by powstało 250 ml soku.
Sok przecedź przez gęste sito do dwulitrowego słoika.
Do soku dolej szklankę przegotowanej wody w temperaturze 30 st. C. Dodaj miód i wymieszaj, aż miód się rozpuści.
Wlej pozostały spirytus do soku z wodą i miodem. Oba słoiki odstaw na przynajmniej jedną dobę.
Po tym czasie odcedź skórki ze spirytusu. Pozostały spirytus wlej do drugiego słoika, ciągle mieszając.
Mieszaj jeszcze kilka minut, po czym rozlej cytrynówkę do butelek.
Cytrynówka jest od razu gotowa do spożycia, ale jeszcze lepsza będzie po około dwóch tygodniach.
Więcej informacji na temat cytrynówki z miodem
Cytrynówka z miodem na spirytusie to smaczny likier o niezapomnianym smaku. Jej przygotowanie jest niezwykle proste i jest gotowa do spożycia już po dwóch dniach.
Cytrynówka to trunek szczególnie popularny na polskich weselach. Przygotowana na wódce lub spirytusie jest nieodłącznym elementem tzw. wiejskiego stołu. Nic dziwnego. Jej słodko-kwaśny smak nie może nie smakować. Ten prosty przepis na cytrynówkę z miodem jest niezwykle szybki w wykonaniu. I choć najlepiej by nalewka odpoczęła dwa tygodnie, to tak naprawdę od razu jest gotowa do spożycia.
Do jej przygotowania konieczne są oczywiście cytryny. Na początku należy dokładnie je wyczyścić pod bieżącą wodą. Cytryny konserwuje się woskami, które mają zapewnić im dłuższą świeżość. Dlatego należy bardzo dokładnie je umyć, by jak najwięcej tego wosku się pozbyć. Z tak przygotowanych cytryn ściera się skórkę. Należy uważać, by zetrzeć tylko żółtą część. Białe błonki są niestety dość gorzkie i mogą zepsuć smak cytrynówki. Jeśli nie macie tarki, możecie obieraczką delikatnie obrać skórkę i następnie drobno ją pokroić. Takie skórki zalewa się szklanką spirytusu i odstawia na 24 godziny. Po tym czasie z cytryn należy wycisnąć sok, tak by uzyskać go około 250 ml. Sok przelejcie przez sitko (najlepiej ze ściereczką), by uzyskać jak najbardziej klarowany płyn, prosto do dużego słoika. Teraz należy dodać szklankę wody i miód pszczeli. Temperatura wody nie może przekroczyć 40 stopni Celsjusza. Wyższa temperatura spowoduje, że miód utraci swoje wartości odżywcze. Jeśli używacie miodu płynnego, to od razu powinien się on rozpuścić. Miód stały może potrzebować kilku dni by dobrze się rozpuścić. Oba słoiki odstawcie na dobę w ciemne miejsce.
Następnego dnia zawartość mniejszego słoika (bez skórek) wlejcie do większego, dokładnie mieszając przez kilka minut. Warto odstawić likier na kilka dni przed pierwszym spożyciem, wówczas nalewka jest najlepsza.
W tych kilku krokach wiecie już jak zrobić cytrynówkę z miodem. Tak przygotowana cytrynówka to świetny pomysł na domową nalewkę. Może również stanowić podstawę letnich, orzeźwiających drinków.
Alergeny w cytrynówce z miodem
Lista alergenów dla cytrynówki z miodem przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
W przepisie na cytrynówkę z miodem nie posiadamy danych o alergiach dla następujących składników:
- miód
Wartości odżywcze cytrynówki z miodem
Cytryny to jedno z najbardziej popularnych źródeł witaminy C.
Energia i białka
(1500g)
Węglowodany
(1500g)
Tłuszcze
(1500g)
Witaminy
(1500g)
Składniki mineralne
(1500g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.